Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

Katya06

Pardon sayın lwb, her konuda sizin en iyi bildiğinizi unutmuşum :))

Katya06

Ballıbadem'n kedisi bebek maması yedirmesini ben dahil birçok kişi yanlış bulabilir. ANCAK BU KONUDA BIR BILGIM YOK. BEBEK MAMASININ ICERIGINI VE KEDILERE UYGUN OLUP OLMADIĞINI ARASTIRMADIM, YUZEYSEL OLARAK YANLIS BULUYORDUM, HEKIM ONERMIS VE SEBEBINIDE SÖYLEMIS. Bunu yanlış bulmam et oranı fazla gelmiş düşüncesini doğru bulmamı engellemiyor.
Neyse, konu sahibi, Royal canini gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Hiç-bir klinikte royal caninden dolayı hastalanmış bir kediye rastlamazsınız. Ama nd'de kimi kedilere iyi gelirken kimi kediler için fazla proteinden sorun yaratıyor olabilir :) Herkesin dediği gibi her mama her kediye iyi gelmez.

LadyAndCat

BalliBadem ağzına sağlık :)
Ayrıca Katya’nın da mamalar konusunda söylediklerine aynen katılıyorum.

lwb

dana gibi hayvanlar kırmızı et yerine geçtiği için evde ulaşım bakımından kolay olduğu için tercih edilir, yaklaşık besinsel değerlere bakarak kırmızı et olarak daha farklı küçük bir hayvan da kullanabilirsiniz.

BalliBadem

Gkocg, çok güzel demişsiniz aynı düşünüyorum sizinle bende kedime diyeti ağır gelirse bi miktar sebze eklemesi yapıyorum çünkü evde yaşıyor, sadece çok hareketli bir kedi olduğu için genelde sebzeye ihtiyaç kalmaya biliyor sebzeyide menüsünde ayıklayacağı için kemik sulu sebzeli bebek maması kullanıyorum onu ayıklamadan yiyor çünkü, ve buradakilere göre günde 100 gr et yiyen kediye 5 gr ciğer yetermiş miş.. öyle düşünmüyorum ve organ ve ciğer oranını daha fazla tutuyorum, ve bu platformda her zaman söylüyorum kedinize hangi mama yada beslenme şekli iyi geliyorsa milletin dediğine bakmayın iyi geleni hayvana yarayanı yapın/kullanın ve hazır mamalarda düşük tahıllıların tahılsızlardan daha iyi olduğuna inanıyorum ki tahılsızların kalp büyümesi yaptığına dair kanıtlar/araştırmalar var

BalliBadem

Kayrae, İkna etmeye çalıştınız demiyorum @lwb yada siz sonunda ikna ettik gibi birşey dediniz bunu söyledim aslında önce @katya06 dedi herneyse
Birde ben siz buradayken kuru mamaya ek olarak ev yapımı yaş mama veriyordum günlük,
Ayrıca sertifikanızdan dolayı sizi tebrik ederim petlebide daha bilinçli insanların olması güzel
Herkesin doğrusu yanlışı farklı ben Badem i gözleyerek ayarlama yapıyorum 2. bir kedim olsa onun menüsü bi tık farklı da olabilirdi aynıda olabilirdi kediden kediye değişir sonuçta

kayrae

mama formüle etmek atla deve değil. alıyorsunuz elinize hesap makinesini. hesaplıyorsunuz. o markaların hiçbirisi sizin yapabileceğinizden iyisini yapmıyor. herkes kendi kedisinin beslenme uzmanı olabilir.

kayrae

hesapsız kitapsız çiğ beslenme yapanlar da burada millete bağırıp çağırmasın. o kedinin sorumluluğu üzerindeyken onu da vereyim şu açık kapansın, şunu da vereyim belki şu eksiğini gideririm demek güvenli değil.
heh istediğini yap zaten ama ben seni bir defa uyarayım, ondan sonra içim rahat zaten.

BalliBadem

Kayrae, teşekkür ederim sadece bazılarının %100 yanlış yapıyorsun tavrı sinirlendirdiği için böyle bir tepkide bulundum aslında sürekli yerli/yabancı yazıları okuyorum ama petlebi de sinir oldum biraz bazı tavırlara bazı eklemeler yapıyorum taurin, b vitamini gibi ve kışın d vitamininde kullanmayı planlıyorum fakat olabildiğince az ve gerçekten gerek duymadıkça kullanmamayı tercih ediyorum sentetik şeyleri sonuçta doğada vitamin hapı yutmuyorlar

BalliBadem

Kayrae, tamam dediğiniz kelimeyi araştıracağım ama mesela hindide baya çinko var ıspanakta demir belki dediğiniz şeyi araştırınca böyle demem bilmiyorum ama neyde ne var bakılarak et çeşitliliği sağlanarak daha iyi gibi düşünüyorum mesela Badem e özel hal e gidip beyin koç yumurtası gibi normalde bulmanın zor olduğu şeylerdende aldım çeşitli şeylerden farklı vitaminler alsın diye, mesela şöyle yapanlar var misal sadece tavuk but alıyor içine suppliment katıyor tamam diyor bunun asla yeterli olduğuna inanmam mesela

kayrae

mesela evet ıspanak çok zengin ama kediler bundan tamamen, belki de hiç faydalanamaz. bioavailability ve emilim konusunu da araştırmak faydalı olacaktır. kediler için mümkün olduğunca hayvansal gerekli. sebze takviyeleri genellikle sadece bazı medikal durumlarda faydalı olabiliyor.

kayrae

@ballibadem

rica ederim.
tavuk boyun konusuda da dikkatli olmak lazım. fazlası zararlı olabiliyor aktif tiroidler yüzünden. boyunda ben ayda 3-4’ü geçmiyorum. tavuk kanat, bıldırcın, tavşan kaburga gibi kemikler de güzel alternatifler. ben günlük olarak bunlarla besliyorum. benim yetişkin kedilerim için günlük ortalama yarım kanat yeterli oluyor. yine perfectly rawsome web sitesinde günlük kemik ve kalsiyum alımı konusunda yönlendirmeler var. göz atmak faydalı olabilir.

Oske22

Ayrıca o kadar sık mama değişimi kediye zarar

Kedimiriltisi

Mama değişimini aylara yayıp yaptım, Pat diye yapmadım. yazdım zaten onu.

yusufsaygin2

:D Veteriner arkadaşlarımız(!) burada da kendini göstermiş hemen beee. Yahu bir şeyi de eleştirmeyin :D.
@kedimiriltisi sağlıkla büyüsün pisicik :')