Ciftlestirme Yasi

aycacetin2472

Arkadaslar. Kedilerde ciftlestirme yasi. Kac en gec. Soylermisiniz

21 CEVAP

Humoss

Bende bundan 1 ay öncesine kadar kedi mi eşleştirme kararindaydim yavrulari olsun vs.. düşüncelerim vardı sonra dollfacepersian sağolsun beni kisirlastirma hakkında bilgilendirdi sonra araştırma falan yaptım kedimin kızgınlığınin geçmesini bekledim ve şuan kisirlastir dim 2 gün oluyor bugün kızımın iyiliği için ve iyi ki kisirlastirmısım meğersem kist varmış kızımda ve oda rahatsız ediyormuş operasyon sırasında fark edildi demem o ki kisirlastirma nin bir diger faydalarindan birinde görmüş oldum kızımı çok seviyorum dollfacepersian a da çok teşekkür ederim :))

dollfacepersian

Öyle bir durum yok. Ayrıca van kedileri beyaz oldukları için sağır olurlar. Şunları lütfen okuyun. Ve neden düşünmüyorsunuz kısırlaştırmayı?

http://www.evrimagaci.org/fotograf/55/6754

http://messybeast.com/whitecat.htm

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/5136-engelli-kedi-irklari-mi-uretiliyor-ve-bizler-de-farkinda-olmadan-buna-destek-mi-oluyoruz

dollfacepersian

Hazalsenol
Karşılıklı yanlış anlaşılma yaşamamıza çok sevindim. (Tuhaf bir cümle oldu affedersiniz)
Çok sevindim,hep böyle iyi ve sağlıklı olur,olursunuz umarım:)

Kittylover

En gec zaman belli olmaz fakat hayvani her ciftlestirmesiginiz ciftlesme donemi sonrasi hayvanin spermlerinde dengesizlik ve sıkıntı olabilir

dollfacepersian

En erken 18 aylıktır. En geç bence yaşlanmaya başladıktan sonra yani 5-6 yaşından Sonra çiftleştirme ve doğum riskli olabilir.
Onun için en iyisi kısırlaştırmak. Lütfen bunu düşünün

aycacetin2472

Beyaz olduklari icin deyil. Gozlerinin renklerindenn dolayi sagir olurlar. Bn kedimden sonra. Onun evlatlarina bakmak istiyorum onun icin kisirlastirmak istemiyorum

dollfacepersian

Yazıları okuyun. Özelliklede ilk linki. Göz renkleriyle bağlantısı var ama ana nedeni beyaz olmaları.
Birde şunu okuyun lütfen https://onedio.com/haber/kedi-ve-kopekleri-kisirlastirmak-istemeyen-insanlarin-savundugu-14-sebep-688548

hazalsenol

veterinerimize sorduk ( üç veteriner ayrı ayrı) en erken 18 aylık diye bir şey yok çiftleştirme için kızgınlığa girdiği anda zaten hazır oluyorlar. Geç olarak da yaşlandığı zaman diye öneriyor uzmanlar

nildogcat

Evet,kedinizin yavruları olması güzel birşey ama bence doğumdan önce biraz daha düşünün doğum riskli bir durum bildiğiniz üzere.Kediniz zaten 2,5 ay kadar emzirip yavrulara bakmıyıcak.İsterse oğluylada çiftleşebilir yada kız kardeş bir erkek kardeşiyle çiftleşebilir.Bence de en doğrusu kısırlaştırmak hem kedinizin sağlığı için hemde sadece 2,5 ay için kedinizin ömrünü kısaltmaya gerek yok BENCE.Kısırlaştırmak meme kanseri vb.birsürü hastalığı önlüyor.Üstüne kedinizin ömrü uzuyor.Her doğumda ise kediniz yoruluyor.Eğer yavru kedi istiyorsanız sokakta ve sahiplendirme sitelerinde annesiz yavruları alıp kedinize alıştırabilirsiniz hem doğum problemi olmaz hem sevap işlersiniz ama yinede karar sizin:)İNŞALLAH DOĞRUSUNU SEÇERSİNİZ

