Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

Carathras

Herhangi bir yan etkisi yoksa ben hayvanlarıma mısır, pirin, küspe yedirmeyeceğim bırakın iştahla yemesinler Royal Canin yiyeceğine sağlıklısını yesinler.
İştahla yemek ne demek anlayamadım, yer ya da yemez yani yiyorsa olması gereken miktarda tüketiyorsa yeterlidir.

lwb

katya,

en basiti petfooled belgeselini izlemeden benimle bu konuda münazaraya girmeyin lütfen.

tanıdığınızın firması gibi ölümüne savunmayın şöyle markaları.

TATA4242

Kedilerin çoğunlukla tükettiği av hayvanları: Doğada kediler öncelikli olarak küçük memeli hayvanlarla beslenen türlerdir. Kedilerin sindirim sistemi içeriğine ilişkin çalışmalarda, % 33 ila % 90 arasında değişen (ortalama % 69) oranlarda küçük memeli hayvanlara rastlanılmıştır. Genellikle sindirim içeriğinin ortalama % 21'ini kuşlar % 15'ini de sürüngenler oluşturmaktadır. Kedilerin bulunduğu bölge şartlarına göre değişen bu oranlar özellikle kuşlar ve sürüngenler açısından büyük değişiklik göstermektedir. Sahil ve ada gibi
yerlerde av olarak kuşların oranı % 60'a kadar çıkarken karasal bölgelerde sürüngenlerin oranı % 33 düzeyine ulaşabilmektedir. Ev kedilerinden avlanma şansı bulanların avları arasında memelilerin oranı % 64-85,

sürüngenlerin oranı % 36 ve kuşların oranı ise genellikle % 50'den düşük, ortalama olarak % 21 bulunmuştur.
Kedilerin avları arasında yer alan kurbağa, balık ve omurgasızların (böcekler, örümcekler, kerevit, yumuşakça ve tespih böceği gibi kurtçuklar) oranı çok düşük düzeydedir. Kemirgenler (Microtus spp.), sincaplar (Sciuridae), keseliler (Marsupialia), Avrupa tavşanı (Oryctolagus cunicilis), Kuzey Amerika tavşanı (Sylvilagus spp.), tavuk (Gallus gallus domestica), ev fareleri (Mus musculus), tarla faresi (Microtus aravalis), yarasalar (Chiroptera), gelincikler (Mustela), sığırcık (Sturnus vulgaris), ev serçeleri (Passer domesticus), güvercinler (Columbidae),
muhabbet kuşları (Melopsittacus undulatus), baykuşlar, (Stigiformes), kertenkele (Lacertilla vivipara L. agilis), solucan (Anguis fragilis) ve zehirsiz yılanlar (Serpentes) gibi birçok hayvan türü kedilerin avları arasında bulunmaktadır (Fıtzgerald ve Karl 1979; Turner ve Bateson 2000; Pontier ve ark., 2002; Plantinga ve ark., 2011).

Kedilerin tükettiği diğer besinler: Kediler sıkı etobur olmalarına karşın az miktarda da olsa ot ve
diğer bitkisel besinleri (% 0-3) tüketmektedirler (Plantinga ve ark., 2011). Evcilleştirmeye bağlı olarak et tüketiminde azalma görülürken ve daha çok bitkisel besin tüketen kedilerde kör bağırsağın yaban kedilerin kör
bağırsağından daha büyük olduğu bilinmektedir. Kedilerin tükettiği bitkisel kökenli besinler: Kuşkonmaz
(Asparagaceae), fasulye (Phaseolus vulgaris), mısır (Zea mays), patates (Solanum tuberosum), kabak (Cucurbita pepo), pancar (Beta vulgaris), ıspanak (Spinacia oleracea), kavzakökü (Centaurea behen), kavun (Cucumis melo), zeytin (Olea europaea), kestane (Fagaceae Mill), hububat (cerealls), yer fıstığı (Arachis hypogaea), makarna ve çeşitli ekmekler (buğday, mısır ve karabuğday ekmeği vb.) olarak verilmektedir (Forbush 1916).

