Yaş Mama Kararsızlığı?

cansulumos

merhabalar.. 3 aylık british shorthair bir kızım var.. Yaş mama konusunda nedense çok kararsız kaldım.. Eksili artılı yönleri nasıldır? Önerebileceğiniz markalar, şöyle yapman daha iyi olur diyebileceğiniz noktalar nelerdir?

99 CEVAP

Derdedermanim

ZUHALL bize komik olma demişsin ama saçmalamışsın kusura bakma ilk defa duyduğun belli hiç araştırdınmı bu tepkin nedir?
edilerin dogasinda cig et yemek vardir ozaman cig verelim mantigi nedir yahu? Kimse parazitten olmemis simdiye kadar demissiniz sanki olen hayvanlarin hepsine tek tek otopsi mi yaptiniz? Hadi diyelim oldurmedi yasam kalitesini de mi etkilemez acaba?

Ne olursa olsun cig etle bulasan turlu turlu hastalik var. Insanlara nekadar cok zarari olma ihtimali varsa hayvanlara da ayni sekilde. Ki zaten hayvan ve insan birarada yasiyorsa o cig etten gececek olan hastalik birtek hayvanda kalmayip insana da bulasacaktir. Yani ha kendiniz cig et yemissiniz ha kedinize yedirip ayni evde yasamissiniz ne farkeder. O yeme sonrasi tuylerini yalayacak siz onu opeceksiniz,diskisini temizleyeceksiniz temas halinde olacaksiniz.Kisacasi komik olmayin.

Derdedermanim

Zuhalla o parazit sebzelerdende geçiyor sebzede yeme bence işte senin mantığın şimdi ben sana uzun uzun anlatırdım ama deymez bu uslubu kullanan bir insan için tavsiyem araştırmadan yorum yapmayın.Hayvanat bahçesindeki yırtıcıları tavuk çorbasıylamı kuru mamaylamı besliyorlar? düşün belki idrakin açılır!

Derdedermanim

Böyle senin gibi büyük konuşanlar kedilerinin sağlığı bozulunca barf' dönüyorlar.Ben barf beslenme yapmıyorum ama kesinlikle en sağlıklısı üstelik şartları var boş beleş sallamak kolayda araştırıp yorum yapmak zor değilmi haklısın...

Derdedermanim

Eğer hazır mama ile beslenilecekse kediler en az günde bir kere yaş mama verilmeli dir.

Derdedermanim

zuhall kuşlar tahıl yer etçil hayvanlar et yer dünya yaratıldığından bu yana böyle devam ediyor sen değiştiremezsin :))
Yırtıcıların mide enzimleri çok güçlüdür bir kurt kemiği rahatlıkla sindirir hatta leş yerler ve asla zarar görmezler köpeklerde onların neslidir anlamaya çalışsan belki başarırsın.

Derdedermanim

vayy hee hee zuzu kızma sen pişmiş et ver strese iyi gelir kendinede bir kahve yap :)

zuhall

Ya yazdiklarimi okumuyorsunuz ya da anlamiyorsunuz heralde..

Birincisi biz vahsi dogada yasayan hayvanlari degil evde baktigimiz kedi beslenmesi hakkinda konusuyoruz. Dogada heralde cig etle besleniyorlar bunu biz de biliyoruz, ama dogasinda bu var diye evde ayni ortamda yasadiginiz kediye bunu diretmek neden.Okadar dogasinda olmalari,dogalarini bozmamaniz gerektigini dusunuyorsaniz mumkunse dogalarina saliniz ozaman.

Ikincisi yazamisim zaten normalde parazit ilacinn ben de verilmesi taraftari degilim.Dedigim gibi yediklerine ictiklerine dikkat edilen bir kedinin hasta olmadikca parazit ilaci almasina gerek yoktur ama ulkemizde bu onlem amacli yapilmakta sahsi fikrim degil.

