Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull Terrier
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Pitbull Terrier Açıklaması

Dövüş köpeği geçmişi olması sebebiyle ön yargı ile yaklaşılan Amerikan Pitbull Teriyeri, aslında doğru yetiştirildiği zaman agresif olmayan, sevecen ve koruyucu bir cinstir. Amerika'nın ikonik köpeklerinden birisi olan Pittie'ler, toplumsan ön yargılarla birlikte istenmeyen cinsler arasana dahil olmuşlardır. Kaslı yapısı ve çevik olması sebebiyle oldukça ideal bir koruyucudur. Nazik ve sevecen bir yapıya sahip olmaları doğru eğitim ve yaklaşım ile mümkün olan bu köpeklerin, mutlaka bilinçli bir şekilde bakılmaları gerekir. Bulldog ve Terrier kırması olan Amerikan Pitbull Teriyeri, 1800'lerin başında ortaya çıkan köpek dövüşlerinde kullanıldılar. Bu durum da ırkın agresif tavırlar ve saldırganlıkla anılmasına neden oldu.

Amerikan Pitbull Teriyeri Kaç Kilo Olmalı?

Irkın kilo ortalamasına bakıldığı zaman dişiler ve erkekler arasında dikkat çekecek bir fark bulunmadığı görüşür. Yetişkin erkekler için ideal kilo 26 - 30 kg olarak kabul edilir, yetişkin dişiler için bu aralık 22-26 kg olarak belirlenmiştir. APBT olarak da tanımlanan bu ırkta her köpeğin görünümü değişse de ortalama olarak ağırlık ve boy oranı sabit olmaktadır. İdeal kilo tanımlaması yapılırken bu duruma dikkat edilmesi ve bu tanımın mutlaka bir veteriner tarafından onaylanması gerekir.

Amerikan Pitbull Teriyeri Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Amerika kökenli olan bu ırk, ülkede bir dönem yasal olarak yapılan köpek dövüşlerinin vazgeçilmez katılımcıları arasında yer alıyordu. Köpek dövüşünün yanı sıra oldukça iyi bir koruyucu ve bekçi olan bu ırk aynı zamanda çocuklarla çok iyi anlaşması sebebiyle de kırsalda yaşayan ailelerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. 1898 yılında resmen tanımlanan APBT’ler günümüzde de popülerliklerini sürdürmeyi devam ettiriyorlar. Irk tanımında gözlerin badem şeklinde, kulakların küçük ya da orta boyda ve düzgün bir kas yapısı olması net bir şekilde belirtilmiştir.

Amerikan Pitbull Teriyeri Kaç Tane Yavru Doğurur?

Her yetişkin dişi için yavru sayısı farklı olsa da ortalamaya bakıldığı zaman bir Pittie’nin 5 ile 10 arasında yavru doğurması beklenir. Doğacak yavru sayısının annenin boyutlarına, yaşına, sağlık durumuna ve çiftleştiği erkeğe bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Amerikan Pitbull Teriyeri Çok Tüy Döker mi?

Kısa ve oldukça pürüzsüz bir kürkü olan bu köpeklerin rutin aklıma ihtiyacı vardır. Haftada birkaç kez taranmak hem sağlıkları açısından hem de tüy dökümünü kontrol etmek için gereklidir. Ancak çok fazla tüy dökmeleri beklenmez. Sağlıklı bir beslenme ve düzenli bakım tüy dökme miktarını oldukça azaltır. Cildin temiz ve bakımlı olması için pH değeri cildine uygun olan bir şampuan ile belirli aralıklarla yıkanması gerekir.

Amerikan Pitbull Teriyeri Kaç Saat Uyur?

Yetişkin köpekler için uyku süresi ortalama olarak günde 12-14 saat olarak bilinir. Yavrular ve yaşlılar için süre değişmektedir. Yavru Pittie’ler günün 18 - 20 saatini uyuyarak geçirebilirler. Uyku süresi fazla gözükse de bu cinsin enerjisi de yüksektir. Bu nedenle uyku zamanına aldırış etmeden düzenli olarak egzersiz yaptırılması gerekir.

Amerikan Pitbull Teriyeri Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Enerjik ve atletik bir ırk olan APBT’ler için eğitim büyük önem taşır. Köpeğin inatçı ve başına buyruk olmaması, agresifleşmemesi ve saldırganlaşmaması için mutlaka doğru eğitimi alması gerekir. İtaat eğitimi ile birlikte sevecen ve dostane bir karaktere sahip olabilirler. Toplumsal ön yargı sebebiyle insanların çok tepkili yaklaştığı ırklardan birisi olan Pittie’ler yanlış yaklaşımla birlikte bu ön yargıları doğrulayabilirler. Tasmasız gezmeleri onlar için doğru değildir. Kavgacı olmasalar bile başka bir köpeğin meydan okumasına karşı sakin kalamayabilirler. Eğitimlerinde sosyalleşmeye yer verildiği takdirde hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilen bu ırk, sadık ve sevecen bir arkadaş olarak ailesinin her zaman yanında olur.

Amerikan Pitbull Teriyeri Nasıl Beslenmeli?

Alerjenlere tepki olarak cilt hastalığı oluşturabilen ırk için özenli bir beslenme planı gerekir. Hipotiroid Pittie’ler arasında çok yaygındır. Bu hastalık metabolizmanın yavaşlanmasına ve köpeğin kilo almasına neden olur. Köpeğin kilosuna, yaşına, sağlık durumuna ve varsa alerjilerine göre mama seçilmesi gerekir. Yüksek kaliteli besinlerden alınacak kaloriler ile sağlıklı bir gelişim sağlayabilen Pittie’ler için yemeğin düzenli olması çok önemlidir. Yemek saatlerini belirlemek ve bir düzende beslenmesi sağlamak sağlığı için gereklidir. Orta ırklar için özel olarak üretilen mamalar, Pittie’ler için uygun olacaktır. İhtiyaçlara göre mama seçimi yapmak için sitemizdeki seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Pitbull Terrier Yorumları

Diğer Adları

Amerikan Staffordshire Terrieri, Stafford, Amerikan Pitbul Teriyeri, Amerikan Stafordşayr Teriyeri


Renkleri

Baskın veya dalgalı herhangi bir renk, ama %80 siyah; beyaz; kızıl; beyaz lekeli krem


Çıkış Yeri

A.B.D


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Terrier, mastiff (bull)


Orjinal İşlevi

Köpek dövüşleri, ayı ve boğa dövüşleri


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

26-30/26-30 kg


Boy (Erkek/Dişi)

46-48/43-46 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Pitbull Terrier sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Pitbull Terrier sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Pitbull Terrier dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

CASPER kullanıcısının #16 peti
Boyka kullanıcısının #193 peti
NihalKeskin kullanıcısının #60898 peti
Boyka kullanıcısının #194 peti
kopekhayrani kullanıcısının #9333 peti
kopekhayrani kullanıcısının #9472 peti
CriS kullanıcısının #72 peti
csmock kullanıcısının #309 peti
Boyka kullanıcısının #195 peti
hilaalceylan kullanıcısının #453 peti
OnurYouTube kullanıcısının #78720 peti
patron kullanıcısının #67 peti