Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Alman Çoban Köpeği Açıklaması

En asil görünümlü ve en güçlü büyük ırk köpekler arasında yer alan Alman çoban köpeği, parlak zekası ve ince sezgileri ile mükemmel bir arkadaştır. Onu kimi zaman polis köpeği olarak, kimi zaman kurtarma ekiplerinin başrolünde, kimi zaman ise çocuklu bir ailenin evinde görebilirsiniz. Çok yönlüdür ve göz alıcı bir ihtişam sergiler. Namıdiğer Alman kurdu, karakteriyle de büyüleyecek niteliklere sahiptir. Görev bilincine sahip olan bu köpekler oldukça fedakar ve cesurdurlar. Mükemmel seviyede eğitilebilirler ve aile bireyleri ile derin bir bağ kurarlar. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar yine de genellikle apartman hayatına çok iyi uyum sağlayamazlar. Yüksek enerjileri onların yüksek derecede aktif olmasını gerektirdiği için genellikle bahçeli evlerde rahat ederler. Asil duruşu sizi yanıltmasın, bu güzel ırk oyuncu kimlikleri ile de tanınırlar. Aile bireyleriyle zaman geçirmekten çok mutlu olurlar ve bu nedenle sürekli ev dışında olan kişiler için çok uygun sayılmazlar. Yalnız kaldıklarında canlarının sıkıldığı, endişeye kapıldıkları, çiğneme güdülerinin tetiklendiği ve havlayabildikleri bilinmektedir. Aile bireylerine tam bir teslimiyet gösterseler de yabancılar söz konusu olduklarında koruma içgüdüleri devreye girebilir.

Alman Çoban Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Oldukça heybetli bir görünümleri olan bu cins çok ciddi bir ağırlığa sahip değildir. Büyük ırk cinslerden biri olarak erkeklerinin ağırlığı 43 kiloya kadar çıkabilir, erkeklerin boyları ise 66 santimetreyi bulabilir. Dişilere gelirsek genellikle kiloları 34 – 43 arasında değişir ve boyları da 56 ila 51 santimetre arasında olur. Bekçilikleri ve yüksek sadakatleri ile dünya geneline nam salan bu cins AKC tarafından 1908 yılında tanınmıştır.

Alman Çoban Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Alman çoban köpeği Almanya menşeli bir ırktır. 1899 yılında Max Emil Friedrich Von Stephanitz adlı bir süvari subayı sayesinde ortaya çıkmıştır. Almanya’nın kırsal bölgelerinde yaşayan üç farklı tipte çoban köpeğinin melezlenmesi sonucu üretilmiştir. 1899 yılında Max Von Stephanitz katıldığı bir şovda orta boyda gri ve sarı renkli itaatkar, uysal ve güçlü köpeği ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Irkın gelişimini de üstlenen ve bu alanda çalışmalar yapan Staphanitz dünyaca ünlü bu iş köpeği için ciddi bir çaba harcamıştır. Gösterişli postları, yerine getirdikleri görevlerdeki mükemmel disiplinleri, sadakatleri ve yabancılara karşı temkinli halleri bu ırkı günümüzde en popülerler arasına sokmuştur.

Alman Kurt Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu cinsin sağlıklı dişileri her batında ortalama olarak 8 adet yavruya sahip olur. Bazılarının 10 ve üzerinde yavruya sahip olabildikleri de bilinmektedir. Dişilerin genç ve doğurgan olması, genel sağlık durumlarının iyi olması ve boyutları kadar erkeklerin sağlık durumları ve kaç kere çiftleşebildikleri de yavru sayısını etkileyebilir. Dişiler mükemmel birer annedirler, yavrularının tüm ihtiyaçlarını karşılarlar, onları korurlar ve temel becerileri öğrenmesini sağlarlar.

Alman Çoban Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Alman çoban köpekleri ile ilgili en büyük sorun tüy dökme miktarlarıdır desek doğru ifade etmiş oluruz. Bu heybetli köpekler yılın her mevsiminde ciddi derecede tüy dökmeleri ile nam salmıştır. Birkaç günde bir fırçalanmaları ve taranmaları gerekir. Nadiren banyoya ihtiyaç duyarlar. Tırnaklarının her ay kesilmesi ağrı sorununun engellenmesi adına önemlidir.

Alman Çoban Köpeği Kaç Saat Uyur?

Her tür ve hatta her köpek birbirinden farklı uyku alışkanlıklarına sahip olabilir. Alman çoban köpeği gün içerisinde yaklaşık 12-14 saat uyuyabilmektedir. Yapacak bir işleri, tamamlayacak bir görevleri olmadığı zamanlarda vakitlerini uykuda geçirebilirler.

Alman Çoban Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Polislerle birlikte çalışan ve kurtarma ekiplerinde görev yapan bu akıllı cinsin eğitimine yavruluk döneminde başlanmalıdır. Çok zekidirler ve kendilerinden istenilenin en iyisini yerine getirebilirler. Hayatlarının erken döneminde mutlaka sosyalleştirilmeleri gerekir. Tutarlılık, pozitiflik ve ödül mamaları ile teşvik eğitimlerinin başarısını arttıracaktır. Sahibinin sesine karşı duyarlılık gösterdiği için sahibinin de eğitim sürecinde yanında olması ya da onu kendi eğitmesi önerilir.

Alman Çoban Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Kilo almaya çok meyilli olmasalar da bu ırkın beslenmesine dikkat edilmelidir. Kaliteli mamalar Alman çoban köpeği beslenmesinde önemli bir yere sahip olacaktır. Alerjik bünyeleri olabildiği ve kalça displazisi yatkınlıkları nedeniyle fazla kilo almamaları gerekir. Sitemiz üzerinden büyük ırk köpek mamalarını inceleyerek çoban köpeğiniz için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Alman Çoban Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Alsatian, Deutscher Schaferhund, German Shepherd Dog, Alman Kurt Köpeği, Alman Kurdu


Renkleri

Beyaz haricindeki çoban köpeği renkleri


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Çiftlik köpeği, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Koyun çobanı, koruma, polis köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Yasadışı malları bulma, rehber, çoban köpeği yarışmaları, koruma, polis köpeği


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

34-43/34-43 kg


Boy (Erkek/Dişi)

61-66/56-61 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Alman Çoban Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Alman Çoban Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Alman Çoban Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

kopekhayrani kullanıcısının #9022 peti
Whitedog kullanıcısının #6099 peti
pegasus kullanıcısının #3052 peti
bsecnl kullanıcısının #24032 peti
Fenomen1 kullanıcısının #3143 peti
LoveAnimals kullanıcısının #30805 peti
Bettyneko kullanıcısının #228 peti
Sebooo kullanıcısının #14261 peti
potato17 kullanıcısının #20409 peti
sekersoytolga kullanıcısının #34363 peti
erhankaya kullanıcısının #2760 peti
Alparslan88 kullanıcısının #5830 peti