Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

Oske22

Çoğu veteriner bu konuda bilgisiz. Sırf vet diye de körü körüne güvenilmez. Benim veterinere kalsa mama vermeyin diyor. Her vet farkli. Burdaki arkadaslara atip tutmayın emin olun hepsi kedisi icin en iyisini yapmaya çalışıyor. Madem size göre rc daha iyi neden buraya gelip diger mamalari kotuluyorsunuz. Bakin simdi bende sizin sponsorluk icin yaptığınızı düşüneyim o zaman. Hiç hoş değil bence. Biraz araştırırsaniz anlayacaksınız zaten neyin iyi olup olmadığını

Carathras

ANALİTİK BİLEŞENLER (N&D Balkabaklı Nötr mama)
ham protein %46.00; ham yağ %11.00; ham lif %5.50; nem %8.00; ham kül %8.70

Bunun toplamının geri kalanı sözünü ettiğimiz karbonhidrad oranıdır. %20,8 bu bile fazlayken bu fiyat aralığında iyisini bulmak kolay değil.

GUARANTEED ANALYSIS (Orijen Balıklı Olan)
Crude protein (min.42%) , Fat content (min.20%) , Crude ash (max.9%) , Crude fiber (max.3%) , Moisture (max.10%) Karbon hidrad oranı %16 ..

Aradaki bazı fiyat farkları buradan geliyor işte arkadaşlar burada amaç bir markayı övmek ya da övmemek değil içerik olarak anlatılmak istenen şeyler bunlar işte burada hiç mısır da yok içerikte..
Sırf örnek amaçlı güncel herkesin bildiği markalardan seçtim fanatizim yok :)

LadyAndCat

Kedi Mırıltısı ;
“ Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. ”
Doktorunuz tamamıyla doğru demiş! Bravo ! Burda çok uzun zamandır bunu anlatmaya çalışıyorum , edilmeyen laf kalmadı.
Royal Canin’e “çöp” diyorlar burda.
Ne Royal Canin “çöp” ne de Advance ne de Hill’s. Hepsi de kaliteli , 50-60 yıllık markalar, kedinizin bir rahatsızlığı olduğunda tedaviye yönelik mama üreten yegane markalar ve mamalar bunlar. İthal mamalar her girdikleri ülkede denetlenen, birçok testten geçen mamalar bu mamaları görmeyipte 3-5 yıllık yerli mamalara olan güveni anlamakta zorlanıyorum.
Arkasında durup savunduğum bir şey daha var : Friskies ve Whiskas.
Biri 60 yıllık diğeri de 80 yıllık mamalar. Dünyanın her yerinde de olan markalar.
Fransa’dan , İtalya’ya , Belçika’ya , İngiltere’ye her yerde olan mamalar.
Yurt dışındaki insanlar da kedilerine bu mamaları veriyorlar. Daha kalitelisini arayan da Hill’s, Royal Canin, Advance veya yüksek proteinli olan Instinct, Bravery, Orijen gibi mamaları kullanıyor...

Katya06

Bu arada nd satan ve öneren veterinerler neden sponsorluk almıyor ve işini ticaret amacıyla yapmayan veterinerler oluyorda, rc satan ve öneren veterinerler sponsorluk alan veterinerler oluyor? Son zamanlarda bir-çok veteriner artık nd önermiyor :)

Alaracatlover

@kedimırıltısı her mama zatem her kediye iyi gelmeye biliyor. Bunu gözlemliyerek öğreniyorsun. Kedine Royal canin gibi bir mamanın gelmesi Nd gibi mamaları kötü yapmıyor :)
Birde karbonhidrattı yüksek olan mamalar tercih eden kişilere şunu söylemek istiyorum (ev ortamındalar falandan çıkarak) bu hayvanlar etçil et oranı iyi olan mamalara ihtiyaçları var. Mesala örnek :benim cevremdeki kedi sahiplerinin kedileri yüksek karbonhidrat yüzünden kilo almış veya kaşınıp durmaktalar değiştirince düzeldi :)
Yani sana iyi gelmiyorsa kullanmayacaksın birde veterinere Nd kullanıyorum dediğimde gözleri parlayarak Harika bir mama dedi peki Rc sorduğumda ise gözlerime bile bakmayarak. İyi yani bilindik dedi. :) Ama RC satıyordu. Bana önerse kar yapmaz mıydı? Birazda düşünce farklılığı var yani :)

BalliBadem

Arkadaşlar bi çoğunuz bu sürede o kadar mama kullanılmaz demişsiniz ben 1-1.5 sene kuru mama kullandım ve rahat 10 farklı marka denemişimdir ve sorun olmadı yani kediden kediye değişir

TATA4242

Royal canin kendisi söylüyor biz et kullamıyoruz diye :)
Hatta Sürdürülebilirlik başlığında bir bölümü mevcut.

sekerfare21

Niye diretiyorsunuz cidden? RC iyi bir kuru mama degil. Sakatatin bile ovuldugune inanamiyorum su an.

