Yaş Mama Kararsızlığı?

cansulumos

merhabalar.. 3 aylık british shorthair bir kızım var.. Yaş mama konusunda nedense çok kararsız kaldım.. Eksili artılı yönleri nasıldır? Önerebileceğiniz markalar, şöyle yapman daha iyi olur diyebileceğiniz noktalar nelerdir?

99 CEVAP

zhrsntrkl

Merhabalar,ben yaş mamayı önermiyorum,içlerinde bilmediğimiz katkı maddeleri olabilir.. En iyisi tonbalığının yağının iyice süzüp yaş mama niyetine omu vermek.. Açıkçası ben öyle yapıyorum kedim de afiyetle yiyor...

Derdedermanim

Kedinizin afiyetle yediği şeyi bende düşünmüştüm ama tuz oranı yüksek ve ondada katkı maddeleri var.Daha güvenilir değil .

Derdedermanim

Haydan gelip Hu ya giden Adem konu barf beslenmeydi tartıştığımız şey uzak değil aslında :)

Uyyyy Ey gūzel Anne ve Babalar bu muhteşem yaratılanların gūzel velileri bu kadar kırıcı ve ūzūcū sitres edecek kadar yazılımlar hitamlar cūmleler kurmayın lūtfen hiç bir Anne Baba yavrusunun kötūlūyūnū istemez. Sakin olun herbiriniz en iysini istersiniz tabi ki sevgi pıtırcıklarınız için onun canı yanarsa sizin de ciğeriniz yanar tabi ki. Dūnyayı kurtaracak olan şey karşılıklı sevgidir saygıdır huzur bundadır. Pişmişi yiyince zarar görūyormu yavrum bi gözlemlersin. Çiyi yiyince huzursuzlanırmı bakarsn. Her tūrlū kahrını yine sen yine sen veli çekersin. Hepinize sayğım sonsuz.Allah kalplerinizden merhameti eksiltmesin Amin.

Derdedermanim

Şimdi çiğ beslenmeye bu kadar önyargı var peki yurt dışında bütün olarak dondurulmuş fare yavru tavşan civciv bıldırcın (her parçası ile tüyü kanadı ayağı kafası başı ile veriliyor hiç bir işlem yapılmadan) direk siparışle geliyor ve bununla besliyorlar buna ne diceksiniz bu anlattığım ne hayel nede radikal azınlığın uygulaması biraz araştırırsanız rahatlıkla görebileceğiniz görseller sizi şaşırtacaktır bence açık fikirli olmak lazım whole prey in cats yazın bakın.Çiğ ete bukadar saydıranlar belki insaf ederler.

Derdedermanim

Belki bir gün barf bizde debilinen tercih edilen bir uygulama olur ama tabi ilki çekenler, yeni duyulan bir şey dile getirenler kınanır tenkit edilir buda normal inasanlar hep bunu yapa geldiler.

Derdedermanim

''EN İYİ YAŞ MAMA ŞARTLARA UYGUN ÇİĞ ETTİR ''KEDİLERİN GERÇEK BESİNİ BUDUR YARATILIŞINA UYGUN BESİN BUDUR.

Derdedermanim

Bu kediler hazır mama sektörü kurulmadan önce evlerde neden besleniyordu acaba ne ytiyorlardı köylerde bu hayvanlar neden evde tutuluyordu kedilerin evcilleştirilme hikayesi nedir insan kediye neden ihtiyaç duydu bilimsel olun canımı yiyin.

deniz_berkan

boşuna yormayın kendinizi, bence soru sahibine önerinizi özelden mesaj atın en iyisi :)))

Derdedermanim

Siz beni yorsanız yada yormasanız kainatın dengesi düzeni değişmicekki geldini çiğ etten konuyu fareye bağladınız ben fare yedirelimmi dedim hatta karşıyım dedim ama sizin söylediğinizden daha mantıklı fare vermek okonuda bir şey diyemem kedi çiğ et ile beslenen bir canlı siz evde kartal besleseniz onada pişmiş et verirsiniz sonrada evcil kartal o dersiniz :)

Derdedermanim

SCHESİR
GİMCAT
ANİMONDA
NATUREA
Görmediysen yine yazıyim!

Derdedermanim

Dileyen dilediğiyle beslesin ama kedinin soyu belli sopu belli ne yediği belli boş tartışmaya giremicem merak edene adres verdim araştırır ilk duyanda önyargıyla yaklaşmaz araştırırsa aklını kullanan biri ise zaten mevzuyu çözer.Gerisi size kalmış.

Derdedermanim

Barf beslemeyi tercih edenlere saygı duyuyorum.Ama kediler doğada avlanırdı, işte çiğ et yerdi biz kuru mama dayatıyoruz, doğasını bozuyoruz filan gibi söylemlerin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum.En azından günümüz şartlarında bu sözler birer ütopydan ileri gidemiyor.

madam buna inanan av modeli ile besliyor zaten :)

kedilimadam

@Derdedemanim ideali tartışmanın bir işlevi yok.Çiğ etle beslenmeli dayatmanıza katılmıyorum.Ben sağlıklı besleme taraftarıyım.Günümüz şartlarında çiğ etle beslemenin sağlıklı olduğuna emin değilim, çünkü etlere güvenmiyorum.Ayrıca dediğim gibi evcilleşmeden önce doğada çiğ et yerlerdi, tezinin şimdiki barf beslemeyle çok da ilgisi yok.Avladığı an avını tüketmek başka, ne zaman kesildiğini ne kadar beklediğini bilmediğimiz bir etle beslenmek başka...Neyse bu konu zaten fazlasıyla uzamış bir de ben uzatmak istemiyorum.Siz aklınızı kullanarak en doğrusu için çabalamaya devam edin, başarılar.

Kimi kaynaklara göre 5 bin kimilerine göre 9 bin yıl önceye uzanan kedilerin evcilleştirilmesi sürecini de göz önüne alırsak eğer sizin kedilerinizin atalarını bilemiyorum ama benim kedilerimin ataları yemek artıklarıyla veya çöp karıştırarak besleniyorlardı, ormanda tavşan avlayarak değil;)