Bichon Frise

Bichon Frise
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Bichon Frise Açıklaması

Ülkemizde "Bişon Çuha Köpeği" olarak adlandırılan bu cins küçük ırk sınıflandırmasında yer alır ve her göreni sevimliliği ile baştan çıkarır. 1933 yılında ırk standardı oluşturulmuştur ve cinsin geliştirilmesinde katkıda bulunan İtalya, Belçika, Fransa menşei ülke olarak kabul edilmiştir. Bichon Frise ırkındaki dostlarımız ilk kez köpek sahibi olacak olan kişileri dahi zorlamaz. Oldukça uyumlu oldukları, zorluk çıkarmadıkları ve aşırı sevimlilikle kalpleri fethettikleri bilinmektedir. Güçlü aile bağları kuran dostlarımız evlere kattıkları neşe ile de tanınmaktadır. Üstelik küçük ırk sınıflandırmasında yer alsalar da diğerleri ile kıyaslandıklarında daha az havladıkları, daha sakin oldukları ve çocuklarla da çok iyi anlaştıkları bilinmektedir. Yalnızca çocuklarla değil diğer köpeklerle de oldukça iyi geçinirler ve kavga etmekten de hiç haz etmezler. Yabancılara karşı dahi oldukça tolerans gösterebilirler çünkü o küçük bedenin içinde göz ardı edilmesi zor bir öz güven barındırırlar. Apartmanda yaşayan aileleri ile uzun ve mutlu bir hayat sürebilen dostlarımızın ortalama ömürleri 14-15 yıl olarak tahmin edilmektedir.

Bichon Frise Kaç Kilo Olmalı?

Sevimli küçük dostumuzun ağırlığı yaşına ve cinsiyetine göre değişebilse de oldukça hafif oldukları söylenebilir. Dişilerin ve erkeklerin ortalama ağırlığı 3 – 5 kg arasında olur. Boyları ise genelde en fazla 30 santimetreye kadar uzar. Düşük egzersiz ihtiyacı olan Bichon Frise da kilo kontrolü sağlanması gereken cinslerden biridir.

Bichon Frise Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bichon Frise; Barbet cinsi ile kısa, beyaz ve kısa tüylü başka bir cinsin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Kökeni genel olarak Fransa olarak kabul edilir fakat İtalyanların ve İspanyolların da ırkın oluşumunda katkıları bulunduğu kabul edilmektedir. İlk olarak 1300’lü yıllarda Kanarya Adaları’ndan getirildiği düşünülen ırkın Avrupa’daki soylularla ilişkisi de bu dönemde başlamıştır. Fransız İhtilali’nden sonra asillerin hayatlarını kaybetmesiyle sirklerde görev yapmaya başlatan bu minik dostlarımız 1971 yılında AKC tarafından tanınmıştır.

Bichon Frise Kaç Tane Yavru Doğurur?

Küçük ırka mensup bu sevimli köpek her doğumda 3 – 5 yavru dünyaya getirir. Bu sayı bazı durumlarda dişinin genel sağlık durumuna da bağlı olarak 6 adete kadar çıkabilir. Dişinin boyutu da doğan yavru sayısını etkileyebilmektedir. Bazı küçük dişiler 1-3 arasında yavruyu dünyaya getirebilirler. Gebelik süreci yaklaşık 63 günde tamamlanır.

Bichon Frise Çok Tüy Döker mi?

Bu ırktaki dostlarımızın tüy dökmedikleri söylense de tüm köpekler gibi onlar da bir miktar tüy dökerler. Ancak bu oran oldukça düşüktür. Oldukça az tüy dökmeleri alerjisi olan kişileri yanıltmamalıdır, diğer tüm köpek ırkları gibi Bichon’ların ölü derileri de alerjik reaksiyona neden olabilir. Haftada iki veya üç kez fırçalanmaları önerilse de her gün fırçalanmalarının da bir zararı yoktur. Tüylerinin bakımı çok ciddi bir özen istemektedir.

Bichon Frise Kaç Saat Uyur?

Varlıkları ile evinize neşe getiren ve ilgiye bayılan pamuksu dostlarınız uykuya biraz fazla düşkün olabilir ve gün içerisinde yaklaşık 14 saatlerini uykuda geçirebilir. Fazla aktif bir ırk olmadığı için onları sık sık uykuda görmeniz mümkündür.

Bichon Frise Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Oldukça kolay eğitilebilirler, nitekim gösterilerde yer almalarının temel nedenlerinden biri yalnızca sevimli olmaları değil komutları tam anlamıyla yerine getirebilmeleridir. Zaman zaman her cins gibi sorun çıkarmaları ve inat etmeleri de mümkündür. Bu noktada eğitiminden sorumlu olanların lider olduklarını hissettirmeleri ve kararlı bir şekilde eğitim sürecine devam etmeleridir.

Bichon Frise Nasıl Beslenmeli?

Genellikle sağlıklı bir yapıları vardır. Ancak genetik olarak göz hastalıkları, alerji, kalça eklemleri ve diz kapakları gibi rahatsızlıklara yatkındırlar. Bu nedenle fazla kilo almamalarına özen gösterilmeli ve her gün egzersiz yaptırılmalıdır. Uzun yürüyüşler pek Bichon Frise tarzı değildir, onlar dış mekanlarda oyun oynamak yerine evlerde küçük ve zahmetsiz oyunlarla eğlenmeyi tercih ederler. Her gün yarım saat gibi kısa bir süre onların ideal kilolarının korunması adına yeterli olacaktır. Beslenmeleri mümkün olduğunca küçük ırklara özel mamalar ile sağlanmalıdır. Enerji gereksinimlerinin yerine gelmesi, gelişim süreçlerinde önem arz eden vitamin ve mineraller ile beslenmelerinin desteklenmesi önemlidir. Sitemiz üzerinden küçük ırk köpek mamaları hakkında araştırma yapabilir, ürünlerin içeriklerini inceleyebilir ve ürün yorumlarını okuyarak en doğru kararı verebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Bichon Frise Yorumları

Diğer Adları

Tenerife Köpeği, Bichon Tenerife, Bichon a poil Frise, Bişon Firize


Renkleri

Beyaz veya gölgeli krem


Çıkış Yeri

Fransa


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Bichon (kabarık tüylü, sevimli mizaçlı küçük köpek), arkadaş, su köpeği


Orjinal İşlevi

Arkadaş, gösteri


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

3-5/3-5 kg


Boy (Erkek/Dişi)

25-30/25-30 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Bichon Frise sahiplenmek istiyorsanız, Bichon Frise sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Bichon Frise dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

serapcesur kullanıcısının #22001 peti
Fyavuzzz kullanıcısının #19101 peti
dksahmat kullanıcısının #25541 peti
Alecia kullanıcısının #415 peti
Bibi kullanıcısının #669 peti
hacerfehmi kullanıcısının #4296 peti
beyaz05 kullanıcısının #6226 peti
orhantopal kullanıcısının #8370 peti
k691852 kullanıcısının #132136 peti
bestesayli kullanıcısının #59003 peti
k691852 kullanıcısının #132139 peti
k787882 kullanıcısının #139327 peti