Tibetli Mastiff

Tibetli Mastiff
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Tibetli Mastiff Açıklaması

Yüzyıllar önce Tibet'te üretilen Tibetli Mastiff, devasa boyutlara ve kalın kemiklere sahip bir ırktır. Mülkleri ve hayvanları korumakla görevlendirilmişlerdir, günümüzde de aynı amaçla yardımlarına başvurulduğu bilinmektedir. Apartman hayatına uygun değillerdir ve yalnız kalmak onlarda yıkıcı bir etki yaratabilir. Çok güçlüdürler ve sağlam bir yapıları olsa da duygusal anlamda aşırı hassas olarak nitelendirilirler. Erken dönemde eğitildiklerinde ve sosyalleştirildiklerinde kontrolleri kolaylaşır. Ailelerine karşı aşırı bağlıdırlar ve çok zeki oldukları bilinir. Onlar doğuştan bekçi içgüdülerine sahiptir ve bölgelerini canları pahasına koruyabilirler. Geceleri dikkatleri bir kat daha artar ve korumakla görevli oldukları alanlara girmeye çalışan kişilere saldırma olasılıkları fazladır. Dış görünüşlerinden beklenmeyecek şekilde sahipleri ile birlikte oyun oynamaya bayılırlar. Çok enerjik köpekler değillerdir ve gün içerisinde çoğu büyük ırk gibi uyumaya yatkındırlar. Korumacı oldukları kadar inatçı bir mizaçları vardır ve cesaretleri ile tanınırlar.

Tibetli Mastiff Kaç Kilo Olmalı?

Dev cüsseli bu cinsin ağırlığı 78 kilograma kadar çıkabilir. Boyları ise 71 santimetreye kadar uzayabilir. Hareket etmeyi çok sevmedikleri için kilo kontrollerinin sağlanması önemlidir.

Tibetli Mastiff Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Orijini Tibet topraklarıdır. Soğuk iklime karşı yüksek direnç gösterebilirler. Atalarının geçmişi M.Ö. 1100’lü yıllara kadar uzanır. Görev bilinci çok yüksek olan bu cins bireyleri, evleri ve hayvan sürülerini korumakla görevlendirilmişlerdir. 1800’lü yıllardan önceki dönemde haklarında çok fazla bilgi bulunmaz. 1874 yılında İngiltere’ye ithal edilmişlerdir, II. Dünya Savaşı sırasında soyları tükenme riski ile karşı karşıya kalmıştır, daha sonra 1976 yılına gelindiğinde İngiliz yetiştiriciler arasında popülerleşmişlerdir.

Tibetli Mastiff Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her bir doğumda 5 – 12 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Dişilerin çiftleştirilmesi için yetişkinlik dönemine girmeleri beklenmelidir. Her sene en fazla 1 kez doğum yapmaları gerekir, çok sık çiftleştirilmemelilerdir.

Tibetli Mastiff Çok Tüy Döker mi?

Onları en soğuk havalardan bile koruyabilen uzun ve sık tüyleri vardır. Orta ve üstü derecede tüy dökerler. Haftada 2 – 3 kez fırçalanmaları cilt sağlıkları için ideal olacaktır. Tırnakları doğal ortamda törpülenmediğinde, bu işlemi sahiplerinin yapması gerekir.

Tibetli Mastiff Kaç Saat Uyur?

Gündüzleri her fırsat bulduklarında uyurlar, gece olduğu zaman ise onların zamanı başlar. Gün içerisinde 12- 14 saat uyusalar da her daim tetikte olmayı sürdürürler. Uyku için konfor aramazlar, soğuk havalarda dahi dışarıda uyuyabilirler.

Tibetli Mastiff Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok zeki olurlar ancak erken dönemde eğitim verilmezse kontrol edilmeleri ve söz dinlemeleri çok mümkün olmaz. Ona liderin kim olduğu belli edilmelidir. Daha önce deneyimi olmayan kişiler bu ırka eğitim vermekte zorlanabilirler. Otoriter bir ses tonu kullanılmalı ama sevecenlik de sunulmalıdır. Sahiplerinin sert tutumları onların depresyona girmesine neden olabilir.

Tibetli Mastiff Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırklara özel mamalar ve gelişim süreçlerinde önemli rol oynayan besinler bir arada sunulabilir. Kilo almaya müsait bir yapıları olduğu için obezite sorununa dikkat edilmelidir. Öğünleri günde iki eşit parça şeklinde sunulabilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Tibetli Mastiff Yorumları

Diğer Adları

Tibetan Mastiff


Renkleri

Siyah, parlak sarımsı kahverengi veya altın bölgeler olabilir.


Çıkış Yeri

Tibet


Çıkış Tarihi

Antik çağlar


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği (koyun, sığır çobanı), muhafız köpek


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği (sürü koruma), bekçi-koruma köpeği


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

90-110/80-100 kg


Boy (Erkek/Dişi)

75-85/70-80 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Tibetli Mastiff sahiplenmek istiyorsanız, Tibetli Mastiff sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Tibetli Mastiff dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

taliasu035 kullanıcısının #74997 peti
cezo77 kullanıcısının #11503 peti
Atukay kullanıcısının #13388 peti
Ozlemkapl kullanıcısının #54986 peti
Omerses kullanıcısının #60623 peti
Omerses kullanıcısının #60624 peti
k823894 kullanıcısının #145228 peti