Akita İnu

Akita İnu
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Akita İnu Açıklaması

Japonya kökenli olan Akita İnu, sadık, sakin, sevgi dolu ve cesur bir köpek olarak bilinir. Çok fazla havlama eğilimi olmadığı için evlerde rahatlıkla bakılabilen bu köpekler her ne kadar sevgi dolu olsalar da genellikle çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla pek anlaşamazlar. İyi bir koruyucudurlar ve bekçi köpeği olarak bilinirler ve Japonya'da geleneksel olarak şans ve sağlık getirdiklerine dair bir inanış olduğu için fazlaca popülerdirler. Bu ırkın sadakati sahibinin vefatından sonra dokuz yıl boyunca sahibine eşlik ettiği istasyona gitmeye devam eden Hachiko tarafından kanıtlanmıştır ve filmlere konu olmuştur. Tüm iyi özelliklerine rağmen oldukça inatçı olduklarından ilk kez köpek bakacak kişilerle birlikte iyi özelliklerini gösteremeyebilirler.

Akita Inu Kaç Kilo Olmalı?

Erkekleri ile dişileri arasında boyut olarak ciddi farklılık olabilir. Yetişkin erkekler 32 ila 39 kilogram ağırlığında olurlar. Yetişkin dişiler ise 23 - 29 kg aralığındadır. Boy olarak erkekler 64 ila 70 cm aralığındayken, dişiler 58 - 64 cm aralığındadır. Bu veriler Japon Akita köpekler için geçerlidir. Amerika’da kabul edilen köpekler için erkeklerde ağırlık 34 - 54 kg aralığında; dişiler ise 34 - 50 kg aralığındadır. Amerika’da kabul gören standartlarda dişi ve erkek arasında Japonya’da olduğu gibi ciddi farklılıklar yoktur.

Akita Inu Köpek Hangi Ülkeye Ait?

1930’lu yıllarda Japonya’da resmi ırk olarak tanımlanan Akita Inu, kuzey Japon dağlarından gelmektedir. Bu ırkın popülerliğinin artışı ise 2. Dünya Savaşı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmesi ile başlamıştır. Amerikan ve Japon Akita olarak iki farklı alt kategoriye ayrılan köpekleri ayrıştıran önemli özellikler vardır. Amerika’da kabul edilen Akita Inu’ların kafa yapısı bir ayıya benzerken Japonya’da kabul edilenlerin kafatası yapısı tilkiye benzer. Amerika’da tüm renkler kabul edilir ancak Japonya’da daha sınırlı bir renk yelpazesine sahip köpekler bulunur.

Akita Inu Kaç Tane Yavru Doğurur?

Ortalamaya bakıldığı zaman bu ırkın dişileri doğumda 7-8 yavru doğururlar. Ancak köpeğin fiziksel özelliklerine, yaşına ve diğer değişkenlere bağlı olarak yavru sayısı farklılaşabilir. 3 yavru gibi beklenenin çok altında ya da 12 yavru gibi beklenenin çok üstünde yavrular dünyaya gelebilir.

Akita Inu Çok Tüy Döker mi?

İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yoğun bir şekilde tüy dökerler. Diğer mevsimlerde ise daha az tüy dökümü görülür. Düzenli olarak taranmaları önemlidir. Tüy dökülmesinin arttığı dönemlerde günlük olarak taranmaları, diğer dönemlerde ise haftalık taranmaları yeterli olacaktır.

Akita Inu Kaç Saat Uyur?

Irkın uyku süresi günlük aktiviteleri ile doğru orantılıdır. Sahibi ile zaman geçirmekten, oyun oynamaktan ve çeşitli aktiviteler yapmaktan memnun olacakları için uyku süreleri kısalabilir. Ancak bu köpekler uyumayı da çok severler gün içerisinde 12 saate kadar uyuyabilirler. Uyku süresinin artması aktif olarak tanımlanan bu köpekler için olumsuz sonuçlara neden olabilir. Köpeğin sıkıldığı için uyumamasına izin vermemek gerekir.

Akita Inu Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Bu köpekler için eğitim bir zorunluluk olarak kabul edilir. Oldukça sadık ve akıllı köpekler olsalar da aslında bir o kadar da inatçılardır. Onları kontrol altında tutabilmek ve kişilik özelliklerinin net bir şekilde açığa çıkmasını sağlamak için iyi bir eğitim vermek gerekir. Yabancıların ve diğer köpeklerin etrafında agresif ve huzursuz hareketler gösterebilen bu ırk mutlaka doğru bir eğitim almalıdır. Eğitimin mutlaka önerildiği bu köpekler, ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için uygun olmayabilirler. Akıllı oldukları için 8 hafta itibariyle eğitilebilirler. 12 haftalık olana kadar diğer köpeklerle sosyalleşebilmeleri uzun vadede önemlidir. Erken sosyalleşme diğer köpeklere karşı ortaya çıkan agresif tavırların önüne geçecektir.

Akita Inu Nasıl Beslenmeli?

Bu ırkın yavruları oldukça hızlı büyüyebilirler ve hızlı büyümeyi desteklemeyecek yüksek kaliteli ve düşük kalorili bir diyet onlar için daha iyi olacaktır. Büyük ırk olarak tanımlanan bu köpekler için yaşa göre mama seçimi yapılması gerekir. 1 yaşından önce yetişkin mamasına geçiş önerilmese de bu ırk hızlı büyüyebildiği için kiloya bağlı olarak mama değişimi veteriner tarafından önerilebilir. Kilo kontrolü sağlanabilmesi için düzenli olarak veterinere gitmesi gereken ırk için sitemizde bulunan köpek maması çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Akita İnu Yorumları

Diğer Adları

Akita Inu, Japon Akita, Japon Kurdu


Renkleri

Herhangi bir renk, benekler olabilir.


Çıkış Yeri

Japonya


Çıkış Tarihi

1600'ler


Familya

Spitz, kuzeyli (avcı)


Orjinal İşlevi

Büyük oyun avları, köpek dövüşleri


Günümüzdeki İşlevi

Güvenlik


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

39-59/29-50 kg


Boy (Erkek/Dişi)

64-71/58-66 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Akita İnu sahiplenmek istiyorsanız, Akita İnu sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Akita İnu dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

didemkaranfil kullanıcısının #25394 peti
Akitamaya kullanıcısının #2758 peti
Akitamaya kullanıcısının #2883 peti
buddyy kullanıcısının #6382 peti
yildo kullanıcısının #659 peti
PinarS kullanıcısının #464 peti
Melisa2005akita kullanıcısının #2536 peti
Duman_34 kullanıcısının #26944 peti
Akita kullanıcısının #39 peti
eren35eren8 kullanıcısının #4742 peti
nebahatttttt kullanıcısının #28710 peti
Akina kullanıcısının #81624 peti