Yaş Mama Kararsızlığı?

cansulumos

merhabalar.. 3 aylık british shorthair bir kızım var.. Yaş mama konusunda nedense çok kararsız kaldım.. Eksili artılı yönleri nasıldır? Önerebileceğiniz markalar, şöyle yapman daha iyi olur diyebileceğiniz noktalar nelerdir?

99 CEVAP

Derdedermanim

Ev kedisinin atası yani aslı inek mi? yine kedi sokak kedilerinin aslı sincap mı yine kedi ben iran kedisi besliyorum bi,r çok iran kedisi besliyen profosyonel insanlar çiğ et veriyor ve iran kedisi kadar başkalaşmış hastalıklara yatkın zayıf bünyeli kısa ömürlü bir kedi ırkı yok buna rağmen hiç bir eksi görülmediği gibi bir çok açıdan sağlıklı olduğu diş tüy ve kedinin sağlığındaki düzelmeler ile ortada siz bilmiyorsanız da bu böyle araştırın.Köpeklerin atası kurttur ama yokshair terierde çiğ etle beslenmelidir çünkü atası kurttur diyenlere tepkiniz nasıl olucaktı acaba siz evde yaşıyan ile ormanda yaşıyan kedinin farklı bir şey olduğunu iddia ediyorsunuz ki bilimsel dahi değil akla mantığa zaten aykırı.

Derdedermanim

şuan avusturalya da doğada yaşıyan evcil kediler(senin evde3kinin aynısı) yabanileşip doğa canlılarının neslini tüketiyor gerekçesiyle vurulup toplanıyor normal bildiğiniz rengaren kediler neyin tartışması bu senin kedin ormana uyum sağlayıp yavruladığı an onun yavrusu yaban hayatı yaşar insana yaklaşmaz ve avlanır ki avusturyada yabanileşen ev kedilerinin bu tehditide bunu gösteriyor hatta kediyi bırakın sokak köpeklerinin orman hayatına uyum sağlayıp sürü halinde geyik avladıkları tespşit edilmiş belgesli çekilmiş bayıltıp cip takıyıorlar arayıup takip ediyorlar ve seneler sonra bu sonuca ulaşıp videolarla belgeselini yapıyorlar izledim hiç şaşırmadım çünkü ben öğrenmeye açığım at gözlüğü takamam!

Derdedermanim

etin ücretini saklama koşullarının tartışmak başka kediler çiğ et yememelievcil kediler evrimleşti çok hassas oldukları için pişmemiş et verilmez demek başka?!

Derdedermanim

Siz kuru mama yediği halde hastalanıp ölen yokmu demek istiyorsunuz tam tersi kuru mama kedinin ömrünü kısaltır böbreklerini bitirir birde bunu yapan biziz sözde seviyoruz ama zehirliyoruz...

Derdedermanim

Kedinin et yediği gerçeğini et fiyatlarının pahalı olmasıyla es geçicek isek ozaman aklı işimize geldiği gibi kullanıyoruz tarafsız kullanamıyoruz demektir.

Derdedermanim

Bilge herşeyi sen biliyorsun en mantıklı sensin bundan sonra sadece seni dinlicem sen Yaratandan daha çok biliyormusun ki et tüketmek için yaratılmış bir organizmayı avlanmak üzere yaratılmış,donatılmış bir canlıya sentetik menü biçip fıtrata aykırı beslenmesini savunuyorsun!? senin silahındı ne oldu?
Kedin oyun oynarken izle istersen tırnaklarına dişine kuşlara farelere olan ilgisini bir gözden geçir istersen

Bilgeylmz

Buradaki herkes kedisini evindeki fareyi yesin diye mi sahiplendi? Kedime guzel bir hayat sunayım, o benim can yoldaşım olsun, beni sevsin, ben onu seveyim diye sahiplenmedi mi? Şahsen ben kedimi evimdeki pislikleri yemesi için sahiplenmedim. Benim köyumdekiler kediyi 3 gün evde tutarlar ve geri salarlar. Köydeki hiç bir kedi evcil değildir. Hepsi birbirinde cılız, hepsi birbirinden hastalıklı.

