Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

BalliBadem

Lwb, şimdi ona bakarsak evdeki kedide dana, kuzu, hindi avlayamaz çok zorlarsa belki tavuk oda zor yani

BalliBadem

Lwb, imkan olsa satılsa tavşan vs kullanırdım ama demek istediğim zaten hiç birimiz kedimizi fare, civciv (bana göre etik değil) ve tavşanla beslemiyoruz o yüzden dediklerinizinde mantığı yok yani bizim durumumuz aslanı fare tavşan tavukla beslemeye benziyor

Kedimiriltisi

Ben kimseyle tartışmak amaçlı yazmadım. Sadece tecrübemi aktardım hepsi bu.. İsteyen istediğini yedirsin kedisine beni ilgilendirmez.

BalliBadem

Kedimiriltisi, size demedim bence yazınızda güzel olmuş patiledim ztn

Aysenmstura

Proplan yerine içeriği daha iyi hangi mamayı önerirsiniz peki fiyatı daha fazla olmayan?

BalliBadem

Kayrae, katılıyorum birçok kez bende, kurutulmuş .. eti yerine en iyi ihtimalle kesimhaneden artan hayvan artıkları (bağırsak,tüy,gaga) olduğuna inandığımı söyledim sonuçta kimse kedi maması için hayvan kesip en güzel etini seçip katmıyordur

kayrae

benim de demek istediğim bu “her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır” meselesi değil. bir diyette eksik varsa eksik vardır. bunun dışında güzel şeyler yaptığınıza inanıyorum.

kayrae

mesela ben ev yapımı konusundaki eksiklerimi 2 sene sonra, çiğ beslenme içerisindeki dallarda gezinirken fark ettim. eksiğim olmadığına inanıyordum, eksiğim olmadığı söylenmişti. ama varmış. bu hikaye “ben de bastım her türlü supplementi mamanın içerisine” şeklinde devam etmiyor. gerçek yiyecekler + supplementler ile doğru denge nasıl sağlanır bunu araştırdım, insanları dinledim, bana ne ben yoğurdumu böyle yiyorum demedim.

kayrae

@ballibadem

aslında hala farkında olmadan aynı şeyi söylüyorsunuz :)

bütün tavşan ya da fare yedirmediğimiz sürece doğayı tam anlamıyla eksiksiz taklit etmiş olmuyoruz. ve ayrıca doğada nasılsa en doğrusu o’dur diyemeyiz. çünkü doğadaki ölümlerin azımsanamayacak bir parçası besinsel eksiklik kaynaklıdır.

her kaynakta altı çizilmeyen bilgileri bazı fb gruplarında bulabilirsiniz.
perfectly rawsome’daki “nutrients” sekmesini kurcalayıp kendi tarifinizdeki vitamin ve mineral miktarlarıyla karşılaştırınca açıklar daha çok ortaya çıkıyor. özellikle manganez, çinko, demir ve vit d3 değerleri üzerinde durmak gerekiyor. en çok eksik bunlarda oluyor çünkü. ben eksiklerimi ilk bu şekilde fark etmiştim.

dostane bir öneri bunlar sadece. sizin benimsediğiniz mantık beslenme uzmanları tarafından desteklenmiyor. yani aslında bilim bunu desteklemiyor.

kayrae

son dedim ama son değilmiş :)

hindi çinko açısından zengindir ama ortalama bir yetişkin kedinin günlük çinko ihtiyacının tamamını karşılamak için yaklaşık 280 g hindi eti gerekir. bu yüzden daha yoğun -mu denir acaba :)- çinko içeren hayvansalları (istiridye, dana, geyik) diyete eklemek, açığı da supplemente etmek en uygulanabilir seçenek olarak değerlendirilebilir.

BalliBadem

Kayrae, söylediğiniz site için teşekkür ederim Badem in diyetine buğday çimi katmaya karar verdim ve bi kaç şeyin (et,sakaktat ve balık) miktarında ufak bir oynama yapacağım fakat hala şu anda verdiğim vitamin den farklı bir vitamin vermeyeceğim yada vitaminin miktarını değiştirmeyeceğim fakat gerçekten faydalı oldu mesela ne kadar tavuk boyun olması konusunda tam emin değildim rawforus daki hanfendi sorduğumda yeterli dedi ama demekki yeterli değilmiş zaten o cevap pek tatmin etmemişti beni ekstra veriyordum arada iyide yapmışım

kayrae

perfectly rawsome’ın facebook grubu da var. ismi raw feeding university. bir beslenme uzmanı tarafından yönetiliyor, sorulara çok güzel yardımcı oluyorlar.

BalliBadem

Kayrae, teşekkürler
Hm bende haftada 1 bütün tavuk boyun veriyorum bazı bazende ekstra olarak haftada 2 tane kadar kanat ucu veriyorum (bütün kanat sevmiyor) tavuk boynu 2 ye mi çıkartsam diye düşünmüştüm bıldırcın daha alamadım burda satılmıyor ama migrosa gidebilince alacağım bayadır aklımda yine dediğiniz sayfaya bakacağım ve özellikle buradan konuşmamın sebebi siteyi üye olmayıp okuyanlarda yararlanabilsin diye bende üye olmadan önce baya bi süre üye olmadan okudum

LadyAndCat

Benim açımdan şöyle;
Sonuç olarak bazı arkadaşlarla beslenme konusundaki düşüncelerim %100 uyumlu , bazılarıyla %70,
bazılarıyla da daha az...
Gkocg (Gamze) tam olarak burda uzun zamandır anlattığım şeyi söylemiş. Yüksek proteinli mamalar yerine protein miktarı %3-5 daha azaltılmış ve burda çokça kötülenen ama gayet kaliteli mamaların ev kedileri için daha uygun mamalar olduğuna inanıyorum...
Katya da aynı şekilde :)
BalliBadem ile de fikirlerim uyumlu ama tek farkla o kuru mama vermiyor sanırım HİÇ ve çiğ besleme yapıyor.
Kedilerimi ne tamamıyla hazır mamayla ne de sadece et-sakatatla besliyorum. Ben ikisini de yapıyorum ve asla onlara çiğ bir şey vermiyorum. Sakatat ağırlıklı mamasının içine de mutlaka sebze koyuyorum. Az da olsa sebzeye de ihtiyaçları var. Basit Karbonhidrat vermiyorum çünkü kuru mamalarının içinde oluyor.
Aynı şekilde vitamin gibi takviyeler de kullanmıyorum çünkü zaten mama içinde vitamin, mineraller var. Özel yaptığım mamalarda da var. Neden besin takviyesi yapayım ki sonra iç organları gereksiz yorulacak bu sefer başka rahatsızlıklar çıkacak. Yetişkin kedilerde de kalsiyuma dikkat edin fazlası taş yapıyor.

BalliBadem

Ladyandcat, evet güzel yazmışsınız bende aslında kemşk konusunda o yüzden biraz kafam karışık çünkü fazlası kemiklerde deformasyon ve dediğiniz gibi taş yapabilir yine aynı miktarda vereceğim kemiği o yüzden