dollfacepersian

Hazalsenol
Kedim 9-10 aylık iken bir kez çiftleştirmeyi düşünüyordum.(1 yaşında çiftleştirmeyi düşünüyordum) Çiftleştirme zamanı için forum açmıştım başka Bi sitede. Bana cevap veren herkes 18 ayı beklememi bir yaşın dahi erken olduğunu söyledi. Bana en
5-6 belki daha fazla kişi cevap vermişti. Hepsi 18 ayı beklememi söylemişti. Daha sonra sitede bilgi sahibi olan kedi sahipleri ile konuştum. Yine aynı cevabı aldım. İnternette araştırma yaptım. Birçok farklı yerde bu konuyla ilgili yazılar okudum. Okuduğum yazılara örnek olarak http://www.yesilkoyvet.com/kediureme.html
Sonra kedim 10 aylık gibi iken biri kedisini çiftleştirmek için talip oldu. Veterinerim ile konuştuğumda daha küçük olduğunu 13-14 yaşında bir çoçuk gibi olduğunu söyledi. Çiftleştirmememi söyledi. Daha sonra forumda aktif olan bir veteriner ile konuştum 1,5 yaşında çiftleştirmemin en ideali olduğu cevabını aldım. Ben kendi adıma bu kadar kişinin doğru olmayan bir şeyi söyleyeceğini düşünmüyorum.
Çiftleştirme için kızgınlığa girdikleri anda hazır oldukları konusunda ise neden 6-7 aylık gibi kızgınlığa girip çiftleşen kedilerde doğumu kaldırama,yavrunun sıkışması/içerde kalması,annenin yavru bakımı yapmaması,ölü doğumlar gibi sorunlar çok daha fazla görünüyor?

tika_waylan

Beyaz kedileri ciftlestirmeyin lutfen sagir olma ihtimali var. Kisirlasirma zaten gerekli de.
Beyaz kedilerde goz rengine gore ihtimaller var sagir kedilere cok uzuluyorum bu vebali almayin. Saf Van kedileri ozel olarak ytistiriliyor ve kisirlastirilmiyor yetistiriyorlar bizim ulkemize ozel oldugu icin ama dedigim gibi 2 bembeyaz kediden bembeyaz yavrular dogarsa atiyorum 4 yavru oldu 3unde sagirlik olma ihtimali var 2 goz mabi tek goz maviye gore degisir.
Bu arada erken dogurdgu icin olen kedi oluyor kaldiramiyor malesef yasadim onda biliyorum mahalle deki kediden. Ama 1 yasindan once dogurup saglikla buyuten de var bir arkadasimin kedisnin 4 yavrusu olmustu yanlis hatirlamiyorsam 2si olmustu ama diger arkaasimin 5 yavrusu da masallah saglikla dogdular. Belli olmuyor acikcasi. Ben risk almamak gerektibini dusunuyorum erken ciftlestirmeyin egr illa ciftlesmesi gerekiyorsa kisirlastirilmasini engelleyen bir saglik problemi varsa.
Hele beyaz kedileri beyaz(hic lekesi olmayan bembeyaz kediler) asla ciftlestirmeyin o riski almayin.
Velhasilkelam ortak gorus kisirlastirmanin en iyisi oldugudur karar da sizlerindir.

dollfacepersian

Hazalsenol
Ben daha önce belirtiğim gibi size düşüncemi kabul ettirmeye çalışmıyorum. Herkesin kendi fikri diye diye düşünüyorum. Ben bana muhalefet olduğunuzu düşünerek cevap vermedim.
Ben de aynı şekilde yaptım ve bana bu söylendi. Sizin dediğiniz doğru ise şu konuda neden böyle oluyor diye soru sorma düşüncesi ile cevap yazdım. Kendimi ifade etmede sıkıntı mı yaşıyorum diye düşünmeye başladım çünkü siz tarafından hep yanlış anlaşılıyorum. Sizinle gerçekten bir sorunum yok ve kediniz hayatımda gördüğüm en güzel kedilerden biri. Kedimle arkadaş olmalarını çok isterdim. Bu şekilde düşünmeniz benim için üzücü bir durum ama sizin düşünceniz saygı duyarım

hazalsenol

Benim de sizinle hiçbir sıkıntım yok ben de sizin gibi gördüklerimi ve öğrendiklerimi söyledim :)

dollfacepersian

Hazalsenol
Benimle ilgili bir sıkıntınız olmamasına çok sevindim. Sizden özür dilerim. Bundan sonra kendimi daha iyi ifade etmeye çalışacağım. Rahatsız olursunuz diye düşünüp merak etsemde soramadım. Kediniz ameliyat olmuştu diye hatırlıyorum. Durumu nasıl acaba?

dollfacepersian

Humoss
Gerçekten kist mi varmış,neyseki fark edilmiş. Kızınızın iyi olmasına çok sevindim.Ben teşekkür ederim,beni dinlediğiniz ve mutlu ettiğiniz için. Size ve kedinize mutlu ve sağlıklı ömürler dilerim:)