Katya06

Ben bu konuda ballıbademe katılıyorum. Birisinin bir düşüncesine katılmak onunla diğer görüş ayrılıklarımızı ortadan kaldırmaz.
%90 et? Evde aslan mı besliyorsunuz? Her cevapta doğal yaşam ve doğal hayatı savunuyorsunuz, bu durumda evinizde kedi olması bile abes! Kaldı ki evde yaşayan kediler için uzun vadede yüksek proteinli bir mama kullanımı sorun olabiliyor. Bir ev kedisinden bahsediyorsak, ev içinde hareketsiz olduğunu yani savunduğunuz "doğal yaşamdaki" kadar enerji tüketmediklerinide biliyor olmamız gerek :)

lwb

katya,

bilmediğiniz bi konu hakkında konuşmaktan çekinmiyorsunuz, kediler sadece dış görünüş yani fenotip olarak değişmiş hayvanlardır, genotip dediğimiz olay genlerinin kalıtsal olarak taşınmasıdır yani bu değişmez.
sindirim sistemleri, ağızdan tutun dışkılayan anüse kadar et yemek içindir.

BalliBadem

Ladyandcat, evet doğru katılıyorum
Belgesellerde bike aslanlar direk iç organkarı yerler doymazlarsa hayvanın etini yerler ve arkadan konuşan seste "lezzetli ve besleyici iç organlara yöneliyor" der

lwb

komik oluyorsunuz, bu hayvanın en büyük besini protein çünkü.

forumlarda defalarca söyledim, protein değil, kalitesiz protein ve kaynağı hayvanı hasta eder.

TATA4242

@lwb
İşde bizim bu yüzden tartışmalarımız olmuştu,ben tamamen karşı değilim,sadece doğrusunun whole prey veya en azından pmr olduğu kanaatindeyim.Ayrıca parazit veya bakteri yapmaz demelerine karşıyım,her mama parazit veya bakteri yapabilir,şahsen kuru mamanın parazit yapma oranı ile çiğ diyetin parazit veya bakteri yapma ihtimalli arasında uçurum yok.Bazılarıda bu şekilde yanlış düşünüyor,kuru mama parazit veya bakteri yapmaz veya kedisinde bakteri olmadığını düşünüyor ama tamamen yanlış.Çiğ diyet ile beslenip bakteri görülen köpekler var ama bu köpeklerde sağlık problemi görülmüyor.Aynı şekilde kuru mama ile beslenen ve bakteri tespit edilenler var.Yani birisi çiğ diyet yapıyorsa veya kuru mama ile besleniyorsa,kedisinde bakteri olmadığını düşünmesin.Bunun için kedisine baktırması gerekiyor ve özellikle bu bakteriler hayvanlar için değil,insanlar için risk teşkil eder.Birde yanlış bilinen ve benimde daha sonrasında öğrendiğim,kuru mamalar hakkında makale veya araştırma olmadığıdır.Aynı şekilde çiğ diyetler hakkındada elle tutulur bir araştırma yokdur ve yapılışıda basit değildir ve halen fon ayarlanmaktadır.Birde kedilerin vitamin ve diğerleri bakımından ihtiyacı hakkında farklı kaynaklar mevcut,bu bakımdanda bu çelişkiler neticesinde gine kuru mamalarında yeterli dengeyi sağlayamadığı aşikar.

lwb

kediler aslanlardan gelmiyor yalnız.
ayrıca aslanların zebra ve antilop yemesi evimizdeki kediden onu farklı yapmaz ki etçilliği bakımından? kütlesel olarak aslanlar daha ağır olduğu için içgüdüsel olarak yöneldikleri avlar da bi o kadar besleyi, besin değeri bakımından zengin ve büyük.
yani karşılaştırmanız biraz mantıksız:)

TATA4242

Kedilerin avladığı hayvanlar düşünüldüğünde, kırmızı ete en yakın et olan tavşan eti verilmesi gerektiği ve verilemediği zamanlarda başka kırmızı et kaynaklarına yönenilmesi daha doğru olur.Bir kedi tek tip bir et ve organları ile gerekli ihtiyaçlarını karşılayamaz.Her kaynağın kendine göre bir önemi vardır ve birisinin çıkarılması tüm zincirin bütünlüğünü(yapısını)bozmak demektir.