Cavalier King Charles Spanieli

Cavalier King Charles Spanieli
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Cavalier King Charles Spanieli Açıklaması

Kucağınızdan inmek istemeyen, her fırsatta kucağınıza yerleşen, sizinle birlikte vakit geçirmekten büyük mutluluk duyan, diğer köpeklerle de yabancılarla da çok iyi anlaşan bir dost arıyorsanız Cavalier King Charles Spanieli sizin için doğru tercih olabilir. Tam bir sosyallik delisi olan bu cins küçük ırka mensuptur ve havlama eğilimi orta derecededir. Oyun oynamayı çok sever ve iri gözleri onun zeka parıltılarını ele verir. Uzun ve sarkık kulakları ile sevimlilik sınırlarını zorlayan dostumuzun eğitim süreci de oldukça zahmetsizdir. İnsanlarla teması çok severler ve çocuklarla da çok iyi anlaşırlar. Üstelik kedilere karşı da tolerans kapasiteleri oldukça yüksektir. Doğru bir liderlik gösterildiğinde sahibinin dibinden ayrılmayan cinsin çeşitli renkleri olabilir. Genellikle inci beyazı üzerine koyu kestane ya da siyah-kahverengi-beyaz renkli tüyleri bulunabilir. Avcılık genleri oldukça gelişmiş olduğundan tasmasız gezdirilmesi çok önerilmez. Kaliteli mamalarla beslenildiğinde ve orta seviyedeki egzersiz ihtiyacı karşılandığında bu muhteşem dostlarla uzun yıllar birlikte olunabilir.

Cavalier King Charles Spanieli Kaç Kilo Olmalı?

Sağlıklı bir Cavalier King Charles Spanieli kilo aralığı 5-6 olarak belirtilmektedir. Boy uzunluğu ise 30-33 santimetreye dek çıkabilir. Bu rakamlar cinsin erkekleri için geçerlidir, dişilerinde değerlerin azalması söz konusu olabilir. Kilo almaya meyilli oldukları için sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına yaşlarına, cinsiyetlerine, genel sağlık durumlarına ve aktivite düzeylerine uygun beslenmeleri gerekir. Fazla kilo sorunu olanlar için veterinerlerin yönergeleri doğrultusunda mama seçimi yapılmalı ya da mama miktarı revize edilmelidir.

Cavalier King Charles Spanieli Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Cavalier King Charles Spaniel cinsinin anavatanı İngiltere’dir. Avrupa’daki aristokratların gözdesi olan ve Kral II. Charles’ın portrelerinde yanından ayırmadığı Toy Spaniellere benzeyen bir köpek üretmek için çalışmalar başlatılmıştır. Victoria döneminde bu tür Pug’larla melezlenmiş ve ortaya bugünün sevimli dostları çıkmıştır. Bu dönemden sonra evlerde kolay bir şekilde beslenilmesi nedeniyle ırkın popülerliği giderek artmaya başlamıştır. Üstelik bu sıçrama günümüzde de devam etmektedir. 2000’li yıllardan bu yana ülkemizde de daha sık gördüğümüz bu cins zaman zaman sahiplerine aşırı bir bağlılık sergileyip kıskançlık krizlerine de girebilmektedir.

Cavalier King Charles Spanieli Kaç Tane Yavru Doğurur?

Cinsin sağlıklı ve normal boyutlarda bir dişisi her bir doğumda 2 – 6 arasında dünya sevimlisi yavru doğurur. Ortalama bir rakam verilmesi gerekirse 5 yavru doğru bir söylem olacaktır. Tabii doğum sayısı her zamanki gibi dişinin gençliği, genel sağlık durumu, boyutu ve erkeğin kaç defa çiftleşebildiği gibi değişkenlere bağlı olacaktır.

Cavalier King Charles Spanieli Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy döken küçük dostumuzun tüy bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Fırçalanma ve taranma süreçleri sayesinde tüy sağlığı iyileşecektir. Ek olarak dönemsel olarak yıkanmaları da onlar için uygun olacaktır. Banyodan sonra tamamen kurutulmaları ve parmakları ile kulakları arasındaki tüylerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bahar ve sonbahar mevsim dönümlerinde tüy dökümünde artış yaşanması muhtemeldir.

Cavalier King Charles Spaniel Kaç Saat Uyur?

Küçük ırkların tamamında görülen uyku alışkanlıkları bu cins için de geçerlidir. Cavalier King Charles Spanieli günün %50’sini uyuyarak, %20’sini oyun oynayarak ve %30’unu ise mümkünse ailesinin kucağında oyalanarak geçirmektedir.

Cavalier King Charles Spanieli Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Bu cinsteki dostlarımız bağımlı bir kişilik tipine sahiptir. Tek başlarına zaman geçirmekten pek hoşlanmazlar. Dışarının koşullarına da ayak uyduramadıkları için evler onlar için ideal yaşam alanları olacaktır. Bu nedenle de eğitim süreçlerinde dikkatli olunmalıdır. Saldırgan tavırlar sergilemeseler de zaman zaman kıskançlık krizlerine girebilirler. Bir de avcılık içgüdüleri çok güçlü olduğu için tasmasız gezdirilmeleri sırasında sorun çıkarabilirler. Onların oldukça duygusal bir yapıya sahip oldukları unutulmadan liderlik yapılmalı, onları çok bunaltmadan sevgiyle eğitim verilmelidir. Eğitimleri sırasında ödül mamaları onları mutlu edecek ve sürece odaklanmalarını sağlayacaktır.

Cavalier King Charles Spanieli Nasıl Beslenmeli?

Göz hastalıklarına, kulak hastalıklarına, kalp hastalıklarına, nörolojik hastalıklara ve kalça displazisine genetik olarak yatkın olurlar. Uzun ve konforlu bir yaşam sürebilmeleri için düzenli olarak veteriner kontrollerine gidilmelidir. Küçük ırk köpek mamaları ile sağlıklı bir şekilde ihtiyaçları olan besinleri, vitaminleri ve mineralleri alabilirler. Dozaj yaşına, genel sağlık durumuna ve aktivite düzeyine göre belirlenmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Cavalier King Charles Spanieli Yorumları

Diğer Adları

English Toy Spaniel, Cavalier Kral Charles Spanieli, Kavaliyer Kral Çarls Spanyeli


Renkleri

Siyah - Ten, Tricolor (üç renk), Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renklerde.


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1900'ler


Familya

Spanie


Orjinal İşlevi

Av köpeği, avı işaret eden köpek


Günümüzdeki İşlevi

İnsana eşlik eden köpek, arkadaş köpek


Ortalama Ömrü

9-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

2-4/2-4 kg


Boy (Erkek/Dişi)

76-84/76-84 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Cavalier King Charles Spanieli sahiplenmek istiyorsanız, Cavalier King Charles Spanieli sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Cavalier King Charles Spanieli dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

izzy kullanıcısının #1237 peti
gozdecoskn kullanıcısının #14202 peti
gozdecoskn kullanıcısının #14777 peti
turew kullanıcısının #2880 peti
aysglklm kullanıcısının #55011 peti
miuleoo kullanıcısının #642 peti
GozdeBln kullanıcısının #2436 peti
ezgibasak kullanıcısının #2926 peti
miuleoo kullanıcısının #643 peti
Zuzumm kullanıcısının #3399 peti
oozzggee kullanıcısının #22212 peti
anlmmk kullanıcısının #16380 peti