Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Yorkshire Terrier Açıklaması

Küçük boyutları ve aşırı sevimli görünümleri ile herkesi kendine hayran bırakan bir ırktır Yorkshire Terrier. Apartman hayatına en iyi uyum sağlayan cinslerden biridir ve aileleri ile arasında derin bir bağlılık oluşur. Diğer hayvanlara ve yabancı kişilere karşı pek sıcak davranışlar sergilemezler. Zekidirler, sadıktırlar, cesurdurlar ve oldukça asil bir duruşları vardır; nitekim kendileri de asilliklerinin farkındadır. Gün içerisinde oldukça canlı olurlar, hareket etmeye bayılırlar. Aileleri ile birlikte oyun oynamak ise onların hayattaki en büyük zevklerinden biridir. "Yorkie" olarak da adlandırılan bu minyatür köpekler orta derecede havlarlar. Yorkie'lerin muhteşem tüyleri vardır. Zarif, parlak ve yumuşak tüylerinin bakımı düşünüldüğü kadar da zor değildir. Yavruluk döneminde tüyleri siyah olur, yetişkinlik dönemine geçişten itibaren ise tüylerinin rengi onlarla özdeşleşen çelik mavisi ve sarımsı kahverengi renklere bürünür. Bu küçük dostlarımız tam bir macera düşkünüdür, atalarının mirasını tam anlamıyla korudukları söylenebilir. Eğer siz de hayatınıza sevimli bir arkadaş arıyorsanız enerjik halleri ile başınızı döndürecek bu gururlu dostlara şans verebilirsiniz.

Yorkshire Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Yorkshire Terrier köpekler “toy” yani süs köpeği sınıflandırmasında yer alırlar. Boyutları küçüktü ve ağırlıkları da maksimum 3-4 kilogram civarında olur. Cinsin erkeklerinin de dişilerinin de boy uzunlukları 20 ila 23 cm. arasındadır. Kilo alma potansiyelleri çok yoktur, yine de formlarının korunması için gün içerisinde mutlaka aktif olmaları sağlanmalıdır.

Yorkshire Terrier Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İngiltere’dir. Sadık olmaları ve gözlem yetenekleri ile nam salan bu ırk ilk olarak İskoç maden işçileri tarafından madenlerdeki farelerin avlanması için yetiştirilmişlerdi. Bu açıdan yaklaşıldığında görev bilinçlerinin yüksek bir cins olmalarının etkilerinin bugün dahi hissedildiği anlaşılabilir. Daha sonra Viktoria döneminde aristokrat kesimdeki kadınların ilgisini çekmeye başlamıştır. Bugünkü standartları ile ilk kez 1870 yılında yarışmalara katılmış ve büyük bir ilgi çekmeyi başarmıştır. Ülkemizde de çok popülerdir ve giderek daha çok kişi tarafından arkadaş olarak sahiplenilmektedir.

Yorkshire Terrier Kaç Tane Yavru Doğurur?

Küçük ırk köpeklerin dişileri gibi Yorkshire Terrier dişilerinin de bir doğumda çok yavru doğurmaları beklenmemelidir. Bu cinsin doğumlarının zor olduğu bilindiğinden doğum sürecinin veterinerler tarafından takip edilmesi önerilir. Tek bir doğumda 3-4 yavru doğurabilirler. Yavrular yetişkinliğe geçene kadar siyah tüylere sahip olurlar.

Yorkshire Terrier Çok Tüy Döker mi?

Küçük boyutları, zekaları ve oyunculukları sahip oldukları tek güzel özellikler değildir. Bu cins düşünüldüğünün aksine oldukça az tüy döker. Salya akıtma potansiyelleri de hemen hemen hiç yoktur. Yine de bakımlarının çok kolay olduğu düşünülmemelidir. Yorkie’lerin tüyleri insanların saçı ile büyük benzerlik taşır. Göz tahrişinin önlenmesi adına kafalarının üst kısmındaki saçların çok uzatılmaması gerekir. Günlük olarak mutlaka fırçalanmaları ve diğer köpeklerle kıyaslandığında daha sık banyo yapmaları önerilir. Kulaklarının bakımı haftada bir yapılabilir ve bakım sürecinde kulaklarında kir veya enfeksiyon oluşumunun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yorkshire Terrier Kaç Saat Uyur?

Sevimlilikleri ile hayatımızı güzelleştiren bu köpekler uykucudur. Yavruluk döneminde günde 16-22; yetişkinlik döneminde de gün içerisinde 13-18 saat arasında uyumaları onlar için normal sayılır. Uyanık olduklarında çok enerjik olduklarından uykuları da biraz derin olabilir. Uykuları için yer seçmezler, huzur buldukları her yerde rahatlıkla uyuyabildikleri bilinir. Bir de ev sessizse ve dışarıdan onları tedirgin eden gürültüler gelmiyorsa Yorkie’lerin uyku süreleri uzayabilir.

Yorkshire Terrier Nasıl Beslenmeli?

Yüksek enerjili oldukları için genellikle kilo problemi yaşamazlar, ancak yeterince egzersiz yaptırmazsanız hemen hemen tüm ırklar gibi Yorkshire Terrier de fazla kilo sorunu yaşayacaktır. Onun beslenmesinde küçük ırklara özel kuru mamaları tercih etmeli ve yeterince su içtiğinden de emin olmalısınız. Düzenli veteriner kontrollerinde öğün miktarı ile ilgili veterinerinizin görüşlerine uyarak onunla uzun ve sağlıklı bir ömür geçirebilirsiniz. Sitemiz üzerinden mama içeriklerini inceleyerek onun için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Yorkshire Terrier Yorumları

Diğer Adları

Yorkie


Renkleri

Sarımsı kahverengi ve mavi; Yorkshire Terrierleri siyah doğarlar; olgunlaşınca yetişkin renklerini alırlar.


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Küçük haşere ve fare avı


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

14-16 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

3-4/3-4 kg


Boy (Erkek/Dişi)

20-23/20-23 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Yorkshire Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Yorkshire Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Yorkshire Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

hayvankurtarma kullanıcısının #11531 peti
Lunasibirya kullanıcısının #15655 peti
duygu123 kullanıcısının #1759 peti
Bicircan kullanıcısının #5629 peti
Avemariaarosary kullanıcısının #3559 peti
oykucnar kullanıcısının #52346 peti
dostoyorki kullanıcısının #261 peti
dogaveteriner kullanıcısının #1290 peti
Kopekuzmani kullanıcısının #5068 peti
baron10 kullanıcısının #702 peti
CAKIL kullanıcısının #6377 peti
MickeyFoxy kullanıcısının #52662 peti