Kedim 8 Aylık, Mantar Tedavisi Görüyor. Hangi Mamayı Tavsiye Edersiniz?

Tdemiroz

Merhaba kedimin cinsi scottish fold 8 aylık ve kısırlaştırılmadı. Ağustos ayında Gençlik hastalığı geçirdi bu hastalıkla uğraştık serum, vitamin, antibiyotik vs. vs. ilaçlar kullanmak zorunda kaldı. 2 hafta önce de karnında ufak tefek lekeler oluşmaya başladı ve veterinerimiz büyük ihtimalle stres kaynaklı mantar oluşumu olduğunu ve travocort kullanmamızı söyledi ama daha da artıp karardı kulak ve çene bölgesinde dökülmeler meydana geldi. Şimdi batikon tedavisi uyguluyoruz. Esas sorumsa şu; ben kızım için pro plan kitten tavuklu kuru mama kullanıyodum ama tavuklu mamaların mantar tedavisini geciktirdiğini duydum. Bu konuda bilgisi olan ve mama tavsiyesi verebilecek var mı? Dediğim gibi kızım daha 8 aylık ve kısırlaştırılmadı lütfen yardımınızı bekliyorum..

16 CEVAP

Kediannesi12

Mantar aşısı vurdular bacağından 2 gün sonra yaraları kurudu şuan tamamen geçmedi ama beklemedeyim sanki faydası oldu gibi şükürler olsun

Tdemiroz

@cevizayaz kedim daha 8 aylık. Dediğiniz mamayı kullanmamda bir problem olmaz değil mi? Bu konularda cahilim lütfen kusuruma bakmayın..

Miyamiray

Mantar geçti mi son durumunuz nedir ?

Kediannesi12

Mantar aşısı yaptırın

Tdemiroz

@kediannesi12 Peki önerebileceğiniz tavuksuz bir kuru mama var mı?

Zynpkck

Eğer proplandan devam etmek istiyosanız derma plus maması gerçekten derilerine iyi geliyo fakat başka mama isterseniz nd balıklı alabilirsiniz protein değerleri kitten mamalarla aynı değerde nerdeyse ayrıca yetişkin mamaya geçebilirsiniz artık

Sselin1

N&d düşük tahilli kullanabilirsiniz Genelde deri problemlerinde kuzulu mama daha iyi bir secenek. Tavuk ve balik alerjen gidalar arasinda.

mervegck06

mantar tamamen bağışıklığı ile alakalı bağışıklığını güçlendirebilecek bir mama almalısınız. Biz mantarımız olduğu dönemde hills kitten balıklı kullanmıştık.

Kediannesi12

Tavuklu mama mantarı tetikliyor diyorlar benim kedimde mantar aşı yaptırdım ama hazırda verdiğim mama tavuklu Birdaha da tavuklu mama almam en kötü tavuk haşlar veririm ve market maması da almayacağım veterinerden açık taze mama almayı düşünüyorum

Tdemiroz

@mervegck06 peki siz nasıl bi tedavi uyguladınız mantar için? Bir de tamamen ne kadar sürede geçti acaba?
@kediannesi12 mantar iğnesini çok duydum ama cesaret edemiyorum bazı olası nedenlerinden dolayı.. 2 arada kaldım maalesef
@Sselin1 birkaç forumda balıklı mama kullanılmalı diye okumuştum ama dediğiniz gibiyse kuzuluya bakabilirim haklısınız.

mervegck06

ben 3 ay birfiil uğraştım ecosin ile yıkadık 2 kez fayda etmedi. Mantar aşısı vuruldu 2 doz fayda etmedi. elma sirkesi baticon çay ağacı yağı denedim fayda etmedi. en son ankara batıkentte patiworld diye bir klinik var oraya gittik ağız yollu bir ilaç verdi 7 gün kullandık 7 gün ara verdik 7 gün daha kullandık ve mantarımız geçti.
mantarın cinsine göre tedavi edilmesi gerekiyormuş her mantar türüne her ilaç iyi gelmiyormuş.

cevizayaz

Benim bu durumlarda ilk tavsiyem veterinerden mama tavsiyesi almak ancak kendim de aynı problemi yaşadığım ve atlattığımız için kendi mamamı söyleyebilirim tavuklu konusu bir gerçek tavuklu mamalar cilt problemleri yaşatıyor biz vet. tavsiyesi ile öncelikle tahılsız mama kullanmaya başladık düşük segmentli mamaları kullanmayın ben n&d somonlu portakallı tahılsız mama kullanıyorum. yaklaşık 15 gün içinde iyileşme gördüm.

Tdemiroz

Maalesef geçmedi.. geçtiğimiz perşembe günü veterinerimiz ecosin tedavisi yaptı, 5 gün sonra kontrole gidicez duruma göre tekrar uygulayacakmış ama ben pek bir değişim farkedemedim maalesef artık napıcağımı da şaşırdım..

Seak

Mama olarak degilde ilac olarak Ecosin kullan mantar icin cok iyi grliyo fiyat biraz pahali 150 tl civari ama ben kullandim ilk gunden farki gorceksin

Miyamiray

Bende ecosin 2 sefer kullandım yeni oluşum mantarları geçirdi henüz kırmızı ilanları ama ilk çıkan yerdeki simsiyah we düzelmiyor deli olucam