Fransız Bulldog

Fransız Bulldog
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Fransız Bulldog Açıklaması

Amerikan ve İngiliz Bulldog cinsleri ile kıyaslandığında daha küçük boyutlara sahip olan Fransız Bulldog, sanıldığının aksine Fransa değil İngiltere menşeli bir ırktır. Çok fazla egzersiz ihtiyacı duymayan ve dik kulakları ile çevrede olup bitenlere karşı tetikte olan bu cins genellikle kolay bir şekilde eğitilebilir. Yine de inatçı bir yapısı ve özgür bir ruhu olduğunun da unutulmaması gerekir. Salya akıtma eğilimi olan bu ırk çok fazla havlamaz. Apartman hayatına çok iyi uyum sağlamaları günümüzde aileler tarafından tercih edilme sıklıklarını arttırmıştır. Çocuklarla araları çok iyidir ve onların sevgi dolu bir kalbi olduğu söylenebilir. Söz konusu çekirdek aileleri olduğunda dünyaları değişir. Çok sadıktırlar ve sahipleri ile birlikte oyun oynamaya bayılırlar. Siyah, beyaz, mavi ve kahverengi gibi çeşitli renklere sahip olabilen bu ırkın küçüklükten itibaren sosyalleştirilmesi önemlidir. İyi yüzemezler bu nedenle derin sulara yakın yerlerde kesinlikle yalnız bırakılmamaları önerilmektedir. Genetik olarak eklem ve kalp rahatsızlıklarına yatkın oldukları için beslenme ve egzersiz düzenleri doğru kurgulanmalıdır.

Fransız Bulldog Kaç Kilo Olmalı?

Küçük ırka mensup olan Fransız Bulldog köpekler yetişkinlik dönemlerinde 12-13 kilogram olabilirler. Yükseklikleri ise 23 – 33 santimetre arasında değişir. Kilo almaya meyilli oldukları bilinir, bu nedenle çok egzersiz ihtiyaçları olmasa da günde 30 dakika kadar yürüyüş yapmaları önerilir. Oyunla da desteklenen aktiviteleri onların kilo kontrollerinin sağlanması için yeterli olacaktır.

Fransız Bulldog Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Fransız Bulldog cinsinin anavatanı İngiltere’dir. Bulldog cinsinin daha küçük ve minyatür versiyonu olarak Nottingham kentindeki dantel işçileri tarafından üretildi. Oldukça popüler olduğu için işçilerin daha iyi koşullar altında çalışmak adına Fransa’ya göç etmeleri ile onların yanında bu ülkeye göç etti. Bu cins Fransa’da fazlaca popüler oldu. Sevimliliği, egzersiz ihtiyacının az olması ve hoşgörülü yapısı nedeniyle çok sevildiği için ismi “Fransız Bulldog” olarak kaldı. Kökeni ile ilgili birçok farklı söylem bulunuyor. Kimileri bu ırkın Peru’ya ait Chincha’ya dayandığını öne sürüyor, kimileri ise Molossus’lardan türediğini.

Fransız Bulldog Kaç Tane Yavru Doğurur?

Eğer bir “Frenchie” dişiniz varsa onun bir doğumda çok fazla yavru sahibi olmasını bekleyemezsiniz. Genellikle her bir doğumda 3 yavruyu dünyaya getiren dişiler zaman zaman 5 tane de doğurabilirler. Ancak 7 yavrunun dünyaya gelmesi oldukça nadir olacaktır. Yavru sayısının az olmasına neden olan faktörler arasında burunlarının basık olması da vardır. Aynı durum Pekinez, Pug, Chihuahua ve Chow Chow gibi ırklarda da söz konusudur. Bu cins 3’ten fazla yavru dünyaya getirdiğinde yavruların genel sağlık durumları da sorunlu olabilmektedir. Doğumları çoğunlukla sezaryen ile gerçekleşmektedir.

Fransız Bulldog Çok Tüy Döker mi?

Fransız Bulldog çok fazla tüy döken köpeklerden değildir. Orta derecede tüy sorunu bulunur. Yıl boyu tüy dökebilirler ve mevsim dönemlerinde dökülme miktarında artış yaşanabilir. Haftada bir fırçalanmaları gereklidir. Tırnaklarının düzenli kesilmesi unutulmamalı ve kulaklarının içleri kontrol edilmelidir. Bakımı oldukça kolay olan bu sevimli ve kaslı dostlarımız apartman hayatını süren aileler için her açıdan oldukça avantajlı olacaktır.

Fransız Bulldog Kaç Saat Uyur?

Yavruluk dönemlerinde günde 18 saati uykuda geçirirler. Yaşları ilerledikçe ve yetişkinliğe adım attıkça uyku saatleri de azalır. Yetişkin bir Frenchie günün yaklaşık 12 saatini uyuyarak geçirir. Geri kalan vaktinin 4-5 saatini oyunla, 6-7 saatini ise etrafta dolanarak ya da sevilerek geçirmeyi tercih eder. Belirli bir uyku düzeni olduğu söylenemez. Günün herhangi bir anında uyuyabilir. Burun yapısı nedeniyle horlayan sevimli dostlarımızın gözleri açıkken de uyuyabildiği bilinmektedir.

Fransız Bulldog Köpek Eğitimi Nasıl Olur?

Diğerleri gibi erken dönemde eğitilmeye başlanmalıdır. Oyunu çok sevdikleri için eğitim sürecine oyun katmak onların çok daha kolay öğrenmesini sağlayacaktır. Eğlenmesini sağlayabilirseniz onun zekasının da yardımıyla çok başarılı bir eğitim verebilirsiniz. Yine de özgür ruhunu ve inatçılığını kontrol etmekte zorlanmanız mümkündür. Ödül mamaları işinizi kolaylaştırabilir.

Fransız Bulldog Nasıl Beslenmeli?

Genetik olarak yatkın oldukları alerji, kalça displazisi, eklem sorunları, omurlar arası disk hastalıkları onların sağlıklı beslenme gereksinimlerini arttırır. Frenchie’niz için kaliteli küçük ırk mamalar arasından seçim yapabilirsiniz. Mama miktarı onun yaşı, gelişim evresi ve aktivite düzeyi doğrultusunda belirlenmelidir. Mama tercihi yaparken sitemiz üzerinden içerikleri inceleyebilir, yorumları okuyarak en doğru kararı verebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Fransız Bulldog Yorumları

Diğer Adları

Bouledogue Francais, French Bulldog, Fransız Buldog


Renkleri

Gri; açık kahverengi; beyaz


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Arkadaş, mastiff (bulldog)


Orjinal İşlevi

Süs köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

9-11 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

12-13/12-13 kg


Boy (Erkek/Dişi)

28-33/28-33 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Fransız Bulldog sahiplenmek istiyorsanız, Fransız Bulldog sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Fransız Bulldog dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

yagmuraksy kullanıcısının #77004 peti
k794521 kullanıcısının #140383 peti
yagmuraksy kullanıcısının #77379 peti
TheMelih kullanıcısının #40862 peti
YASEMINY kullanıcısının #22166 peti
Layka kullanıcısının #1393 peti
Kuti kullanıcısının #2901 peti
iremm33 kullanıcısının #8394 peti
Maya-French kullanıcısının #78165 peti
PeLe_ kullanıcısının #592 peti
misha231 kullanıcısının #25097 peti
can_karaarslan kullanıcısının #35985 peti