Kedi Doğumu Yarıda Kaldı

glmzsemanur

Sokakta besledigim bir kedi bu sene ikinci doğumunu yaptı. İlk doğumunda zorlanmisti, doğumun başladığını anlayınca uygun bir yer bulup kapatmistim. Doğumu orada yapmıştı. Bu seferki dogum gece başlamış, sokakta baya bı bağırdı ona uygun ortam bulamadım. Sabah baktığımda bir yavrusu vardı, başka yavru yoktu ve karnı hala şişti. Arada bir kanaması oluyor, yattığı yastıklara, üstümüze sürüyor. Bir gün daha geçti ortamı biraz daha düzenledim. Yavruyu dışarı koyduğum zaman ona ayarladıgim yere götürüyor. Yani yuvası olarak belledi ama dediğim gibi karnı hala şiş, dokununca da anlaşılıyor içeride hala yavru olduğu. Veterinere götürecek durumum yok, eğer bu durumun ona bir zararı varsa barınağa bırakacağım. Bu arada ilk doğumunda doğurduğu 4 yavrudan 2 si ani bir şekilde hastalanarak öldüler. (Biri 10 günlükken biri 1.5 aylıkken.) Hastalıktan kastım, halsizlik, bacaklarını kontrol edememe, titreme ve yemek yememe. Şu anda ne yapmalıyım? Yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim.

20 CEVAP

Chesterr

Beylikdüzü hayvan barınağı sokak hayvanlarına ücretsiz kısırlaştırma yapıyor randevu alabilirsiniz ve çok ilgililer bilginiz olsun

ygiz_mrtt

bitti ise en yakın zamanda kısırlaştır aksi takdirde elinden geleni yapmış deği göz yummuş olursun. Barınaklara danış bir kısım ücretsiz yapıyor

Lunas

Keşke kısırlaştırsaydınız, veteriner için illaki para toplama yolları vardır. Lütfen iyileşir iyileşmez kısırlaştırın.

Bence diğer yavrular içerde öldüğü için çıkaramamış. Sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Acil veterinere götürmeniz lazım. Sezaryen olur büyük ihtimalle.

guineapigela

Bence siz vete gidin çünkü karinda olan bebek anneye de zrar verebilir.Sezeryanla alinma durumu da var tabi.Siz vete gidin.Bazi vetler taksit yapiyo. Veya siz durumunuzun kotu oldugunu aoylerseniz odemeyi iyi durumda yapabiliyorsunuz.Barinakta kedinin iyi olacagini asla dusunmeyin

Om3r

Barınaga fln goturme sakın tekrar gıdıp gerı almıcaksan kedının hayatını kaydırma, bırak kendı ıyıleşir sıkıntı olursa bellı olur ztn..

glmzsemanur

3 tane yavru doğurdu gayet sağlıklı görünüyorlar.

Anonymus552223

24 saat suren dogumlar da oluyo, biraz daha bekleyin hayvan cok aci cekmihorsa, cunku barinaga guvenmiyorum. Ama bunlari atlatirsa muhakkak kisirlastirin belediyeye falan

Bktplt

Aynı durum bizde de oldu bugün 3 gün geçti kediyi araba çarpmıştı aldık vete götürdük biz hamile olduğunu bilmiyoduk doktorlarda farketmemiş narkoz aldı ayağına platin takıldı birsürü iğne yedi bi süre evde baktık sonra kendi kedimiz evi terk etmeye Başlayınca hasta olan kediye binanın altında boş bi odada yer yaptık bacağı için kontrole götürünce röntgende 3 tane yavrusu olduğunu öğrendik şuan 2 yavru doğurdu durumu iyi yemek yiyo su içiyo geziyo büyük ihtimalle 3. Yavruyu yedi ölü doğdu yada hastaydı karın şişlikleri belli bi süre sonra geçiyo

lokum_sakiz

Yavrunun içerde kalması normal ve sağlıklı bir durum değil.Veterinere gidin.

glmzsemanur

Herhangi bir ağrısı olduğunu zannetmiyorum, eskiden nasılsa şimdi de aynı. Dediğim gibi veterinere gidemeyiz. Yakında veteriner yok, götürecek özel bir araba yok, olsa da sadece muayene ücretini bile karsilayamam. Kedi zaten sokak kedisi elimden geldiği kadar yardım ediyorum. Daha önce ölü yavrularını doğuran sokak kedileri görmüştüm. Umarım kendi başına halledebilir.

Umarım...

:(

Nasıl oldu kedi?

glmzsemanur

Şu anda normal hayatına devam ediyor, karnı hala şiş. Yalnız bir şey fark ettim. Geçen doğumdaki yavrularının büyüklüğüyle bu sefer doğurdu yavruyu kiyasladim. Bu seferki gerçekten çok küçük. Geçenlerde bir arkadaş şimdiki yavrunun boyutlarında bir yavru getirmişti, beslemem için vermişti. Biberon felan da getirmişti ama yavruyu aldığımda olucegini zaten anlamıştım, çok usumustu. Ben de hep bu yavruyla simdikinin boyutunu karsilastirmistim normal sanmıştım ama ilk yavrularin fotoğraflarını görünce bu kadar küçük olmadıklarını farkettim. Biraz araştırma yaptım, yavrunun vucudtan atılması gibi bir olay varmış ancak vücuttan atılan yavrunun yaşama şansı yoktur, erken doğumla karıştırılmamalıdır diyor. Bir iki gün daha bekleyeceğim.

glmzsemanur

Güncelleme:
Doğan yavru öldü. Şu anda annenin doğumu tekrardan başladı. Uygun bir yer ayarladım. Yarım saate tekrar kontrol edeceğim.