Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

kayrae

@ballibadem

hiçbir zaman sizi, kedinizi çiğ beslemeniz için ikna etmeye çalışmadım. ben bu foruma geldiğimde siz zaten kedinizi ev yapımı besliyordunuz. ben, lwb ile birlikte kedinizi eksik/dengesiz beslediğinizi ya da böyle bir ihtimalin var olduğunu anlatmaya çalıştım. gerekli supplementlere öcü gibi davranmamanız gerektiğini söyledim. o başlık dün gibi aklımda. yok öyle çamur at izi kalsın.
herkes bu işi hakkıyla yapamaz zaten. konu hakkında hiçbir fikri olmayan insanları da herhangi bir şekilde yönlendirmekten ısrarla kaçınıyorum. benim amacım çiğ beslenmeye olan önyargıları yıkmak. gerisinin sorumluluğunu üzerime alacak vasıfa henüz sahip değilim. yakın zamanda çiğ beslenme uzmanlığı sertifikamı aldım ama henüz danışmanlık yapacak mertebede değilim. dm kutum hala “nasıl yapacağız?” mesajlarıyla dolu. herkes kendi araştırmasını doğru kaynaktan yapmalı. ben yine sizin gibi ev yapımında yanlış yolda gittiğine inandığım insanları uyarmaya devam edeceğim.

kayrae

kedisini ev yapımı beslemek isteyen herkesi çok samimi bir şekilde takdir ediyorum ama her öneriyi işlerine karışılması olarak algılamak çok garibime gidiyor.
isterim ki çiğ ya da pişmiş ev yapımı beslenme konusunda birbirimizi geliştirelim. ne kadar araştırıyor olursanız olun bir işte yeniyseniz yenisiniz, “ben oldum yaa”, “ben biliyorum” tavrı kimseye fayda sağlamaz.

Oske22

Royal caninin içinde et yok et unu var o yüzden önermiyorlar. Demek ki kedinize et olanlar fazla gelmis. bu o saydiginiz mamalarin kotu olduğu anlamina gelmiyor. İçinde et olmadığı icin yaş mamayla desteklerseniz iyi olur. Kediler etciller et yemeleri lazim ama çoğu marka kedilere boşu boşuna sirf mama sekil alsin diye içine gereksiz şeyler de koyuyor. Bozulmasın diye kimyasallar da var ayrica. Cogu mamada olduğu gibi. Aslında mamalarla istemeden kedilerimize ihtiyacı olmayan seyler veriyoruz. Onların iyiligini istiyoruz diye de sadece doyurucu hicbir katkisi olmayan mamalar kullanmak da gereksiz. Misirdir undur pirinçtir bilmem nedir bunlar kedilerin yediği fare gibi canlıların icinde az miktarda bulunur o da kediye yeter. Biz istemeden fazlaca bunlardan yüklüyoruz zaten. Kedinize iyi geliyorsa kullanin ama diger mamalari da kotulemenin de alemi yok. Mama önerisi asla yapamam çünkü o kadar iyi mükemmel bir mama yok sadece içeriğine bakarak en az zararsiz gördüğümü kullanmaya çalışıyorum.

BalliBadem

Çok güzel yazmışsınız ben burada hep diyorum mama kediye yarıyorsa kullanın içerikler zaten objektif değil kediye yarıyorsa milletin lafına bakmayın diye, ama illa herkes nd kullanana kadar durmayacaklar (:
Birde misal nd (yada acana orijen her neyse) kediye yaramıyor ama içeriği güzel diye zorla dayıyorlar hayvana sanki kendileri üretiyorlar mamayı o kadar eminler içeriğinden

Oske22

@lwb bana dediğiniz varsayarak yazıyorum. Ben alışık olmadığı için öyle olabileceğini anlatmak istemiştim. Onun haricinde hemfikiriz. İshal olmasinin mama değisimi ve alışık olmadığı mama içeriğinden kaynaklandigini düşünüyorum. Sürekli tahıl yiyen kediye et verilirse öyle olur. Bizlerde bile aynı bu. Uzun süre er yemeyip bir gun et yediğimizde affedersiniz ama ben bile ishal oluyorum :)

Oske22

@ballibadem ben nd matisse vs ondan bahsettim. Rc'den ona geçince fazla gelmis olabilir çünkü hic et yememise ishal olabilir. haklısıniz

BalliBadem

Ben hiçbir mamada insan tüketimine uygun et miktarının %5 i geçtiğine inanmıyorum hepsinde kesimhane artığı olduğunu düşünüyorum tabiki mamaları ben üretmediğim için emin olamayız ama çeşitli sebeplerden buna inanıyorum

