Beagle

Beagle
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Beagle Açıklaması

Beyaz, siyah ve kahverengi tüyleri, sevimli yüz ifadesiyle en çok sevilen ırklar arasında yer alan Beagle; oyuncu, eğlenceli ve aktif bir köpektir. Küçük - orta ırk sınıflandırmasında yer alır ve normal şartlarda oldukça yumuşak başlıyken söz konusu av olduğunda inatçılığı ile şaşırtır. 1500'lü yıllarda İngiliz asilleri tarafından av arkadaşı olarak tercih edilen bir cins olduğundan genetik mirasını taşıyarak günümüzde evlerin küçük ve cana yakın üyeleri haline geçmiştir. Sevgi dolu, mutlu ve aile bireylerine çok bağlı olan bir köpek olmasıyla tanınır ve oldukça zekidirler. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar, ailelerini çok severler ve diğer köpeklerle de yabancılarla da hemen kaynaşabilirler. Apartman yaşamına oldukça uygun olsa da egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir. Doğası gereği özgürlüğüne düşkündür ve oldukça hareketli olduğu için de bu ihtiyacının düzenli olarak yerine getirilmesi önemlidir. Onunla ilgili belki de bilinmesi gereken en önemli özellik koku avcılığına olan düşkünlüğüdür. Burnu anatomisinde kritik bir yapıdır ve yaklaşık 220 milyon koku reseptörüne sahiptir. Tam da bu nedenle onu tasmasız çıkarmamak gerekir. Ne kadar eğitimli olursa olsun onun dikkatini çekebilecek bir kokunun peşinden gitmesi muhtemeldir.

Beagle Kaç Kilo Olmalı?

Hayatımıza 10 -15 sene dolayında neşe katacak olan üç renkli koku avcılarının kiloları cinsiyetlerine göre değişiklik gösterebilir. Dişilerin yüksekliği 33-40 cm, erkeklerin ise 36-43 cm olabilir. Beagle cinsi köpeklerin ağırlıkları 9-14 kg arasındadır.

Beagle Köpek Hangi Ülkeye Ait?

"Beagle" kelimesinin kökeni belirsizdir. Açık boğaz anlamına gelen Fransızca “begueule” kelimesinden veya küçük anlamına gelen Eski İngilizce “beag” kelimesinden türetilmiş olabileceği düşünülmektedir. Cinsin tarihi hakkında da kesin bir bilgi maalesef bulunmamaktadır. MÖ 400’lü yıllardaki Yunan belgelerinde ırka benzer tasvirler yer almaktadır. Bu cinsin II. Edward ve VII. Henry dönemlerinde İngiltere’de popüler hale geldiği kabul edilmektedir. 1300’lü yıllarda İngiltere’de tavşan avında kullanılan bu sevimli iz sürücüler 1884 yılında AKC tarafından tanınmıştır ve menşe ülkeleri de İngiltere olarak kaydedilmiştir.

Beagle Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişilerin hamilelik süreçleri yaklaşık 9 hafta sürer; 65 gün dolduktan sonra doğum gerçekleşmediği takdirde veterinerlerden destek alınmalıdır. Dişilerin doğum sayıları hakkında çeşitli görüşler vardır. Beagle cinsi dişilerin tek doğumda 1-10 arası yavru doğurabildikleri bilinmektedir. Ortalama rakam ise 6’dır.

Beagle Çok Tüy Döker mi?

Bu cins köpekler yıl boyu tüy dökmekle birlikte mevsim geçişlerinde döktükleri tüy miktarı artış gösterir. Genel anlamda orta seviyede tüy döktükleri söylenebilir. Tüyleri oldukça yumuşak ve kısadır. Tıraş olmalarına gerek olmaz. Kulaklarının iç kısmı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Tırnak bakımı ise her zamanki gibi aksatılmamalıdır.

Beagle Kaç Saat Uyur?

Oldukça aktif oldukları zaman uyku süreleri uzar. Yavruluk dönemindeyken uzun kulaklı sevimli dostlarımızın gün içerisinde 18 saat uyumaları beklenir. Yetişkinlik dönemine gelindiğinde ise 12 saatlik bir uyku onlar için ideal olacaktır. Çok aktif bir gün geçirirlerse bu süre 1-2 saat uzayabilir.

Beagle Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olmalı?

Hayatınızda bir Beagle varsa onun neşeli hallerine kapılabilir, eğitim sürecini aksatabilir ve doğal bir iz sürücü olan dostlarınızın fazlaca şımarmasına neden olabilirsiniz. Oldukça zeki olsalar da onların eğitimlerinin kolay olduğunu düşünmemelisiniz. Ne demek istediğinizi çok iyi anlarlar ama onları eğitmek oldukça zordur. Sahiplerini çok severler ancak onları memnun edecek itaati gösterme noktasında umarsız davranabilirler. Eğitim sürecinde dikkatleri çok çabuk dağılabilir ve tüm emekler bir koku duymaları ile uçup gidebilir. İnatları tuttuğunda da onlara komut öğretmek ciddi anlamda zorlaşır. Bu sevimli dostların temel eğitimi alması mutlaka gerekir, eğitim mümkün olduğunca kapalı ortamlarda verilmelidir. Ne kadar eğitimli olurlarsa olsunlar onlarla dışarıda tasmasız gezilmemelidir.

Beagle Nasıl Beslenmeli?

Beslenmesi diğer küçük orta ırktaki köpeklerle benzerlik taşır. Yüksek enerji ihtiyacı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerekir. Yaşı, genel sağlık durumu, aktivite düzeyi ve hatta cinsiyeti dostunuz için gerekli günlük mama miktarını değiştirebilir. Genel kural günde iki öğün yemeleridir. Böylece beslenme düzenlerinin oturtulması mümkündür. Onunla uzun ve sağlıklı bir ömür sürmek için tüm besin, mineral ve vitaminleri aldığından emin olmanızı öneriyoruz. Sitemizdeki Premium mamalar arasından seçim yaparak onun sağlığına katkı sağlayabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Beagle Yorumları

Diğer Adları

English Beagle, İngiliz Bigıl, İngiliz Biggle


Renkleri

Herhangi bir av köpeği rengi (üç renk)


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1300'ler


Familya

Koku avcısı


Orjinal İşlevi

Tavşan avı


Günümüzdeki İşlevi

Tavşan avı, saha yarışmaları, Beagle saha yarışmaları, yasadışı malları bulma (koku)


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

8-14/8-14 kg


Boy (Erkek/Dişi)

30-36/30-36 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Beagle sahiplenmek istiyorsanız, Beagle sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Beagle dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

behcetaydinelli kullanıcısının #47601 peti
Ssenaa51 kullanıcısının #20910 peti
Shewky kullanıcısının #9410 peti
melis_gurcinar kullanıcısının #53511 peti
EzgiTomas kullanıcısının #72087 peti
halitcomoglu kullanıcısının #7273 peti
pelinakay kullanıcısının #9986 peti
turkuaz66 kullanıcısının #23628 peti
Onuruzun kullanıcısının #33302 peti
Patim7 kullanıcısının #38770 peti
chesur1914 kullanıcısının #1347 peti
gurkanguller kullanıcısının #82880 peti