kayrae

ayrıca şu dünya devi hayvan ticaretçilerinin ve mama üreticilerinin gerçekten sıkı bir denetlemeden geçtiğine inanmak nasıl bir optimistliktir? her cinse özel mama yapmak marketing değildir de nedir? madem denetleniyorlar neden purina mamalarının içerisinden çivi türevi metaller çıkıyor? neden ötanazi ilacı tespit ediliyor? neden bu fabrikalara telef olmuş hayvan parçaları yaz sıcağında kamyonlarla girip çıkıyor? bu markalar hata yapmıyorlarsa neden hazır mama kaynaklı hayvan ölümleri her yıl haber oluyor? bu markalar fda tarafından kesinlikle hakkıyla denetlenmiyorlar. bu markalar kendi kendilerini denetleme hakkına sahipler. bu endüstriden kimsenin haberi yok. içinde 10 gram organik buğday varsa mamanın üzerine kocaman ORGANİK KEDİ MAMASI yazmaya bile izin var.
kuru mama olayı iki ucu bilmem neli değnektir. ister orijen olsun ister proplan. ister nd olsun, ister rc. bunların hepsi hayvanların canına kast ediyor. hepsi karbonhidrat dolu. hepsi bir kedinin yememesi gereken tonlarca gıdayı barındırıyor.
milyon dolarlarca paranın etrafında dönen bu sektörün hiçbir parçasına inanıp güvenecek kadar saf olmayın.

Katya06

Bu siteye bakılırsa zaten o mamaların daha iyi olduğunu anlatırlar! Oysaki rc yılların markası.. Pek çok özel durum ve ırk için mamaları mevcut. Bilip bilmeden birde herkese yanlış lanse edip "onlar sponsorluk amaçlı rc proplan hills" öneriyor derler. Herkesin kendi kedisine istediği mamayı verme özgürlüğü var ama insanları yanlış yönlendirmek ne kötü. 1 deli 1 taş atıyor misali biri bu cümleyi yazıyor diğer hepside aylarca tekrarlıyor :)) Gidip veterinere siz sponsorluk mu alıyorsunuz neden bu markaları öneriyorsunuz dese insanlar her şeyi açıklayacak halbuki! Neyse.. Insanların yanlış yönlendirmeleri yüzünden kedinizin bu duruma gelmesi beni üzdü, çok geçmiş olsun.. Sağlıkla yaş alır umarım. :)

lwb

bizim insanımızın sorunu bu zaten önüne gelen lokmayı kapmak hazıra konmak, araştırmamak:)

Carathras

@Katya06, yorumunda neyi savundum hiç anlamadım.
Her veteriner cebine en fazla paranın gireceği şeyi önerecektir, belirteyim benim veterinerim hiç bir zaman bir mamayı önermiyor zaten onlarla da bu yüzden devam ediyorum.
Ben kimsenin önerisine göre besleme yapmıyorum, içerik inceleyecek ve kıyaslama yaparak bunu araştırıyor ve öğreniyorum.
Ben hayvanlarıma asla mısır, pirinç, tahıl deposu mamalar vermemeye çalışıyorum sen verebilirsin senin seçimin kimse kimseyi zorla bunu kullanacaksın demiyor.

Ben içinde mısır, pancar, pirinç olan mamayı vermiyorum, gücüm yettiğince de vermeyeceğim.

Özelikle belirtiyorum MARKA belirtmiyorum.

lwb

yorumlarımı bu kadar sıkı takip ettiğinizi bilmiyordum:)

ben hiç bir zaman direkt geçin diye söylemde bulunmadım,her zaman ne kadar ince bir iş olduğunu, supplementleri, araştırılması gerekildiğini ve araştırılıcak bazı yerleri, gram ve kilo hesabından bahsettim. en son beyzanın forumunda da "geçin demiyorum, sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlıyorum" dedim.

ballibademe hiçbir zaman geç diye baskı yapmadım? kimseye yapmadım, kendisi tercih etti ki hiç bi insan sosyal platformdan gelen baskıyla diyet değiştirmez sanırım:) geçtiğinde de ig adresine bir kaç kaynak attım nelerden nasıl bilgi edinebileceğine dair. çiğ beslenmede bebek maması kullanılmaz bu yanlışını da belirttim.

beni yorumlucaksanız düzgün yapın bari:P

lwb

ben iki alanda da bilgin değilim, her zaman kendimi geliştirmeye çalışıyorum. bildiklerimi gördüğüm soruların altında da paylaşıyorum. öğrenilcek daha da bir sürü şey var.

iki mama markasına takılı kalmıyorum yani:)

lwb

tata,

anlaşılmıyor ki, binlerce kez yazdım, yazdık ne desem boş.
ama daha fazla anlamayan insanlarla bu konuda tartışmaya giremiceğim. bir şeyler öğrenmek için hevesli olunduğunu ya da bir şeyler anlaşıldığını bilsem sabaha kadar konuşurum, ama yok.

