Presa Canario

Presa Canario
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Presa Canario Açıklaması

Kanarya Adaları'ndan dünyaya yayılan El Presa Canario sağlam bir vücut yapısına sahip olduğu kadar yakın koruma alanındaki üstünlüğü ile de tanınan bir ırktır. Sosyalleştiğinde ve uygun şekilde eğitildiğinde aile bireylerine karşı oldukça uysal ve adanmış bir yapıya bürünen bu ırkın aynı zamanda itaat konusunda da herhangi bir sorun çıkarmadığı bilinmektedir. Kendine güven konusunda herhangi bir eksiklik yaşamayan ancak yabancılara karşı da oldukça temkinli davranan Presa Canario ırkının kalın ve kaslı bir vücut yapısı bulunur. Yüzünde siyah maskenin yer aldığı bu cins geleneksel olarak sığır sürülerinin korunması için eğitilmiştir. 15. ve 16. yüzyıllardan bu yana var olduğu bilinen Presa Canario sezgisel bir bekçilik yeteneğine de sahiptir. Zekası, cesareti ve fiziksel dayanıklılığı bu köpek ırkının gereksiz havlama içgüdüsünün de körelmesine yol açmıştır. Günümüzde maalesef dövüş köpeği olarak da kullanılan Presa Canario agresif eğilimleri nedeniyle birçok ülkede yasaklanmıştır.

Presa Canario Kaç Kilo Olmalı?

Orta büyüklükte bir köpek olan Presa Canario’nun ağırlığı yaşına ve cinsiyetine göre değişebilir. Erkek köpekler dişilere kıyasla daha ağır olduğu için “Presa Canario kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtları değişkenlik gösterebilir. Genel bir söylemde bulunmamız gerekirse bu ırka ait dostlarımızın ağırlıklarının 38 – 59 kg arasında bir ağırlığa sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Presa Canario Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Onun hangi ülkeye ait olduğu isminde saklıdır. İspanya’ya bağlı ve Atlas Okyanusu’nda bulunan birkaç küçük adacıktan oluşan Kanarya Adaları, bu ırkın anavatanıdır. Bu adacık grupları içerisinde Tenerife ve Gran Canaria, bu doğal olarak koruma içgüdüsüne sahip dayanıklı dostun da merkez üssü olarak kabul edilir. Ortaya çıkışı ile coğrafya arasında da büyük bir bağlantı bulunmaktadır. İspanyolların bu adalara gelmesi ve sığır çiftliklerinin korunma ihtiyacının ortaya çıkması sonucu güçlü, atletik ve aynı zamanda yabancıları korkutup caydıracak bir ırka duyulan gereksinim sonucu iri cins köpeklerin çiftleştirilmesi Canario’nun doğuşuna zemin hazırlamıştır.

Presa Canario Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu ırkın dişileri biraz farklıdır, her bir doğumda 8-10 arası yavru sahibi olurlar ancak bunların içerisinden 3-5 tanesini yaşatırlar. Diğerlerinin sağlık problemleri olduğu takdirde dişiler onların yaşamalarına izin vermezler. Bu davranış, bizlere göre fazla vahşi olarak değerlendirilse de seçkin ırkın devamlılığı için gerçekleştirilmektedir. Yavrularına kavuşan dişiler onları yaklaşık 60 gün boyunca emzirirler. Hayatlarının ilk 90 gününde anneleri tarafından içgüdüsel bir eğitime tabi tutulan yavrular 3 ayı tamamladıklarında yeni hayatları için hazır olurlar.

Presa Canario Çok Tüy Döker mi?

Uzun ve sevilesi tüylere sahip değillerdir, aksine tüyleri kısa ve sert yapıdadır. Omuzlarında ve kalça bölgesinin arkasında yer alan tüyleri gövdenin geri kalanına göre daha uzundur. Baş ve ense bölgesindeki tüyler ise diğer bölgelere oranla oldukça yumuşaktır. Doğru bir şekilde beslendiklerinde tüyleri daha yumuşak bir hal de alabilir. Tüy dökümü konusunda endişe yaratmayan ve hatta düşünüldüğünden çok daha az tüy döken bu ırktaki dostlarımızın sunduğu bir avantaj da tüylerinin kıyafetlere saplanmaması ve kolay bir şekilde temizlenebilmesidir.

Presa Canario Kaç Saat Uyur?

Presa Canario özellikleri düşünüldüğünde bu ırktaki dostlarımızın yetişkinlik dönemlerinde günde 12 saat uyuyabildikleri bilinmektedir. İyi bir egzersiz sonrası kaliteli uyku onlar için çok önemli olsa da asıl olan doğaları olduğu için uykularının aşırı derin olduğundan bahsetmek doğru olmayacaktır.

Presa Canario Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Art niyetli kişilere ve yabancılara karşı sürekli tetikte olan bu güçlü dostlarımızın eğitim sürecine özen gösterilmelidir. Profesyoneller ya da deneyimli kişiler tarafından eğitilen dostlarımız oldukça itaatkar ve uysal davranışlı olabilirler. Eğitim sürecinde bu ırkın oldukça baskın ve sert bir mizaca olduğu unutulmamalıdır.

Presa Canario Nasıl Beslenmeli?

Bu ırktaki köpekler oldukça aktif ve enerjik olurlar. Gün içerisinde oldukça hareketli oldukları için de yüksek kalitede protein içeren Premium mamalarla beslenmeleri gerekir. Su tüketimi de onlar için oldukça önemlidir. Diğer köpek ırkları ile karşılaştırıldığında daha fazla su içmeleri gerektiği vurgulanmaktadır. Siz de evinizde artık bir El Presa Canario ile yaşamaya başladıysanız sitemiz üzerinden onun için en iyi alternatifi bulabilir, mama içeriklerini inceleyerek yüksek protein barındıranlara öncelik verebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Presa Canario Yorumları

Diğer Adları

Kanarya Mastiff, Perro de Presa Canario


Renkleri

Siyah, Açık Kahverengi


Çıkış Yeri

Kanarya Adaları


Çıkış Tarihi

1600'lerde


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

Av,Çoban köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Koruma


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

45-62 kg/40 kg


Boy (Erkek/Dişi)

57-66cm/56 – 61 cm.


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Presa Canario sahiplenmek istiyorsanız, Presa Canario sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Presa Canario dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

firatbasaran kullanıcısının #4521 peti
Mehmet_Turkoglu kullanıcısının #40527 peti
byhs kullanıcısının #95166 peti
presacanario kullanıcısının #1446 peti
Cagdas62 kullanıcısının #49629 peti
Abdullah_telli kullanıcısının #48543 peti
Kaptan2017 kullanıcısının #23171 peti
Fatmayilmazz kullanıcısının #39685 peti
raykristal kullanıcısının #72600 peti
k941089 kullanıcısının #171275 peti
Serkankvlc kullanıcısının #73599 peti
k469754 kullanıcısının #87332 peti