Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

bbeyzvv

ben burdakilerin ne kullandığını merak ediyorum

LadyAndCat

TATA ;
Burda önermişti Goody’i.
Sokak kedileri için önermiş.
https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/37996-makami-degistirmek-zorundayim

lwb

barf kullanın diye diretiyor muyum? yok artık.

BalliBadem

Lwb, zaten bana direttiniz demiyorum ve bilgi düzeyi neye göre acaba bana görede hayvanların doğasına uygun diyip vitamin hapı vermek saçma ve yanlış ama size kullanmayın diye diretmiyorum fakat siz her fırsatta yapay şeyler kullanmamı söylüyorsunuz o zaman bende size sentetik şeyler vermeyin diye diretiyim ne ala dünya

Katya06

Kimsenin cevaplarını elbetteki takip etmiyorum. Kendinizi neden bu kadar kayda değer gördünüz anlamadım, sebebi çiğ besleme ile ilgili araştırma yapmam ve sizden kaynak istemem mi? (Buna rağmen araştırmaktan aciz olduğumu yazmışsınız, komik) Bazı konuları takip ediyorum ve doğal olarak altında kimin ne yazdığını okuyorum. Yoksa özellikle aaa lwb bu konun altına ne yazmış diye bakacak değilim. :)

lwb

önemli değil.

LadyAndCat

Lwb
“ dana gibi hayvanlar kırmızı et yerine geçtiği için evde ulaşım bakımından kolay olduğu için tercih edilir, yaklaşık besinsel değerlere bakarak kırmızı et olarak daha farklı küçük bir hayvan da kullanabilirsiniz.”
HER TÜRLÜ ŞEKİLDE
ET, ORGAN, SAKATAT KULLANILABİLİR. BU KONUDA HİÇBİR SIKINTI YOK. KATILIYORUM.

BalliBadem

Birde şunuda yazayım yoksa yine birileri bi kulp bulur, Badem yese evde ona kabak havuç vs haşlayıp mamasına katıyım ama yemiyor ve bende kemik sulu sebzeli bebek maması kullanıyorum çünkü onu sorun etmeden kullanıyor ve genelde katmıyorum eğer katarsam da yemeğine günde 1-2 çay kaşığını geçmiyorum çünkü bi tık fazla koyunca dışkısını kokutuyor
Umarım bazılarına beğendirebilmişimdir (!)

BalliBadem

Çünkü bebek maması olarak bebek sütlacı fln katıyorum gibi bir tepki oluştu! Umarım anlatabildim ve anladınız artık

BalliBadem

Kayrae, sağol hesap kitap yapıyorum ve kimseyede kızdığım/bağırdığım yok sadece her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır sonuçta ben Badem e mama yaparken yanımda bulunmuyorsunuz? O yüzden böyle kesin konuşmayın

BalliBadem

Ayrıca kuru mamaların en basitinden şu nedenle yeterli olduğunu düşünmüyorum mesela kuzenimin kedisi 7-8 kg ve ayda 1 kg mamayı zar zor bitiriyor ekstra birşeyde yemiyor ama mesela Badem (3.5 kg) kuru mama yerken ayda 2 kg kuru mama hergün ev yapımı yaş mama ve haftada 2 kez hazır yaş mama yerdi yani aldıkları vitamin oranı çok farklı buda dengeli yapmaz

kasksksk

kedimiriltisi o kadar haklısın ki....
benim aylarca anlatmaya çalıştığım şeyi çok güzel açıklamışsın.

Osscar

Biz de nd kitten kullanıyorduk. Son zamanlarda ishal yapmaya başladı. Kısırlaştırdıktan sonra da nd bal kabaklı kısır mamasıyı kullanmaya başladık ishali daha da arttı. Şimdi royal canin veteriner serisi kısır mamasına geçiş sürecindeyiz. Veterinerimiz marka konusunda bir baskı uygulamadı. Farminanın vetlife serisi (nd üreticisi) de vardı. Onun da içeriğine bakınca içinin royal caninle çok benzer olduğunu gördüm. Tahıl bu kadar önemsizse neden farmina veteriner serisi mamalarında mısır, buğday, pirinç ve pancar posası gibi ürünleri tedavi amaçlı mamalarında kullanıyor? Ben tercihimi royal caninden yana kullandım.