Doberman Pinscher

Doberman Pinscher
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Doberman Pinscher Açıklaması

"Dobie" ve "Doberman" gibi farklı adlarla da anılan Doberman Pinscher orta-büyük ırklar sınıflandırmasında yer alan; kaslı, atletik, dayanıklı ve oldukça sert görünüme sahip bir cins olarak tanımlanabilir. Çok enerjik oldukları ve genellikle havlamayı tercih etmedikleri bilinmektedir. Oldukça zekidirler ve ailelerine karşı korumacı bir tavırla yaklaşırlar. Ailelerine aşırı bağlı olurlar ve bekçilik yetenekleri de çok gelişmiştir. Korkusuzdurlar, tehlikeyi sezdikleri anda tereddüt etmeden sorunu çözmeye odaklanırlar. Gün içerisinde yüksek oranda egzersiz yapması gereken bu tür, ilk kez köpek sahibi olacaklar için önerilmez. Güçlü bir liderlik gösterilmediğinde sürünün kontrolünü ele geçirmeleri muhtemeldir. Onunla ilgili bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri yalnız kalmayı pek sevmemesidir. Ailesine çok değer veren bu cins evde uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Diğer köpeklere, kedilere ve yabancılara karşı tetikte olurlar ve erken dönemde sosyalleştirilmedikleri takdirde saldırganlaşabilirler. Sadakatleri tartışılmaz ve tehdit hissetmedikleri takdirde sevgi dolu bir profil çizebilirler. Enerji ihtiyaçları karşılandığı takdirde apartman hayatına da muhteşem bir şekilde uyum sağlayabilirler. Evleri onlar için korunacak bir alan olduğundan bekçilik hünerlerini sergilerler. Erkeklerinin dişilerine oranla daha agresif eğilimlere sahip olduğu bilinir.

Doberman Pinscher Kaç Kilo Olmalı?

Bu atletik köpeklerin kiloları yaşları ve cinsiyetleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Yetişkinlik dönemindeki erkekler 40 – 45; dişiler ise 32 – 35 kilogram ağırlığa ulaşabilir. Erkeklerin boy uzunlukları 68 – 72; dişilerin ise 63 – 68 santimetre arasında değişebilir.

Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Rottweiler, German Pinscher ve Weimarener ırklarının melezleştirilmesi yoluyla 1800’lü yıllarda geliştirilen Doberman Pinscher Almanya orijinlidir. Orta büyüklükte bekçi bir köpek geliştirmek için çalışmalar yapan Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından üretilmiştir. İlk kez 1876 yılında şovlarda görülmüş ve büyük bir beğeni kazanmıştır. 19. yüzyılın sonlarında yetiştiriciler ırkın fonksiyonlarını geliştirmek üzere çalışmalara devam etmişler ve onu daha cesur, akıllı, hızlı ve sert hale getirmişlerdir. AKC tarafından 1908 yılında tanınmışlardır. Dobie’lerin hayatlarında 1. Dünya Savaşı önemli bir rol oynamıştır. Bu süreçte savaşın getirdiği zor koşullar onları besleyenlerin sayısını azaltmıştır. Yalnızca varlıklı kişiler, ordu ve polis teşkilatları onlara bakabilmişlerdir. 1921’den sonra ABD’ye götürülen ırkın devamlılığı sağlanabilmiştir.

Doberman Pinscher Kaç Tane Yavru Doğurur?

Türün dişileri her bir doğumda 6 – 10 arasında yavruyu dünyaya getirir. Doğum esnasında herhangi bir komplikasyon oluşmadığı takdirde yavrular çoğunlukla sağlıklı olur. Doberman’lar diğer cinslere oranla daha geç olgunlaşırlar. İki yaşına geldiklerinde bile kendilerini hala yavru zannedebilirler. Gebelik süreci 60 – 64 gün arasında değişir. Yılda bir kere çiftleştirilmeleri önerilir. Daha çok sayıda çiftleştirilmeleri dişinin sağlığını tehlikeye atacaktır. Yavru sayısı dişinin yaşına, sağlığına ve beslenme kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

Doberman Pinscher Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy dökerler. Haftada bir kez fırçalanmaları ve taranmaları yeterli olacaktır. Bu cinsin bakımına özen gösterilmelidir. Yıkanabilirler ancak çok sık olmaması gerekir. Ağız ve diş bakımları önemlidir, haftada en az 2-3 kere dişlerinin fırçalanması önerilir. Ayda bir kez tırnaklarının kısaltılması konforları adına önemlidir. Tırnakları çok derinden kesilmemelidir çünkü tüm köpeklerde olduğu gibi tırnaklarının dip kısmında kan damarları bulunur

Doberman Pinscher Kaç Saat Uyur?

Her köpek birbirinden farklıdır, bazı Dobie’lerin oldukça uykucu olduğu söylense de bu türe mensup olanların gün içerisinde 12 -14 saat uyudukları kabul edilir. Enerjileri yüksek olduğundan mutlaka egzersiz yaptırılması gerektiği unutulmamalıdır. Yoğun antrenman yaptıkları günlerde uyku süreleri bir miktar uzayabilir.

Doberman Pinscher Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Yavruluk döneminde eğitimlerine başlanmalıdır. Eğitim sürecinde sosyalleştirilmeleri de oldukça önemlidir. Bu ırk çok zekidir, görev bilinci fazlaca gelişmiştir ve kendilerine gösterilen komutları kısa sürede kavrayarak uygulayabilirler. Çok hızlı öğrenmeleri eğitim metotlarının da çeşitlendirilmesi gereksinimi ortaya çıkarır. Eğitim sürecini ilginç kılacak yöntemler denenmelidir. Zaman zaman inatçılık yapabilirler, kendi fikirlerini uygulamaya çalışabilirler. Bu cins köpekler gerçek bir liderliğe ihtiyaç duyarlar. Sürünün kontrolünü ele geçirmemeleri ve kontrol edilebilmeleri adına eğitimde kararlılık önemlidir.

Doberman Pinscher Nasıl Beslenmeli?

Dik kulakları, büyük gövdesi, atletik yapısı ve asil duruşu ile hayatınıza renk katan Dobie’lerin beslenmesine özen göstermeniz gerekir. Ona insanların yediği şeyler yerine kaliteli kuru mamalar sunmalısınız. Gelişim süreçlerine göre ihtiyaçları değişebildiğinden tüm besin, mineral ve vitaminleri içeren mamalar sağlıklı olmalarını pratik bir şekilde sağlayacaktır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Doberman Pinscher Yorumları

Diğer Adları

Dobermann, Doberman Pinşır, Doberman Pinser


Renkleri

Sarımsı kahverengi kısımlarla siyah; kızıl; açık kahverengi; mavi


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Mastiff


Orjinal İşlevi

Koruma


Günümüzdeki İşlevi

Güvenlik, polis, savaş, koruma


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

29-41/29-41 kg


Boy (Erkek/Dişi)

66-71/61-66 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Doberman Pinscher sahiplenmek istiyorsanız, Doberman Pinscher sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Doberman Pinscher dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Robin kullanıcısının #34 peti
kopekegitmeni kullanıcısının #581 peti
Islaybicer kullanıcısının #3558 peti
gamzebekiroglu kullanıcısının #77748 peti
ecerturk kullanıcısının #711 peti
BUDEYA kullanıcısının #1165 peti
CONSTANTIN kullanıcısının #3063 peti
Tyson9 kullanıcısının #49620 peti
cemallyu01 kullanıcısının #76074 peti
TubaAvci kullanıcısının #109320 peti
temera kullanıcısının #174 peti
Sila1 kullanıcısının #3651 peti