St. Bernard (Saint Bernard)

St. Bernard (Saint Bernard)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

St. Bernard (Saint Bernard) Açıklaması

Kalbi ile vücudu doğru orantılı ola bu sevimli dev köpekler, iyi bir koruyucu ve mükemmel bir dosttur. Genel olarak sevimliliği ile dikkat çeken bu köpekler aynı zamanda biraz utangaç ve inatçı bir yapıya sahiptir. Arama kurtarma başta olmak üzere pek çok görevde başarılı olan bu dev köpekler, efsanevi birer koruyucu olabilirler ama mutlaka iyi bir eğitim almaları gerekir.

St. Bernard (Saint Bernard) Kaç Kilo Olmalı?

Devasa olarak nitelendirebileceğimiz bu köpekler güçlü ve orantılı bir fiziğe sahiptirler. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 64 - 82 olarak belirlenmiştir. Dişiler ise erkeklere kıyasla daha minyondur. Onlar için ideal aralık 54 - 64 kg’dir. İdeal kilonun netleştirilmesinde köpeğin yüksekliğine bakılması önemlidir. Yetişkin erkek 71 - 76 cm yüksekliğinde, dişiler ise 66 - 71 cm yüksekliğindedir.

St. Bernard (Saint Bernard) Köpek Hangi Ülkeye Ait?

1050 yılında Alpler’de karlı bir geçitten Roma’ya seyahat eden hacılara yardım etmek için kurulan bir bakımevinin kurucusu Methon Bernard bu ırkı ortaya çıkan kişidir. Denizden 2400 metre yükseklikteki geçiti kullanan gezginler sıkça çığ altında kalıyordu ve bu durumda arama kurtarma yapmaları için St. Bernard ırkı Methon Bernard tarafından geliştirildi. Arama kurtarmada taşıdıkları söylenen brendi fıçıları bir ressamın çalışması sebebiyle efsaneleşse de bu durum gerçek değildir. 19. yüzyılda ise bu güçlü köpekler araba çekmek, arazi ve mülk korumak, sürülere bekçilik yapmak ve çiftçileri tehlikeli durumlara karşı uyarmak için kullanıldılar.

St. Bernard (Saint Bernard) Kaç Tane Yavru Doğurur?

Sağlıklı ve yetişkin bir Saint Bernard dişisi batında 10 yavru doğurabilir. Ancak 1-2 yavrunun doğduğu durumlar da sıkça gözlemlenmektedir. Normalde köpekler için hamilelik süresi ortalama 63 gün olsa da bu dev ırk için hamilelik süresi 3 - 5 gün arasında uzayabilir. Bu nedenle 63. günden sonra tetikte olmak önemlidir. Ayrıca 63 gün itibarıyla rektal ateş ölçümünde vücut sıcaklığı 37,7’nin altına düşer ve doğum başlamazsa bir veterinere danışılması gerekir.

St. Bernard (Saint Bernard) Çok Tüy Döker mi?

Saint Bernard’lar iki tüy tipine sahiptir. Kısa tüylü olanlar yoğun ve pürüzsüz bir kürke sahipken, uzun tüylü olanlar dalgalı ve orta uzunluktaki tüylere sahiptir. Yılda iki kez yoğun bir şekilde tüy dökerler ve bu dönemlerde günlük olarak taranmaları gerekir. Yoğun tüy dökme mevsimi sonrasında ise düzenli olarak haftada 2-3 kez taranma tüylerin karışmasına engel olacaktır. Ayrıca düzenli tarama esnasında gevşeyen tüyler toparlanacağı için tüy dökme rahatsız edici seviyeye ulaşmayacaktır.

St. Bernard (Saint Bernard) Kaç Saat Uyur?

Boyutlarıyla olduğu kadar sevgi dolu kalbinin büyüklüğü ile insanları kendine bağlayan bu dev köpekler uykuya çok ihtiyaç duyarlar. Normal boyutlar bir yetişkin köpeğin günde 12 saat uyuması yeterli olurken Saint Bernard gibi büyük ırklar için 14 saate kadar çıkar. Yavruların günlük uyku ihtiyacı 20 saat olarak kabul edilir. Yetişkinlikten yaşlılığa doğru ilerleyen dönemlerde uyku ihtiyacı tekrar artar ve 16-18 saate kadar yükselir.

St. Bernard (Saint Bernard) Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Köpek eğitiminde erken dönemde başlayan sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitimi her zaman önerilir. Ancak Saint Bernard gibi büyük ve güçlü köpeklerde bu eğitim çok daha önemlidir. Çünkü bu oyuncu köpeklerin insanlarla sağlıklı bir ilişki kurabilmesi için mutlaka eğitim almaları gerekir. Yemek yemeyi çok severler ve ailesinin yemek masasında bir parça yemek aşırmayı alışkanlık haline getirebilirler.

St. Bernard (Saint Bernard) Nasıl Beslenmeli?

Bu köpekler iyi bir eğitim almazlarsa evde yemek yiyen herkese masum bakışlar atarak onların yemeklerine ortak olmak isteyebilirler. Kilo almaya eğilimlidirler ve kiloları mutlaka düzenli olarak kontrol edilmelidir. Büyük ırkların genel sorunu olan mide spazmı St. Bernard’lar arasında da yaygındır. Tek bir büyük porsiyon yerine 2-3 küçük porsiyon ile beslenmeleri şişkinlik ve buna bağlı tıbbi sorunlar oluşmasına engel olacaktır. Yemeğin hemen öncesinde ve sonrasında aşırı yorucu egzersizler yapmamaları önerilir. Köpeğin yaşına ve sağlık durumuna göre mama seçilmesi her zaman tavsiye edilir. Sitemizde farklı köpek ırkları için özel olarak hazırlanan 100’lerce mama çeşidi arasında köpeğiniz için uygun olanı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

St. Bernard (Saint Bernard) Yorumları

Diğer Adları

St. Bernhardshund, Alpine Mastiff, Senbernar, Senbernard


Renkleri

Beyaz ve kızıl; beyaz ve kızıl veya benekli; göğsü, ayakları, kuyruk ucu, burun etrafı, ensesi ve/veya boyun etrafı beyaz; kulakları ve çehresi koyu renk olabilir.


Çıkış Yeri

İsviçre


Çıkış Tarihi

Orta çağ


Familya

Çiftlik köpeği, koyun sürüsü koruma köpeği, mastiff


Orjinal İşlevi

Arama ve kurtarma, yük arabası çekici


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

54-91/54-91 kg


Boy (Erkek/Dişi)

69-71/61-66 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir St. Bernard (Saint Bernard) sahiplenmek istiyorsanız, St. Bernard (Saint Bernard) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

St. Bernard (Saint Bernard) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Gilgoulim kullanıcısının #6533 peti
Juggernaut kullanıcısının #8865 peti
Edison_m kullanıcısının #20467 peti
Zeyneb571 kullanıcısının #21175 peti
farukarahan kullanıcısının #62599 peti
tugba_5252 kullanıcısının #1284 peti
Selocan61 kullanıcısının #6555 peti
HEMREC kullanıcısının #6712 peti
Cesursans kullanıcısının #10178 peti
Cesursans kullanıcısının #10179 peti
GSEVER kullanıcısının #14389 peti
kopuk123 kullanıcısının #35648 peti