Mastiff

Mastiff
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Mastiff Açıklaması

Sakin mizaçlı, aşırı güçlü, çok cesur ve asil sıfatlarının tamamını hak eden Mastiff, iri kemiklere ve narin bir kalbe sahiptir. Ataları olan Molosus'ların geçmişinin 5000 yıl kadar geriye gittiği düşünülür. Çok büyük olduğu için erken dönemde sosyalleştirilmesi ve temel itaat eğitimi alması gerekir. Enerjik oldukları söylenemez ancak düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir. Egzersiz yapmadıklarında canları sıkılabilir ve yıkıcı bir hal alabilirler. Ortalama ömürleri 6 - 10 yıl arasında değişse de bazılarının 18 yaşına kadar yaşayabildiği bilinmektedir. Bu nedenle beslenmelerinin kaliteli olması ve düzenli egzersiz yapmaları çok önemlidir. Çok küçük çocuklu aileler için önerilmez, biraz sakar ve fazlaca büyük oldukları için yanlışlıkla zarar verebilirler. Ailesine karşı inanılmaz derecede bağlı olurlar ancak yabancılara ve diğer köpeklere karşı pek sevecen yaklaşmadıkları bilinmektedir. Soğuk havalara dirençleri yüksektir. Onlarla ilgili en zorlu konu salya miktarlarıdır. Acıktıklarında, heyecanlandıklarında, durduklarında, koştuklarında; kısacası her an salyaları akabilir.

Mastiff Kaç Kilo Olmalı?

Devasa bir tür oldukları için ağırlıkları da standartların üzerindedir ve 80 kilogramın üzerine çıkabilir. Dişilerin boyları 71, erkeklerin boyları ise 79 santimetreye kadar uzayabilir. Kilo almaya meyilli oldukları için düzenli veteriner kontrolleri sırasında kilo ve boy dengelerinin kontrol edilmesi gerekir.

Mastiff Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İngiltere’dir. Ataları, geçmişi 5000 yıl kadar önceye uzanan Molosus ırkıdır. İngiliz Mastiff olarak da adlandırılan bu cins ile ilgili ilk bilgiler Julius Caesar’ın MÖ 55 yılında Britanya’yı işgal ettiği döneme denk gelir. Caesar bu köpekleri ülkesine götürmüş ve gladyatör olarak kullanmıştır. Günümüzde geniş bahçeli evlerde hem bekçilik hem de koruma amacıyla yetiştirildikleri bilinmektedir.

Mastiff Kaç Tane Yavru Doğurur?

Boyutları daha çok yavruya sahip olacaklarını düşündürse de bu dev cinsin dişileri tek doğumda 3 – 5 arasında yavru dünyaya getirmektedir. Yılda bir kereden fazla doğum yaptırılmamaları önerilir. Gebelik süreçleri diğerleri gibi 60 – 64 gün aralığında sürer.

Mastiff Çok Tüy Döker mi?

Kısa ve sert yapıda tüyleri orta derecede dökülür. Haftada 2 – 3 kere sert kıllı fırça ile fırçalanmaları yeterlidir. Yılda iki kere tüy dökme mevsimine girerler, bu süreçte fırçalanma sıklıkları arttırılmalıdır. Gözleri, kulakları ve ağızları temizlenmelidir. Tırnakları doğal yollarla törpülenmiyorsa tırnak bakımlarının da aksatılmaması gerekir.

Mastiff Kaç Saat Uyur?

Uykuyla araları oldukça iyidir. Genel olarak enerji düzeyleri de düşük olduğundan gün içerisinde 12 – 16 saat uyuyabildikleri bilinmektedir. Fazla aktif bir hayat sürmeyen kişiler için bu cins oldukça uygun bir seçim olacaktır.

Mastiff Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken sosyalleştirme ve erken dönem itaat eğitimi bu ırk için zorunludur. Hızlı öğrenirler ve memnun etmeyi severler. Ancak inatçılıkları ile de ünlüdürler. Eğitim için kendilerini hazır hissetmeleri gerekir. Eğitimde başarı elde etmek için gözlerine bakılabilir. Gözlerden sahiplerinin hislerini anlayabilirler.

Mastiff Nasıl Beslenmeli?

2 yaşına gelene kadar büyümelerini sürdürürler. Genel olarak ömürleri kısa olan bu dostlarımızın en kaliteli mamalarla beslenmesi ve düzenli egzersiz yapması elzem derecede önemlidir. Sitemiz üzerinden büyük ırklara özel kuru mama ürünlerimizi listeleyebilir, yorumları okuyarak onun için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Mastiff Yorumları

Diğer Adları

English Mastiff


Renkleri

Kulaklar, burun ve kaslar koyu renk olmak üzere açık kahverengi; kayısı rengi; gri; kahverengi


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çiftlik köpeği, koyun sürüsü koruma köpeği, mastiff


Orjinal İşlevi

Koruma


Günümüzdeki İşlevi

Koruma


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

79-86/79-86 kg


Boy (Erkek/Dişi)

74-79/69-71 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Mastiff sahiplenmek istiyorsanız, Mastiff sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Mastiff dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

HayvanDostuBerat kullanıcısının #17767 peti
seherderince kullanıcısının #42613 peti
sude3 kullanıcısının #59599 peti
ulvi kullanıcısının #2755 peti
Canst kullanıcısının #4877 peti
Huseyin258 kullanıcısının #10211 peti
Mahmutuslu kullanıcısının #19225 peti
KopekSever0719 kullanıcısının #29596 peti
einzeyy kullanıcısının #58271 peti
OsmanCasper kullanıcısının #62983 peti
Maske12 kullanıcısının #108931 peti
k911497 kullanıcısının #162241 peti