Ve ayrica barftan bahsetmediginizi okuyan herkes anladi. Burada kasaptan alinan cig etten bahsediliyor.Kimse barf icin birsey demedi.Cig etle beslemeyi tavsiye edenlerin barfi onermesinin nedeni de zaten dondurulmus olmasi ve mikroplarin donmayla olmesidir (%100 olmasa da) ve bence kurutulmamis/pisirilmemis/dondurulmamis hicbir gida verilmemeli oldu mu?

He illa vericem diyorsaniz hasta oldugunda parazitleriyle beraber yasamayi ogrenirsiniz artik nihayetinde ic parazit hapi vermek de dogalarina aykiri degil mi ???

zuhall

Hergun etle beslenen ve disari cikip hayvan avlamayacak,kas yapmayacak bir kedi/kopeginiz varsa emin olun o dusen degerleri fazla umursamaz :) Ki ete uygun miktarda sebze katarak vitaminini arttirabilirsiniz.

Derdedermanim

Sazlık kedisi (tam bir yabani tekir ırkıdır) türkiye doğasında nufusu azalmıştır tramemde fotolarını bulabilirsiniz nasıl besleniyor bir araştırırmısınız bu kediyi gören çok azdır asla insana yaklaşmaz.Birde vaşak ve karakulak bunlarıda araştırın bunlar kedi değil heralde :) bunlara petlebiden kuru mama sipariş etmeyi öğretmemişler birde ateş yakmayı bilmiyorlar eyvaahh !

Derdedermanim

barfta et buzlukta bekletilir parazitler ölür zaten.Üstelik kuru mama parazit yapmıyor ise neden 2-3 ayda bir iç parazit tedavisi yapılmalı deniyor çünkü kuru mamada parazit yapar asıl konu tadaviyi bırakmamak üstelik bu önelem olarak yapılıyor yurt dışında parazit tespişt edilmeden parazit tedavisi yapmıyorlar böyle bir mutad yok zuzu.

Derdedermanim

Burda kimseye bir şey dayatmıyoruzki fikir alışverişi bu.Ayrıca ben barf beslemenin en sağlıklısı olduğuna inandığımı söylüyorum evet şartlar oluşsa barfa geçerim kesinlikle kuru mama ile oluşacak hastalıklar ile kıyaslarsanız risklide olmadığı halde neden bu önyargı?

Derdedermanim

Doğaya salalımmı ne yani organik besleneli diyen birisine ozaman şehirde yaşamamı diyelim biraz mantık ekseninde fikir alışverişi yapsak diyorum.

zuhall

Bir de hernekadar dondurulmanin yeterli oldugu soylense de yuzde yuz kesin bir veri yok. Sonucta eger hazir gida tuketilecekse hicbir sekilde guven olmuyor hele bir de bu barf olucaksa daha sıkıntı. iste bu guvensizlik nedeniyle zaten surekli ic parazit ilaci uyguluma nedeni.

Hayir anlamiyorum pismis etin vitamini mi gidiyor? Gitse insan da cig yerdi heralde. Haslarsin suyuyla beraber verirsin mesela.

Bu sekilde guvenli besleme yapip, ic parazit uygulamasi yapmamak varken neden israrla supheli,guvenli olmayan yollar secme yolunu seciyoruz anlamis degilim. O alinan kimyasal ilaclar mi oluyor onlarin dogasi.

He siz kedinize herturlu dogal ortami saglarsiniz dogal sekilde de beslersiniz ozaman.Ama evinizdeki kedi insanlarla icice, cikip kosturup hayvan da avlamiyor kusura bakmayin.Zaten yemesini icmesini gecin direk yasam kosullari dogasina uygun olmayan hale gelmis durumda. Duzeltmeye okadar niyetiniz varsa burdan baslayin.

Derdedermanim

Bu arada sorunun cevabı shesir animonda gimcat .

Castielthecat

Ben 3 aylıktan beridir haftada 2 kez yaş mama veriyorum. Ne çok ne az tam kararında oluyor böylece. Bu arada Gimcat shinycat yavru kedi mamalarını güvenle verebilirsiniz.