Schipperkee

Schipperkee
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Schipperkee Açıklaması

Küçük Kaptan olarak da adlandırılan Schipperkee oldukça cesur, tetikte ve sevgi dolu bir ırktır. Küçük boyutlarına rağmen türlü yetenekleri ile göz doldurur. Bekçilik yetenekleri mükemmel ölçüde gelişmiştir. Çok dikkatlidir ve gözlem yeteneğine hayran bırakır. Meraklıdır ve kendisini ailesine adayabilir. Koruyuculuk özellikleri, boyutları ile tezat oluşturacak denli baskındır. Enerji seviyesi yüksektir, gün içerisinde ortalama 1 saatlik egzersizlere ihtiyaç duyar. Apartman hayatına da uyum sağlayabilen bu ırk ailesi ile birlikte yolculuk yapmaya ve onların planlarına dahil olmaya bayılır. En keyif aldığı aktivitelerin başında oyun gelir. Ailesine ve çocuklara karşı sevgi dolu yaklaşır, diğer köpeklerle ve yabancılarla arası hiç iyi değildir. Kilo almaya son derece yatkın olurlar. Bu nedenle obezite sorunu bu ırkta yaygın bir şekilde görülebilir. Beslenme ve egzersiz rutinlerinin bozulmaması gerekir. Onların en kötü özellikleri aşırı derecede başlarına buyruk olmalarıdır. Küçük olmalarına rağmen karakterleri nedeniyle kontrolleri zor olur ve ilk kez köpek sahibi olacaklara önerilmezler. Eğitimlerinde çokça sabır ve kararlılık gerekir.

Schipperkee Kaç Kilo Olmalı?

Küçük ırka mensupturlar. Ağırlıkları hem dişiler hem de erkekler için 5 – 7 kilogram aralığında olur. Erkeklerin boyları 33, dişilerin boyları ise 30 santimetreye kadar uzayabilir.

Schipperkee Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Belçika’dır. Geçmişlerinin 1600’lü yıllara dayandığı bilinmektedir. Leauvenaar isimli siyah bir çoban köpeği cinsinden üretildikleri düşünülür. İlk kez 1690 yılında şovlarda sergilenmişlerdir. Ünlenmeleri için 1885 yılının gelmesi gerekmiştir. Brüksel’de bir gösteri organizasyonunda Queen Marie Henriette tarafından keşfedilmişlerdir. Bu keşiften 3 sene sonra da ABD’ye götürülmüşlerdir.

Schipperkee Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her bir doğumda 3 – 7 arasında yavru doğurabilen dişilerin veterinerlerin gözetiminde olması gerekir. Yavru sayısı dişinin yaşına, sağlık durumuna ve hatta erkekle kaç kere çiftleştiğine göre değişebileceğinden beklenmedik bir durumda sezaryen ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Schipperkee Çok Tüy Döker mi?

Yılda iki kere tüy dökme sezonuna girerler. Bu süreçte fırçalanma sıklıkları arttırılmalıdır. Normalde haftada 1- 2 kere tüy bakımlarının yapılması yeterlidir, orta derecede tüy dökme sorunları vardır. Bakımlarında tırnaklarının kısaltılması, kulaklarının ve dişlerinin temizlenmesi önemli adımlardır.

Schipperkee Kaç Saat Uyur?

Günde 10 – 12 saatlik bir uyku onlar için ideal olacaktır. Gün boyu uyumak bu yüksek enerjili cinse göre değildir.

Schipperkee Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Gözcülük yetenekleri gelişmiştir ancak doğru yönlendirilmezlerse fazlaca havlayabilirler. Keşfetmeye yönelik dürtüleri çok kuvvetlidir, temel komutları öğrenmeden tasmasız bırakılmamaları gerekir. Bağımsız yapıları ve inatçılıkları nedeniyle ilk kez köpek sahibi olacak kişileri ciddi oranda zorlayabilirler. Liderin kim olduğunu öğrenmeleri önemlidir, eğitimlerinde sabırlı ve kararlı olunmalıdır. Pozitif yaklaşım her zaman işe yarayacaktır.

Schipperkee Nasıl Beslenmeli?

Bu cinste kilo kontrolü oldukça önemlidir. Küçük boyutları ve iştahlarının biraz fazla olması kilo probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Küçük ırklara özel geliştirilen kuru mamalar ile beslenme ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde karşılanabilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Schipperkee Yorumları

Diğer Adları

Küçük Kaptan


Renkleri

Siyah


Çıkış Yeri

Belçika


Çıkış Tarihi

1600'ler


Familya

Koyun sürüsü koruma köpeği, spitz, kuzeyli (arkadaş)


Orjinal İşlevi

Mavna bekçi köpeği, bekçi, fare avı


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

13-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

5-7/5-7 kg


Boy (Erkek/Dişi)

28-33/25-30 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Schipperkee sahiplenmek istiyorsanız, Schipperkee sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Schipperkee dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

brknblgc kullanıcısının #13640 peti
Arzuylmzzzz kullanıcısının #31029 peti
darthvader kullanıcısının #487 peti
Osman1 kullanıcısının #17020 peti
icesea kullanıcısının #19198 peti
sevozer12 kullanıcısının #42262 peti