Shih Tzu

Shih Tzu
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Shih Tzu Açıklaması

Kucak köpeği olarak bilinen ve imparatorların gözdesi olan bu küçük ırk genellikle sevimli, cana yakın ve arkadaş canlısı olması ile tanınır. Nadiren de olsa yetiştiricisine bağlı olarak kibirli ve saldırgan olabilirler. Şımartılmaya çok müsait bir ırk olan Shih Tzu'lar iyi bir eğitim aldıklarında tüm güzel karakter özelliklerini öne çıkarırlar. Refakatçi köpekler olarak tanınırlar. Onlardan evi korumasını ya da sizi tehlikelere karşı uyarmasını beklememeniz gerekir. Küçük çocuklarla pek anlaşamazlar bu nedenle erken dönemde çocuklarla sosyalleştirilmeleri önemlidir. Ancak diğer evcil hayvanlarla karşıdaki hayvan da ılımlı olduğu sürece araları genellikle iyidir. Popüler bir süs köpeği ırkı oldukları için uzun zaman önce kucak köpeği olmaya alıştırılmışlardır. Çok aktif yaşamı olmayan, küçük bir apartman dairesinde yaşayan ve kucağında köpeği ile TV izlemekten keyif alanlar için uygun bir cinstir.

Shih Tzu Kaç Kilo Olmalı?

Erkek ve dişiler arasında çok ciddi kilo ve yükseklik farklılıkları bulunmaz. İdeal kilo aralığı 4 - 8 kg aralığındadır. Yükseklik ise 20 - 28 cm aralığında ideal kabul edilir. İdeal kilonun hesaplanmasında yüksekliğe mutlaka bakılması gerekir. Ufak boyutları olduğu için 1 kilo fazlalarının olması bile önemlidir.

Shih Tzu Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Shih Tzu Çince’de aslan anlam gelir. Çin İmparatorluğu tarafından yetiştirilen bu köpekler Lhaso Apso ve Pekingese ırklarının çiftleştirilmesi ile elde edilmişlerdir. İmparatorlar tarafından çok sevilen bu cins, 1930’lu yıllara kadar saray duvarlarının arasında saklı kaldı. Sonrasında ise İngiltere ve Amerika’da yaygınlaştılar. 1969 yılında AKC tarafından resmen kabul edilen ırkın standartları belirlendi ve o zamandan beri de popülerliğini koruyor.

Shih Tzu Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin bir Shih Tzu 2 - 9 adet yavru dünyaya getirebilir. Pek çok süs köpeğinin ufak boyutları sebebiyle 3 kadar yavru dünyaya getirmesi beklesen de bu cinsin rahim yapısı biraz daha büyük olduğu için yavru sayısı artabilir. Ortalama olarak 3 yavru doğumu normaldir. Çok sık doğum yapmamaları bu ufak cins için daha iyi olacaktır.

Shih Tzu Çok Tüy Döker mi?

Bu cinsin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Her gün taranmaları gerekir. Taranma bir gün ihmal edilirse tüm tüyler birbirine girebilir. Bir yaşında ciddi bir tüy dökme yaşanır ve köpek resmen kürk değiştirir. Bu da görebileceğiniz en yoğun tüy dökme durumudur ve yaklaşık olarak 3 hafta sürer. Bu süre boyunca da günlük olarak taranmaya devam edilmelidir. Bir yaşından sonra bakımı daha kolaydır. Shih Tzu’ları iki farklı şekilde görmek mümkündür. Bazı sahipler kısa tüylü olmaları ve daha kolay bakılmaları için tüyleri düzenli olarak kısaltırlar. Bazıları da tüylerin uzun kalmasını ister ve tıraş ettirmez. Uzun tüyler daha yoğun bakıma ihtiyaç duyar. Uzayan tüylerin köpeğin gözlerine zarar vermemesi için kısaltılması ya da bir toka ile toplanması gerekir.

Shih Tzu Kaç Saat Uyur?

Shih Tzu’ların uykuları genellikle yaşları ile ilgilidir. Yavru ve genç bir köpek günde 14 saat kadar uyuyabilir. Yetişkinlerin ise günlük ortalama uyku süresi 12 saattir. İlerleyen yaş ile birlikte uyku süresinde artış normaldir. Özellikle 7 yaş ve sonrasında uyku süresi 16 - 20 saate kadar çıkabilir. Önemli olan uyku sürelerinden bağımsız olarak köpeğin günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaktır. Çünkü bu cins kolayca kilo almaya müsaittir ve fazla kilo sağlıkları için tehlikeli olabilir.

Shih Tzu Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimleri nispeten kolaydır ama bu cins sahibi üzerinde hakimiyet kurmaya çalışabilir. Eğer tutarlı davranılmazsa tüylerinin taranmasına izin vermeyen, aksi ve şımarık bir hayvana dönüşebilir. Eğitim süresince övgü ve ödül kullanılmalıdır çünkü bu şekilde motive olurlar. Azarlanmak eğitimi olumsuz etkiler. Erken dönemde sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitimi önemlidir. Bu sayede çocuklarla, evcil hayvanlarla ve yabancılarla daha iyi anlaşırlar.

Shih Tzu Nasıl Beslenmeli?

Cins fazla kilo almaya uygundur bu nedenle beslenmenin ve kilonun kontrol edilmesi gerekir. Özellikle eğitim sürecinde kullanılacak ödüllerin özenle seçilmesi önerilir. Küçük ırklar için özel olarak hazırlanan köpek maması çeşitlerini sitemizden inceleyebilir ve minik dostunuz için en doğru mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Shih Tzu Yorumları

Diğer Adları

Chrysanthemum Dog, Krizantem Köpeği, Kasımpatı Yüzlü Köpek


Renkleri

Her renk olabilir


Çıkış Yeri

Çin


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Arkadaş, çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Süs köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

11-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

4-7/4-7 kg


Boy (Erkek/Dişi)

20-28/20-28 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Shih Tzu sahiplenmek istiyorsanız, Shih Tzu sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Shih Tzu dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Melrose kullanıcısının #63794 peti
ShihTzuCilek kullanıcısının #67877 peti
Sebnemclk kullanıcısının #18551 peti
Asb kullanıcısının #17856 peti
guineapigela kullanıcısının #40514 peti
Zehra59 kullanıcısının #54208 peti
E123 kullanıcısının #97605 peti
eylulparlakbilekgmailcom kullanıcısının #128230 peti
tarcinimm1 kullanıcısının #34327 peti
Paspasshihzhu kullanıcısının #46256 peti
ilknurerkec kullanıcısının #49178 peti
Ngozingozi kullanıcısının #119705 peti