Kedim Korkuyor

Kedimle ilk günümüz bana ve eve alışkın olmadığını biliyorum ama benden kaçmasını geçtim ne mama yiyor ne su içiyor geldiğinden beri tuvaletini de yapmadı endişelenmeye başladım ne yapabilirim bilmiyorum

13 CEVAP

Cinar

On yüz bin milyon kedi beslemişimdir rahmetli babam ile. Şu anda da evde iki buçuk aylık erkek tekir var. Kedilerin uyku ve istirahat saatlerinde ne kadar iyi niyetli olursanız olun onları sevmek veya kendinize alıştırmak için bile olsa rahatsız etmeyin. Eve ilk geldiklerinde deplasmanda olduklarından ve çevrenin emniyetinden emin olmadıkları için kuytu bir yer seçip orada kalırlar bir süre için. Acele etmeyin yemini ve suyunu görebilecegi bir yere koyun o kendini güvende hissedince çıkar. Sevip alıştırmak sonraki iş.

bfcihangir

Öncelikle kabında başka bir kedi kokusu varsa yaklaşmaz çünkü o başkasının der. Kabı iyice yıkayın. Kumunda başka kedi pisliği varsa kediyi tanımıyorsa çok sıkışırsa gider tuvaletini yapar. Kumu temizleyin. Ha bi de kumunu kendinize tanıttınız mı? Eğer tanitmadiysaniz o kuma yapmayabilir

İlk defa kedi sahibi oluyorum yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim akşama doğru mamasını da yedi tuvaletini de yaptı sadece korkusu hala devam ediyor koltuğun arkasından çıkmıyor sanırım ona biraz zaman vermeliyim

bfcihangir

Yapacağın şey onu kucağına alıp baya bi ilgi göstermek sürekli onun ilgisini çekmek. Sana alışması için deneme yanılma yapman lazım. Tıpkı küçük bir bebeği kucağına almadan önce ona kendini sevdirmek gibidir.

bfcihangir

Mamasini sürekli göz önünde bulundurma biraz. Senden istesin yada biraz yemek saatlerini geciktir bak o zaman nasıl sana koşacak.

bfcihangir

Deneyimlerinizi bana ulaştırırsanız çok mutlu olurum. Benimde 2,5 aylık minik bir kızım var. Ona uyguladiklarimi aynen anlattım.

bfcihangir

Başın sağolsun. Çok karamsar bi tablo çizdin ya benim kızım ilk günden benimle uyumak istedi. Bence kediden kediye değişiyor.

şöyle bir sorun da var darwin şu an 4 aylık küçük bir kedi sayılmaz daha küçük bir kedi olsaydı aynı sizin kediniz gibi bana sığınabilirdi diye düşünüyorum yanlış olabilir tabii ilk defa kedi besliyorum bunlar benim tahminlerim eski evinde bir sürü kedi ve köpek vardı şu an yalnızlık çekiyor da olabilir çünkü ne kadar benden kaçsa da beni odada göremezse miyavlamaya başlıyor ben gelince susuyor ve uyuyor

bfcihangir

Bunalıma girmesi olası onu kucağına al sev sev sev sev... Yada ona bir kardeş daha edin?

gulinsahim

Bir hafta içinde size ve eve alışacaktır. Benim kızlarım 1 aylıkken geldiler ve ilk 3 gün dolabımın arkasından çıkmadılar. Mamaları ve suları rahatlıkla ulaşabilecekleri bir yerdeydi, kum kaplarını ise geldikleri ilk an onlara tanıttım. 4. günün sabahında kuytu köşelerinden çıkıp yemek yediler ve oynadılar. 1 hafta sonunda bensiz hiçbir şey yapmaz oldular. :) Kedinizin yaşıyla alakalı bir durum değil saklanması, bunu da belirtmek isterim. Her kedi yeni bir ortama girince tedirgin ve tetikte olur, kendini güvende hissedene kadar girdiği yerden çıkmaz. Yeni eve taşınınca benimkiler de aynısını yaptılar, ki 1.5 yaşındalar şu an. Dert etmeyin, zamana bırakın. Sonrasında sizi zaten kendisi rahat bırakmayacaktır. :)

evet geleli 1 hafta oldu alıştı bana görünce miyavlıyor sürekli sevgi istiyor oğluşum alıyor da :) teşekkür ederim tüm cevap verenlere alışma sürecinde bir nebze de olsa rahatlattınız beni