Sibirya Kurdu (Husky)

Sibirya Kurdu (Husky)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Sibirya Kurdu (Husky) Açıklaması

Asil, zarif, dayanıklı, güçlü ve atletik... Bir Sibirya Kurdu'nu tanımlamak için bunlardan çok daha fazlası gerekse de ırkın en öne çıkan karakter özellikleri bunlar. Kuzeydoğu Asya'da kızak köpeği olarak ortaya çıkan dost canlısı köpek ırkı aslında göründüğü kadar ağırbaşlı değildir. Yüksek enerjilerinin de etkisi ile oldukça yaramaz olabilirler. Aktif yaşamı olan ve köpeklerine ayıracak bol zamanı olan kişiler için oldukça uygun bir seçim olacaklardır. Erken dönemde eğitim alırlarsa çocuklarla ve diğer evcil hayvanlar ile daha iyi anlaşırlar. Genellikle siyah, gri ve beyaz renklere hakim kürkleri ve buz mavisi gözleri ile dikkat çeken bu ırk, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz.

Sibirya Kurdu (Husky) Kaç Kilo Olmalı?

Sibirya Kurdu, AKC standartlarına göre orta ırk kabul edilir. Yetişkin erkekler için ideal kilo aralığı 20 - 27 kg olarak belirlenmiştir. Yetişkin dişiler ise 16 - 23 kg aralığındadır. Yükseklikleri ise erkeklerde 53 - 60 cm, dişilerde 51 - 56 cm aralığındadır. İdeal kilonun hesaplanması için köpeğin boyunun da hesaplamaya dahil edilmesi gerekir.

Sibirya Kurdu (Husky) Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Sibirya’da yaşayan Chuckchi halkının kızak çekmesi için yaklaşık uzun zaman önce geliştirdiği bu ırk, köpek - kurt melezi değildir. Kürk ve kafa yapısı, renkleri ve kızak çekmek için kullanılmaları sebebiyle oldukça yaygın bir şekilde kurt - köpek melezi olduğu düşünülen ırk, çocuklarla anlaşabilen bir kızak köpeğidir. Sibirya’da başlayan macera sonrasında Alaska’ya ulaştı. -40 derecede yapılan koşularda derece yapan Husky’ler sonrasında daha da popülerleşti. Ulaşılması zor bir bölgeye hayat kurtaracak bir serumu kısa sürede götüren Husky’ler bu olay sonrasında dünya genelinde büyük bir üne kavuştular. Kızak çekmek ve zorlu doğa şartlarında yaşamak için uygun olsalar da aslında sevgi dolu bir aile üyesi olmaya da her zaman adaydırlar.

Sibirya Kurdu (Husky) Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yetişkin bir dişi her batında 4 ile 8 adet yavru dünyaya getirebilir. Yavru sayısında dişinin sağlık durumunun ve fiziksel özelliklerinin etkisi çok fazladır. Hamilelik yaklaşık olarak 60 - 63 gün arası sürer ve doğum genellikle kendiliğinden gerçekleşir. Ancak doğumun başlamasından itibaren ilk 20 - 30 dk içerisinde ilk yavru doğmazsa veteriner ile görüşülmesi önerilir.

Sibirya Kurdu (Husky) Çok Tüy Döker mi?

Orta uzunlukta, yoğun ve yumuşak tüylerden oluşan çift katlı kürke sahip olan Husky’ler çok tüy dökerler. Yılın sadece belirli bir döneminde değil tüm zamanlarda tüy dökümü devam eder. Ancak tüy bakımı çok kolaydır. İyi bir fırça ve eldiven ile yapılan düzenli taramalar sonucunda gevşek tüyleri önceden almak ve dökülmelerine engel olmak mümkündür. Zorunlu olmadıkça banyo yapmalarına gerek yoktur. Tüyleri kokmaz ve bu köpekler gerçekten oldukça temizlerdir.

Sibirya Kurdu (Husky) Kaç Saat Uyur?

Yetişkin bir Husky günde ortalama olarak 12 - 16 saat aralığında uyumaya ihtiyaç duyar. Bu enerjik ve atletik köpekler için fazla bir süre gibi gözükse de aslında ırkın biyolojik ihtiyacından uyku süresi yüksektir. İyi bir dinlenme Sibirya Kurdu için de büyük önem taşır. Yavru ve yaşlı köpekler daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca köpeğin aktivite seviyesi, genel sağlık durumu ve boyutları da tıpkı yaş faktörü gibi uyku süresi için belirleyicidir.

Sibirya Kurdu (Husky) Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Sadık ve söz dinleyen bir cins olarak bilinseler de eğitim almadıkları zaten yaramaz ve oyuncu olabilirler. Bu nedenle iyi bir eğitim onlarla yaşamayı daha kolay hale getirecektir. Akıllı ve meraklı olmaları eğitimlerini kolaylaştırır. Erken dönemde başlayan bir eğitim ile harika birer aile üyesi olmaya adaydırlar. Çok agresif ve hırçın davranışları yoktur ancak yüzyıllar boyunca yaptıkları görevler iç güdülerini kolayca tetikleyebilir. Bu da kovalama, kazma veya tırmanma gibi hareketlere neden olacaktır. Bu tür durumlarda köpeğin söz dinlemesi için mutlaka eğitilmesi gerekir.

Sibirya Kurdu (Husky) Nasıl Beslenmeli?

Husky’ler diğer orta ırklarla kıyaslandığı zaman daha az yemek yemeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle standart bir orta ırk beslenme planı uygulanmaması gerekir. Köpeğin boyutlarına ve yaşına göre beslenme planı hazırlanmalı ve düzenli olarak kilo takibi yapılmalıdır. Orta ırk köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak yavru, yaşlı veya yetişkin köpek mamaları tercih edilebilir ancak porsiyon ayarlaması mutlaka bu cinse özel olarak yapılmalıdır. Sitemizde bulunan köpek maması çeşitlerini inceleyerek köpeğiniz için en sağlıklı ve uygun mamayı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Sibirya Kurdu (Husky) Yorumları

Diğer Adları

Arctic Husky, Siberian Husky


Renkleri

Siyahtan sade beyaza kadar olan tüm renkler


Çıkış Yeri

Rusya, Sibirya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Spitz, kuzeyli (draft; yük arabası çekici)


Orjinal İşlevi

Kızak çekici


Günümüzdeki İşlevi

Kızak çekici, kızak köpeği yarışmaları


Ortalama Ömrü

11-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

20-27/16-23 kg


Boy (Erkek/Dişi)

53-60/51-56 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Sibirya Kurdu (Husky) sahiplenmek istiyorsanız, Sibirya Kurdu (Husky) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Sibirya Kurdu (Husky) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Puannti kullanıcısının #62666 peti
Selinn_Loraa kullanıcısının #61959 peti
selinnky kullanıcısının #63585 peti
Yusufemirrrrr kullanıcısının #51380 peti
Elifmuzeyyen kullanıcısının #28788 peti
SevimliTom kullanıcısının #52133 peti
Yusufemirrrrr kullanıcısının #63608 peti
kopekhayrani kullanıcısının #9021 peti
tekinay kullanıcısının #62029 peti
oracledeveloper kullanıcısının #3633 peti
pegasus kullanıcısının #6175 peti
Lunasibirya kullanıcısının #15455 peti