Bichon Havanese

Bichon Havanese
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Bichon Havanese Açıklaması

Zekası ile şaşırtan, oyuncu, eğlenceli ve enerjik bir aile köpeği olmaları ile tanınan Bichon Havanese, kolay eğitilebilir olmaları sebebiyle ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için oldukça uygundurlar. Çok havlamayan, egzersiz ihtiyacı çok fazla olmayan, çocuklarla ve diğer hayvanlara karşı pozitif olan bu ırk ideal bir ev köpeğidir. Bazı genetik sağlık sorunlarına sahip olsalar da süs köpeği standartlarında olan bu ırk 14 - 16 yıllık yaşam süresi ile ailesi ile uzun süreler boyunca mutlu bir şekilde yaşayacaktır.

Bichon Havanese Kaç Kilo Olmalı?

Dişiler ve erkekler arasında ciddi boyut farkı yoktur. Süs köpeği sınıfında yer alan Havanese’ler için ideal kilo aralığı 3 - 6 kg olarak belirlenmiştir. Yükseklikleri ise genellikle 23 - 33 cm aralığında değişir. Dişiler de yükseklik 21,5 cm ile 27 cm aralığında olabilir.

Bichon Havanese Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Küba’ya ait tek köpek ırkı olarak bilinirler ve geçmişleri 1500’lü yıllara dayanır. Adını Küba’nın başkenti Havana’dan almışlardır. Bu köpeklerin Küba’ya 18. yüzyılda İspanyollar tarafından Cinsin kökeninin Tenefire ırkına dayandığı tahmin edilmektedir. Küba devrimi ile birlikte ülkeden ayrılan bazı aristokratlar tarafından Amerika’ya getirilmiştir. AKC tarafından 1996 yılında standartları belirlenmiş ve resmen tanınmıştır.

Bichon Havanese Kaç Tane Yavru Doğurur?

Süs köpeği sınıfında olsalar da bu cinsin dişileri batında 9 yavruya kadar doğurabilirler. Ortalama yavru sayısı genelde 4 olarak saptanmış olsa da 1 - 9 arası yavrunun dünyaya gelmesi de normal kabul edilir. Doğacak yavru sayısı dişinin ve erkeğin genel sağlık durumuna ve çiftleşme sayılarına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca dişinin boyutları ve erkeğin sperm kalitesi de önemli bir belirleyicidir.

Bichon Havanese Çok Tüy Döker mi?

Tüy dökme ve bakım ihtiyacı köpeğin tüylerinin uzunluğuna bağlı olarak değişir. Eğer köpeğin tüylerinin uzun olması tercih ediliyor ve tıraş ettirilmiyorsa tüy dökme oranı artacaktır. Uzun tüylü olanların tüylerin karışmaması ve dağılmaması için günlük olarak taranmaları gerekir. Uzun tüylü olanların profesyonel bakıma ihtiyacı olabilir. Bakım ihtiyacını ve tüy dökülmesini azaltmak için tıraş edilen Havanese’lerin haftalık olarak taranmaları yeterli olacaktır. İki ayda bir yapılan tıraş tüylerin çok fazla dökülmesine engel olur. Tüyleri uzun bırakılacak ve buklelenmesine izin verilecekse tarama ihtiyacı ortadan kalkar ancak bu düzenli banyo ihtiyacını ortaya çıkarır. Tüylerin küflenip köpeğe zarar vermemesi için de buklelerin tek tek kurutulması gerekir.

Bichon Havanese Kaç Saat Uyur?

Tembel bir cins değillerdir, hareket etmekten ve oyun oynamaktan keyif alırlar. Bu nedenle günlük ortalama uyku süreleri genel olarak 12 - 14 saat aralığındadır. Daha fazla uyumaları bir sorun olduğuna ya da yeterince hareket etmediklerine işaret eder. Yavru köpeklerin büyüme döneminde olmalarından kaynaklı daha fazla uyumaları normaldir. Bir Havanese yavrusu günde 20 saat uyuyabilir. Köpeğin yaşı ilerledikçe uyku süresi de artacaktır. 7 yaş ve üzerindeki köpekler günde 18 saate kadar uyuyabilirler. Köpeğin uyku süresinden bağımsız olarak günlük egzersiz ihtiyacının giderilmesi sağlığı açısından büyük önem taşır.

Bichon Havanese Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Kendine has bir mizah anlayışı olan, oyuncu, neşeli ve zeki bu köpekler kolay bir şekilde eğitilebilirler. Yalnız kalmaktan çok keyif almadıkları için onlarla zaman geçirmek önemlidir. Oldukça dışa dönük olmaları ve insanları memnun etmekten hoşlanmaları eğitimlerini kolaylaştırır. Motive edici hareketler ile kolayca eğitilebilirler. Erken dönemde sosyalleşmeleri uzun vadede sakin ve arkadaş canlısı olmaları açısından önemlidir. Şefkatli ve sakin hayvanlarla iyi geçinen bu ırk, birden fazla hayvan sahiplenmek isteyen kişiler için doğru seçim olacaktır.

Bichon Havanese Nasıl Beslenmeli?

Kendi mamaları haricinde beslenmemeleri önemlidir. İnsanların onlara kendi yedikleri yiyecekleri vermemeleri gerektiğini net bir şekilde belirtmeli ve aile üyelerinin tutarlı olmalarını sağlamalısınız. Aksi takdirde kısa sürede kilo almaya başlayan ve diğer yiyeceklere karşı istek duyan bir köpek sahibi olursunuz ve bu zor bir deneyimdir. Günde iki öğün kuru mama ile beslenmeleri doğru olacaktır. Mama seçimi küçük ırklara uygun mamalar arasından yapılmalıdır. Ayrıca köpeğin yaşının da mama seçiminde dikkate alınması gerekir. Yavru, yetişkin veya yaşlı köpekler için özel hazırlanan mamalar arasından seçim yapmanız gerekir. Sitemizde yer alan küçük ırk köpek maması çeşitleri arasında bu ufaklığın ihtiyaçlarını karşılayacak doğru mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Bichon Havanese Yorumları

Diğer Adları

Bichon Havanais, Havana Silk Dog, Bişon Hevaniz


Renkleri

Her renkte olabilir; krem, altın, beyaz, gümüş, mavi ve siyah da dahil olmak üzere.


Çıkış Yeri

Küba


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Bichon (kabarık tüylü, sevimli mizaçlı küçük köpek), arkadaş, su köpeği


Orjinal İşlevi

Arkadaş, gösteri


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

10-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

4-6/3-5 kg


Boy (Erkek/Dişi)

23-33/21,5-27 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Bichon Havanese sahiplenmek istiyorsanız, Bichon Havanese sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Bichon Havanese dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

miss_bella kullanıcısının #2104 peti
kitmir1 kullanıcısının #4135 peti
egementpc kullanıcısının #41835 peti
Sedayagiz kullanıcısının #4780 peti
Casper22 kullanıcısının #17270 peti
celbre kullanıcısının #522 peti
berfineceerturk kullanıcısının #2037 peti
Barisso kullanıcısının #97269 peti
Cansucebi kullanıcısının #33882 peti
alkanism kullanıcısının #21672 peti
OoMrToO kullanıcısının #156166 peti
k665111 kullanıcısının #119108 peti