BalliBadem

@oske22 evet haklı olabilirsiniz mesela hiç yaş mama yememiş kediye yaş mama verince ishal olabiliyor ama hergün yiyene dokunmuyor

Katya06

@lwb çiğ besleme yapmak zorunda değilim ama bu araştırmadığımı göstermez. Kendiniz çiğ besleme yapıp, buradaki insanlarla mama konusunda münakaşaya giriyorsunuz. Ne sebeple? Ayrıca her başlığın altında kuru mamayı kötüleyip, çiğ beslemeyi öneriyorsunuz ve insanları bir bilinmezin içine atıyorsunuz. Sonrada ballıbademe yaptığınız gibi çiğ besleme yapıyorsun ama kedine bebek maması veriyorsun diye çok bilmişlik taslıyorsunuz. Oysaki aynı kişiye seni sonunda çiğ beslemeye ikna ettik tarzı söylemlerde bulunanda sizdiniz. Karar verir sizin bilgi(!) alanınız çiğ besleme mi mama markaları mı?

sekerfare21

Sunu da ekleyeyim, RC ProPlan’den bile icerik olarak daha kotu bir mama.
RC : 4/10
Pro Plan: 5/10
Üretim hatasindan dolayi 3 kere urunlerini geri cekmis bir firma RC.

TATA4242

Sokak kedisine pawpaw önermek ile Goody önermenin hiçbir farkı yok,sokak kedilerinin nüfuzu düşünüldüğünde sokak kedilerinin damak tadına göre değişen ve sevdikleri mamaları önerdim.Bu arada sizin oradaki sokak kedilerinin yememesi hiçbirinin yemediği anlamına gelmez.Yada N&D mamanın tüy dökmesi vb.her kedide aynı etkiyi gösteriyor anlamınada gelmez.N&D mamayı sevmeyen ev kedilerinin aksine,sokak kedilerinin N&D mamayı çatur çutur yediği görülmüştür.N&D mamayı sevmeyen veya yemeyen ev kedilerinde pawpaw ve Bonacibo gibi mamaları yediği ve sevdiğide görülmüştür.George Floyd gibi konuları açmanın sebebi ithal olarak güvendiğiniz mamaların, Avrupa menşeili ülkerin ne denli cani olduğunu göstermek içindir.Sözümde fark ettiyseniz Gdodan bahsettim ve orayı bölmüşsünüz,zaten denetim olan ve insan ve hayvan sağlığını düşünen bir ülkede bu ürünlerin üretilmesi başlı başına çelişki kaynağıdır.George Floyd olayında verdiğim mesajda gayet açıktır. Mesajımda ;"Tüm insanlar eşit şekilde değerlidir ve insana değer vermeyen hayvana değer vermez"mesajı bariz bir şekilde göze çarpar.

lwb

size o forumda da söyledim, kötü ve olmayan bir denge kuru mamadan bile kötüdür diye çünkü mamaların içinde asıl "sentetik" de olsa vitamin ve minareller bulunuyor yani süper denmese de iyi bir denge var.

lwb

et ve et ürünlerinin ne demek olduğunu biliyor musunuz?:) ya da en az %90 etle beslenmesi gereken bir canlı için ne kadar et oranı verilmiş?

TATA4242

@lwb
Zaten,kedilere verilen çiğ mamada barf gibi diyetlerde buna dikkat etmek son derece önemlidir.Barfı geçtim,whole prey ve pmr gibi diyetlerde bile son derece dikkatli hesap yapılmalıdır.Dikkat edilmediği takdirde kedinize yavaş yavaş idam sehpasına çıkarmış olursunuz.Dediğin gibi bunu bilmeyen çiğ diyet yapmasın.

BalliBadem

Tata ve Lwb, ne ima ediyorsunuz acaba sizi alakadar etmez dedikçe konuşuyorsunuz ben Badem i gayet dengeli beslediğime eminim ve kan testide yaptırttım aşıya gittiğimizde herşey gayet normal çıktı, ben doktora gittiğimde bile ilacın yanında hafif bir bebek vitamini verdi iyileştikten 5 gün sonra kullanmayı bırak dedi ve çocuklar bile 1 tatlı kaşığı içerken doktor banada 1 tatlı kaşığı önerdi hafif değil mi dediğimde böbrekleri yorup vücutta birikme yapacağını söyledi yani lütfen artık ya saygı duyun karışmayın herşeye yada susun çünkü hayvanıma ne yedirip içirceğim konusunda sizden fikir istemedim