Great Dane (Danua)

Great Dane (Danua)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Great Dane (Danua) Açıklaması

En büyük köpek ırkları arasında yer almalarına ve çok güçlü olmalarına rağmen sıcak ve sevecen bir mizaca sahiptirler. Arka ayaklarının üzerinde yükseldikleri zaman pek çok insan uzun olan bu büyük köpeklerin neşeli ve sevgi dolu ruhları onları vazgeçilmez kılar. Akıllı ve sadıktırlar, sahipleri ile oldukça yakın bir ilişki kurarlar. Avcı, koruyucu ya da bekçi olarak oldukça işlevsel olsalar da günümüzde tam bir aile köpeği olarak varlıklarını sürdürmektedirler. Büyük cüsseli olsalar da onlara bakmak için çok geniş bir eve ya da bahçeye ihtiyaç yoktur. Sadece heyecanlı ve neşeli olmaları sebebiyle uzun ve hareketli kuyrukları için biraz boş alan olması yeterli olacaktır.

Great Dane (Danua) Kaç Kilo Olmalı?

Dünyanın en büyük köpeği olarak Guiness Rekorlar Kitabı’nda bir Great Dane olması kimseyi şaşırtmaz. Yetişkin bir Danua 50 - 82 kg aralığında olabilir. 18 aylık erkekler için minimum kilonun 54 olması beklenirken dişilerin ise minimum 45 kilo olması gerekir. Alt sınırlar cinsin saptanması için belirlenmiştir ancak Great Dane için alt sınırların üzerinde olmak her zaman daha iyidir. Kilo aralığı erkekler ve dişiler için özel olarak ayrılmaz. Yüksekliğe baktığımız zaman ise ortalama olarak yetişkin erkeklerin en az 76 cm yüksekliğe sahip olması beklenir. Üst sınır ortalama olarak 85 cm olsa da dünya rekoru 111 cm’dir ve 100 cm civarında çok fazla Danua vardır. Yetişkin dişiler için de minimum yükseklik 72 cm olarak belirlense de ideal olan 36 cm ve yukarısıdır.

Great Dane (Danua) Köpek Hangi Ülkeye Ait?

16. yüzyılın ortalarında İngiltere’den güçlü, uzun bacaklı ve iri köpekler getirildi. Bu köpekler çoğunlukla İrlanda Kurt Köpeği ile İngiliz Mastiff’lerin melezlenmesi ile ortaya çıkmışlardı. Ortaya çıkan ırklardan birisi de Danua olmuştur. Danua’ların menşei Almanya olsa da isimleriyle birlikte nasıl Danimarka ile anıldığı büyük bir bilinmezdir. Almanya’da Duetsche Köpeği olarak bilinen bu ırk bir dönem yaban domuzu avlarında kullanılıyordu. Avcı olarak tercih edilen ırk sonrasında evlerin ve sahiplerinin koruyucusu olmayı başardı.

Great Dane (Danua) Kaç Tane Yavru Doğurur?

Köpeklerde doğacak yavru sayısının annenin boyutları ile ilgili olduğu pek çok ırk için geçerlidir. Dünyanın en büyük köpek ırkları arasında yer alan Danua’ların da çok yavru sahibi olması beklenir. Ortalama olarak 10 - 15 yavru dünyaya gelebilir. Bazı durumlarda bu sayının 20’ye yaklaştığı da görülmektedir. Genel olarak dişinin sağlık durumu, boyutları, fiziksel özellikleri, geçmişi ile birlikte çiftleştiği erkeğin sağlığı, geçmişi ve sperm kalitesi yavru sayısında doğrudan etkilidir.

Great Dane (Danua) Çok Tüy Döker mi?

Yılın büyük bir kısmında kısa ve pürüzsüz kürke sahip olan Great Dane çok fazla tüy dökmez. Elbette büyük bir ırk oldukları için tüy döküm miktarı az olsa bile göze fazla gözükebilir. Düzenli olarak bir fırça ya da eldiven ile haftada bir kere taranmaları bakımları için yeterli olmanın yanı sıra dökülmenin kontrol altına alınmasında etkili olur. Yılda bir ya da iki kez tüy dökülmesinde artış gözlemlenir. Bu dönemde de günlük fırçalama gerekir. Çok fazla kirlenmedikleri sürece yıkanmaları gerekmez bu nedenle sık sık banyo yapma ihtiyaçları da yoktur.

Great Dane (Danua) Kaç Saat Uyur?

0-3 ay arasında yavruların 20 saate kadar uyuması normaldir. 3 aydan sonra uyku süresi 14 saate düşer. Genç yetişkin ve yetişkin dönemde uyku süresi 12-14 saat aralığındadır. Sonrasında yaşlanma belirtileri ile birlikte uyku süresi tekrar yükselişe geçer.

Great Dane (Danua) Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Bu heybetli ve sevimli köpekler için erken sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitimi önemlidir. Büyük olmalarının yanı sıra yüksek enerjileri de eğitim almalarını zorunlu kılar. Heyecanlandıklarında kuyrukları ile farkında olmadan kırıp dökebilirler. Bu tür durumları engellemek, insan boyunu aşan köpeklerin sevgi gösterisi için insanların üzerine atlamasını engellemek için temel eğitim önemlidir. Eğitim sürecinde çok inatçı değildirler ancak yüksek oranda dışa dönük de olmamaları sebebiyle eğitimlerinde sabırlı olmak önemlidir.

Great Dane (Danua) Nasıl Beslenmeli?

Yüksek yağ içeren mamalar onlar için uygun değildir. Bu nedenle yüksek kaliteli karbonhidrat ve protein içeren mama çeşitleri tercih edilmelidir. Ekstra büyük oldukları için beslenmelerinin boyutlarına uygun olmaz gerekir. Yavruyken nasıl beslendikleri çok önemlidir. Oldukça hızlı bir şekilde büyüyebilirler. Hızlı büyümeyi engellemek ve sağlıklı bir kemik gelişimi sağlamak için erken dönemde dikkatli bir beslenme programına başlanmalıdır. Hızlı yemeye bağlı olarak mide sorunları meydana gelebilir bu nedenle günde 2-3 öğün beslenmesi daha doğru olacaktır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Great Dane (Danua) Yorumları

Diğer Adları

Deutsche Dogge, German Mastiff, İri Danimarkalı


Renkleri

Siyah çehreli, benekli, açık kahverengi; mavi; siyah; beyaz üstüne düzensiz siyah benekler


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

Orta çağ


Familya

Çiftlik köpeği, mastiff


Orjinal İşlevi

Av, koruma, büyük oyun avları


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

6-8 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

45-60/45-60 kg


Boy (Erkek/Dişi)

76-81/71-76 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Great Dane (Danua) sahiplenmek istiyorsanız, Great Dane (Danua) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Great Dane (Danua) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

berkin kullanıcısının #1078 peti
k904840 kullanıcısının #160843 peti
benan1696 kullanıcısının #23525 peti
berkin kullanıcısının #1079 peti
aycinbasim kullanıcısının #3274 peti
nacignc kullanıcısının #10028 peti
Mstfkts35 kullanıcısının #23508 peti
tozzehir kullanıcısının #30307 peti
loveanimal_ kullanıcısının #40835 peti
Nyxfox kullanıcısının #58303 peti
Semih923 kullanıcısının #58326 peti
bjkjkhg kullanıcısının #62663 peti