Derdedermanim

Deniz soru sahibine öneri verildi burda farklı bir konu açtım ve onu tartışlıyoruz ?!

kedilimadam

Kasaba kesilip getirilen etle kedinin doğada yediği eti bir tutmak ne kadar doğru bir bakış açısıdır emin değilim.Doğadaki etçiller avlanır ve kanlı canlı et tüketirler.Beklemiş ve durduğu yerde bakteri üretmeye başlamış etleri değil.Dışarıda fazladan 1 saat beklemiş kuru mamaya burnu batmayan kedilerimiz zaten neyi yeyip yemeyecekleri konusunda bize bilgece yol gösteriyor bence.Kasaptan alıp dondurarak mikroplarını öldürdüğümüzü sandığımız etlerin doğada avlanıp da o an avını tüketen kedilerin yediği o kanlı canlı etlerle çok da bir ilgisi yok.Barf beslemeyi tercih edenlere saygı duyuyorum.Ama kediler doğada avlanırdı, işte çiğ et yerdi biz kuru mama dayatıyoruz, doğasını bozuyoruz filan gibi söylemlerin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum.En azından günümüz şartlarında bu sözler birer ütopydan ileri gidemiyor. Kasaptan alıp dondurarak kedinize verdiğiniz etlerin tazeliğinden emin olabiliyor musunuz?Doğru ayarda pişmiş bir etle dondurulup verilen et arasında sanki dağlar kadar fark varmış, yaş mama verenler kedinin doğasına aykırı davranıyormuş gibi imalara da gerek yok.Çünkü aksini sunabileceğimiz ya da aksini "sağlıklı ve onların gerçek doğasına uygun" olarak sunabileceğimiz bir dünya yok artık.Barf ya da pişmiş et ya da sağlıklı yaş mama...hiç fark etmez, önemli olan mümkün olduğunca sağlıklı beslenmelerini sağlayabilmek.Bu konuda dayatma yapmadan, araştıran, soruşturan, yeni alternatifler arayan herkese de saygı duyuyorum.

Derdedermanim

doğada yaşıyan kedi ile evde yaşıyan kedi farklımı değişen nedir mesele o bahsettiğim saz kedisi ne kadar farklı sizce.Hayır şimdi doğada beslendiği gibi besleyemeyiz çünkü dedikten sonra kediyimi düşünüyorsunuz kendinizimi?
yani doğada etle beslenir ama evde olmaz parazit bulaştırır yada evet doğada et yiyor ama evde et yerse hasta olurmu demek istiyorsunuz orasını çözemedim et yiyen kedi ot yiyen inek ne kadar hasta olma ihtimaline sahipse okadar hasta olur.Et sağlıklı dondurulmuş ise parazit tedavisi dikkate alınıyor ise siz nerde tıkanıyorsunuz anlıyamadım.Hayır illa ben doğruyum diyorsanız bu ego savaşıuna dönüyorsa buyrun haklı olun sizin evinize gelip kedinize zorla kimse et yedirmez korkmayın gerçi kediniz bayram ederdi ama neyse :)

zuhall

Hayir ben diyorum ki evet dogasina uygun protein orani yuksek beslenmeli. Evet ben de kuru mamaya guvenmiyorum cunku sonucta o da hazir bir gida. En guzeli evde beslemek ama mumkunse pismis gida ile bukadar yani.

Derdedermanim

oda güzel pişmiş et ile besleyin en azından doğala yakın.

Derdedermanim

Saz kedisi garibim ona kimse et pişirmiyor inşallah ateş yakmayı öğrenirde nesli tükenmez :)

Derdedermanim

peki zuzu (eşimin arkadaşının adı zuhalde ben zuzu derdim)
anlıyoruz bak birbirimizi yanaştık sadece ateş işi var bence çok büyük sorun değil sen az pişir çok kurutma yeter :D

Derdedermanim

kjw beni yalnız bıraktın yazık ettin bana :))