Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

BalliBadem

Oske22, et oranı fazla gelmemiştir mamalarda et değilde kesimhanede artan vıdı vıdılar koyulduğundandır eminim ki kedisi raw beslense ağır gelmez

Katya06

Royal caninin çok kötü bir mama olduğunu söyleyen Tata, hiçbir sokak hayvanının yemediği Goody markayı, hangi sebeple sokaktaki çocuklar için açılan mama başlıklarına önerdiğini sorabilir miyim?

Katya06

"Tata, Goody ile alakalı yorumları yerli mama ve bilinmeyenleri yönünde yaptı, sokak kedilerine mama konuştuğumuz yorumların bu konu ile ilgili yok bence kıyaslama unsuru olamaz.
Ben bu konuda Tata ile aynı fikirdeyim." diyorsunuz. Peki "o çok güvendiğimiz Avrupadan ginede biraz daha iyi.Avrupa daha çok yakın tarihde Afrikalıları Hayvanat bahçesinde sergileyen,günümüzde ise George Floyd gibi insanları acımasızca öldüren,Afrikada test yapılsın diyen,denek gibi...
O yüzden sözü fazla uzattım ama insana değer vermeyenin,hayvana değer vereceğini düşünmüyorum." konusunun bu konuyla ne alakası var?

BalliBadem

Lwb, sizinle anlaşamamamın sebebi, bu barf için sadece sizin attığınız kaynaklara bakmıyorum başka kaynaklardanda yararlanıyorum ve siz gayet emin bir şekilde çiğ beslemede o kullanılmaz bu zorunlu diyorsunuz ki bebek maması verip vermemem sizi hiç alakadar da etmiyor Badem in menüsüne bazen sebze katmam gerekiyor bende kabaklı bebek mamasını sevdiği için onu kullanıyorum lazım olursa, ve eminim sizde biliyorsunuzdur ki yurt dışında ek takviye olarak çoğu kişi balık, maya, altın macun, yumurta vb kullanıp sentetik vitaminleri olabildiğince kullanmıyorlar ki bende yapay şeyler kullanmamak adına bunu tercih ettim ama saygı duymak yerine sürekli yapay şeyler kullanmam için baskı kuruyorsunuz

BalliBadem

Katya06, haklısınız teşekkür ederim fakat ben internet ortamında çoğu şeyi takmıyorum evet @kayrae ve @lwb bana "sonunda ikna ettik" tarzı şeyler demişlerdi tam hatırlayamadım ama aşağı yukarı böyle dediler ve tabikide onların demesiyle geçmedim ben geçmeyi düşünüyordum onlar deneyimli diye birkaç soru sordum sonra yurt dışından kaynakları araştırıp bu beslenmeye geçmeye karar verdim
~
Bende çiğ beslesemde piyasada ucuz/pahalı birçok mamayı denediğim için insanlara mama seçiminde tavsiye veriyorum sadece mama yemeyen kişilere bu beslenmeyi bazen öneriyorum kimseye dayatmıyorum keşke @lwb de mama önermeyecekse barf diye insanlara diretmese

lwb

yav çıldırtıyorsunuz insanı, ne kullanırsanız kullan. gece yatarken kedisi bademe bebek maması veriyor diye kafama takarak uyumuyorum.

ben gördüğüm yanlışı inandığım ve emin olduğum doğrusuyla uyarıyorum. burda sizle raw barf beslenmenin doğrusunu tartışmıcam çünkü konudan çok sapılıyor. benim kadar araştırıp bildiğim bilgi düzeyine çıktığınızda kedilerim üzerine söz veririmki bu konuyu tartışırız.

yaptığım baskıyı da bulup benle özelden paylaşırsanız sevinirim. insanları düzeltmek doğruya yönlendirmek de yanlış.

saygılar.

lwb

her kum forumunun altına da pellet yazıyorum. bu da mı bi baskı olarak algılanıyor?

sağlıklı olanı söylemek ne zaman baskı oldu.

lwb

doğal denge oluşturmak isterseniz, çıkın doğaya ya da en basiti bir belgesel açın ve yaban kedilerinin avladığı avları öğrenerek önlerine sunun.
ne kadar zor ve imkansız gözüküyor dimi? doğal denge için mükemmel bir çeşitlilik lazım çünkü bu hayvanlar avlarının yedikleri gözünden bile faydalanmakta.

bunu ev şartlarında oluşturamıcağımız için kedinin vücudunda depolanmıcak kadar iyi markaların (now,solgar vb) takviyeleri eser miktarda kullanılır. gerçi bunu beyzanın forumunda da anlatmıştım da kulaklar ve gözler bilime ve bilimsel kaynaklara sunsak da kapalı.

Katya06

Royal caninin orjinal sitesini inceledim az önce. Içinde et var. Et ve türevleri yazıyor. (By products dediği türevleri.) Sıkça sorulan sorular kısmında ise türevleri kullanıyoruz çünkü etten daha değerli yazıyor :) Royal caninin içinde GERÇEK ET VAR. Araştırmaktan aciz insanlar konuşuyor her zamanki gibi!

TATA4242

Birde son olarak,gerekli ortamı oluşturabilirsem whole preye başlayabilirim.

LadyAndCat

Lwb
AltininAnnesi
Altın için N&D kullanıyordu yani burdaki çoğunluğun en iyi dediği mamayı. Fazla protein sonucu alerji, kaşıntı gibi kronik rahatsızlıklar görülüyor ama aynı şekilde tahıl oranı ayarlanmamış içinde et olmayan mamalar da kaşıntı ve başka rahatsızlıklar yapıyor.

BalliBadem

@katya66
Bebek maması kemik sulu ve kabaklı bir mama Badem e bazı dönemler sadece etin ağır geldiğini gözlemledim ve ağır geldiğinde günde 1-2 çay kaşığı bu mamadan ekliyorum ki sebze ağırlığı atsın yurt dışında kedilerin menülerine sebze katmak için kedilere özel konserveler var Türkiye de olmadığı için bende böyle yapıyorum

lwb

belgesellerdeki aslanlar mı?

bir zebrayla ya da antilopla, bir tavuğun, bıldırcının vb hayvanların besin değerlerini ve doyuruculuğunu bir tutmadınız umarım?

BalliBadem

Lwb, açık arama konusunda harikasınız ve sorunuza gelirsem tabikide bir tutmuyorum
Peki hani aslan ve kedinin genotip dışında farklılığı yoktu?
Ben besleme yaparken yeri geliyor izlediğim belgesellerdeki bilgileride kullanıyorum mesela ham besleme yapanlar günde 100 gr yiyen bi kedinin 5 gr ciğer yemesi gerektiğini söylüyor ama yetersiz olduğunu gözlemledim dediğim gibi hayvanlar imkan varsa ilk organlara yönelir yanş mesela ciğeri 5 değilde 7-10 gr kullanıyorum sizin mantığınızda sizinde böyle yapmanız gerekirdi

BalliBadem

Yanlız şu an başlattığınız tartışmanın hiçbir anlamı yok ne rc ile alakası var nede benim sentetik şeyler kullanmamı sağlamayacak nede siz Badem i beslemem konusunda saygı duymayacaksınız