LadyAndCat

Önemli not:
Sakatat kedi için etten daha değerli çünkü içinde yüksek miktarda kas , (Taurin) , kan (Demir) var. Doğal işte tam herkesin savunduğu gibi.
Sakatat : iç organlar demek zaten.
Kalp , ciğer gibi...

Gkocg

Aranızda metabolizma denen şeyin hiç eğilip bükülmediğini, adaptasyon geçirmediğini düşünenler var ya ölüyorum gülmekten.

Evet kediler doğal yaşamda çok yüksek oranda etle beslenirler. Ama evdeki bir kediye göre çok daha hareketliler, çok daha farklı yaşıyorlar. Kökünden değişmese de metabolizmalar adaptasyon geliştirir, kendini modifiye eder arkadaşlar. Ben ev kedileri için yüksek proteinli yüksek et oranlı mamaların sorun yarattığını düşünenlerdenim. Hatta burda birisi sormuştu, erkek kısır kedisini 4 yıldır rc neutered male ile besliyormuş. Burda önerilenleri gördükten sonra sanırım nd'ye geçmiş. Birkaç ay içerisinde kedisi ciddi idrar yolu sorunu yaşamış. Nasıl geçirebilirim diye yazmıştı. Kesinlikle tesadüf olduğunu düşünmüyorum.

İkincisi de kediler sakatat yemelidir. Kendiniz gibi düşünmeyin, illa lop et gerekmiyor. Sakatat yani iç organ hatta olmazsa olmaz kediler için

Kendi kedim dişi kısır. Nd düşük tahıllı kullanıyorum ama ağır geldi gibi mesela. Yine tamamen kullanmam demiyorum ama 4-5 ay nd düşük tahıllı 4-5 ay proplan somonlu kısır mamasından rotasyonlu kullanmayı düşünüyorum mesela. Bakalım.

Rc, hills, proplanın kötü mamalar olduğunu da düşünmüyorum. Aksime geniş ölçekli uzun süre kullanıldıkları için çok daha güvenliler. Et ununa da gerçek et değil demek de uç geliyor bana, löp et değil diyin bari ya. Formu farklı sadece, kaynağının kalitesi de markasına bağlı. İçinde et olmada et demezlerdi

Siyammm

Evt yine aynı şeyi söylicem .
Acep hills ve Royalcanin hayvan deneyi yapan mamalardan ve içeriklerinde kötü olduğundan ayrıca bu mamalar Avrupa'da ki insanlar için market maması fiyatına olduğumdan o yüzden daha iyi mamalar kullanıyor ve ever clean onlar için pahalı olmadïğından yurtdïşıyla karşılaştırmasak mı?

Anonymus552223

Kedimiriltisina bir yonden katiliyorum. Royal canin yillarin markasi, pek cok hata yapti duzeltti ve kendi icinde mukemmele ulasti muhtemelen. Her nekadar icerik zayif olsa da vitamin vs acisindan dogru karisimi bulmus olabilirler. Mystic daha dun cikan bir mama. Bu yonden kullanmama ragmen icim rahat degil sadece butcem ona yettigi ve ucuzlar arasinda en iyi oldugunu dusundugun icin kullaniyorum.
Diger yonden ise gereksiz pahali. Dunyanin hicbiryerinde insanlar bu mamanin kilosuna bu kadar para vermiyordur muhtemelen kolay ulasilabilir ve ucuz oldugu icin kullaniyorlar.
Son bir sey de hayvan deneyi konusu tabi ki. Benim icin en onemli kriter ve kullanmama sebebi
Bunun disinda cok kotu leş mamalar degildir yani.

kayrae

son olarak:

zamanında zıtlaştığınız insanlar sizi sakince de düzeltmeye çalışsa bu tavır sizin tarafınızda “yüzde yüz yanlışsın” şeklinde tınlıyor. ki bu algıda haksız da sayılmazsınız, sonuçta iki taraf da birbirine karşı dolu. bence bu yargıya kapılıp kulaklarınızı tıkamayın. izin verin biz de sizi uyarabilelim, siz de bizi uyarabilin. böyle bir şans hepimiz için olsun ki kedileri için gerçek bir sorumluluk altına girmiş insanlar olarak en doğru noktaya ilerleyebilelim. daha bu adımı atmış insanlar olarak biz faydalı münazaralar içerisine giremezken bu forumlardaki beslenme tartışmaları olması gerektiği yöne doğru evrilemez. yabancı forumlardaki faydalı bilgi paylaşımı ortamının yanına bile yaklaşamayız. kaybeden de kediler olur. kediler, kedilerimiz :b