Samoyed

Samoyed
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Samoyed Açıklaması

Kalın, kabarık beyaz tüyleri ile kolayca fark edilen bu köpekler oldukça aktiflerdir. Kızak çekmek, avcılara yardım etmek ya da sürü gibi önemli işler yapmaktan büyük keyif alırlar. Gülümseyen Sammie lakabına sahip olan bu ırk, soğuk havalara mükemmel şekilde dayanıklı olmaları ile tanınırlar. Akıllı, eğlenceli ve enerjik olarak tanımlanan bu ırk oldukça naziktir ve çocuklarla çok iyi anlaşır. Diğer evcil hayvanlara ve yeni tanıştığı insanlara karşı sevecen bir yaklaşıma sahip olan bu cins pek çok mükemmel özelliğe sahiptir. Ancak her insan için uygun olmadığını rahatlıkla söylemek mümkün. Enerjileri nedeniyle sürekli olarak egzersiz yapmaları gerektiği için aktif yaşamı olan kişiler tarafından sahiplenmelidirler.

Samoyed Kaç Kilo Olmalı?

Bu köpekler orta-büyük ırk olarak tanımlanırlar. Dişilerin erkeklerden daha minyon olması yaygındır. Yetişkin erkeklerin 20 - 29 kg aralığında olması ırk için ideal kabul edilirken, yetişkin dişiler için belirlenen kilo aralığı 15 - 22 kg’dir. Yetişkin erkekler 53,3 - 59,6 cm yüksekliğinde olurlar. Yetişkin dişiler ise 48 - 53,3 cm yüksekliğe sahiptirler. İdeal kilonun belirlenmesinde köpeğin yüksekliğinin dikkate alınması önemlidir. Bu cinsin özellikle dişileri oldukça zarif bir görünüme sahiptirler. Zarif görüntünün altında ise beklenmedik bir güç vardır.

Samoyed Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Bin yıl önce Sibirya’ya Asya’dan göç eden Samoyede halkından adını alan bu köpek, halk tarafından olumsuz iklim şartlarında rahatlıkla çalışabilmeleri için yetiştirilmiştir. -60 derece soğukta hayatta kalabilen bu köpekler bekçilik, avcılık ve kızak çekiciliği gibi görevlerde kullanılmıştır. 18. yüzyılın sonlarında ise Sammie’ler İngiltere’de popülerleşmeye başladı. Irk ilk kez 1906 yılında AKC tarafından kayıt altına alındı.

Samoyed Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin ve sağlıklı bir dişinin 4 - 6 adet yavru doğurması beklenir. Yavru sayısı dişinin boyutlarına, sağlığına, çiftleştiği erkeğin sperm kalitesine göre değişebilir. Samoyed’lerde dış gebelik olarak da bilinen sahte gebelik görülme oranı diğer ırklara kıyasla daha yüksektir.

Samoyed Çok Tüy Döker mi?

İnsanı kendine hayran bırakan, beyaz ve kabarık kürkün bir bedeli var. Tüy dökümü nispeten fazladır ve düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Çift katlı kürke sahip oldukları için kirler tüylerin arasında kaybolur. Bu hemen cilt sağlığı için iyi değildir hem de tüylerin zamanla birbirine karışmasına neden olabilir. Yılda iki kez mevsimsel olarak yoğun bir tüy dökme meydana gelir. Evde düzenli taranma ve banyo yaptırarak tüy dökülmesini, tüy ve deri sağlığını korumak mümkün olsa da profesyonel bakıma da ihtiyaç duyulabilir.

Samoyed Kaç Saat Uyur?

Ne kadar enerjik olurlarsa olsunlar yetişkin Samiie’lerin günlük uyku süresi 12 saate kadar çıkabilir. Bu uyku süresinin yanıltıcı olmaması gerekir ve günlük egzersizler aksatılmamalıdır. Yavruların uyku süresi her zaman daha yüksektir ve 20 saate kadar çıkar. Yavrular için de uyumadıkları 4 saatte günlük ihtiyaçların karşılanması ve ufak egzersizlerin yapılması iyi bir seçim olur. 7 yaşından sonra köpeklerde uyku süresi genel olarak artar. 14 - 16 saatlik bir uyku ilerleyen dönemler için normal kabul edilir.

Samoyed Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

İnsanlarla güçlü bağlar kurabilen ve onları memnun etmekten keyif alan bu ırkın eğitimi kolaydır. Eğitim kolay olsa da bu enerjisi yüksek ve oyuncu köpeklere karşı sabırlı olunması gerekir. Oldukça yüksek enerjinin çeşitli gereksinimleri olacaktır. Günde iki kez yürüyüşe çıkmak onlar için önemlidir. Erken yaşta sağduyulu ve sosyal bir eğitim alırlarsa her canlı ile iyi anlaşabilirler. Sahibi ile bağlanması için günlük olarak oyunlar oynaması, ilgi görmesi önemlidir. Bir bahçede yalnız bırakılan Sammie, mutsuz ve isteksiz olur.

Samoyed Nasıl Beslenmeli?

Bu güzel köpeklerin beslenmesinde genetik olarak sahip olabildikleri böbrek hastalığına, hipotiroide ve şeker hastalığına dikkat edilmelidir. Düzenli sağlık kontrolleri esnasında bu hastalıklardan birisi teşhis edilirse beslenme planı ve mama seçimi yeniden yapılmalıdır. Orta-büyük ırk olarak kabul edilen bu köpekler için, günlük kalori ihtiyacına göre mama seçilmelidir. Ayrıca köpeğin yaşı da mama seçiminde etkili olmalıdır. Yavru, yetişkin ve 7 yaş üzeri köpekler için farklı mama formülasyonları tercih edilmelidir. Hamile köpekler için de yükselen kalori ihtiyacı için yavru köpek maması tercih edilebilir. Sitemizde bulunan köpek maması çeşitlerini inceleyerek sevimli dostunuz için en uygun mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Samoyed Yorumları

Diğer Adları

Samoyedskaya


Renkleri

Beyaz; beyaz ve açık kahverengi; krem; bütün açık kahverengiler


Çıkış Yeri

Rusya (Sibirya)


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Spitz, kuzeyli (çoban)


Orjinal İşlevi

Ren geyiği çobanı, koruma, yük arabası çekici


Günümüzdeki İşlevi

Kızak çekici, çoban köpeği yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

20-29/16-23 kg


Boy (Erkek/Dişi)

53-60/48-53 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Samoyed sahiplenmek istiyorsanız, Samoyed sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Samoyed dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Selinn_Loraa kullanıcısının #61088 peti
Bilgeben kullanıcısının #63200 peti
Fundaaaaa kullanıcısının #60681 peti
selinnky kullanıcısının #63584 peti
Emre_4515 kullanıcısının #61657 peti
tatyana kullanıcısının #3699 peti
tango kullanıcısının #23 peti
poncikprenses_2019 kullanıcısının #43781 peti
GizemtheMayra kullanıcısının #65510 peti
dilsaddertli kullanıcısının #1120 peti
senaymoser kullanıcısının #52273 peti
YasminK kullanıcısının #83128 peti