Maremma Çoban Köpeği

Maremma Çoban Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Maremma Çoban Köpeği Açıklaması

Sürüleri koruması için yetiştirilen ve çok farklı isimlerle tanınan bu cinsin geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bir avlu ya da bahçede çok mutlu olurlar. Deneyimli köpek sahipleri tarafından bakılmaları gerekir. Aile için iyi bir dost ve koruyucudurlar. Abruzzese, Cane da Pastore ya da İtalya Çoban Köpeği olarak da adlandırılırlar. Ortalama yaşama süreleri 11 - 13 yıl arasıdır.

Maremma Çoban Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Yetişkin bir erkek 36 - 43 kg aralığında bir ağırlığa sahip olabilir. Dişiler biraz daha minyondur onların ağırlık aralığı ise 32 - 38 kg’dir. Köpeğin ideal kilosu hesaplanırken boyuna da bakılması gerekir. Erkeklerde yükseklik 60 - 73 cm, dişilerde ise 60 - 73 cm aralığındadır.

Maremma Çoban Köpeği Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Kökeni İtalya’nın Abruzzo ve Maremma bölgelerine panayır. 14. yüzyıla ait çizimlerde bu cins olduğu düşünülen çizimlere rastlanmıştır. 1958 yılında ENCI tarafından resmen tanınmış ve standartları belirlenmiştir. Çiftçileri ve sürüleri yırtıcılardan korumak için yetiştirilmişlerdir.

Maremma Çoban Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Sağlıklı ve yetişkin bir dişinin hamileliğinde 5 - 9 yavru doğurması beklenir. Yılda birden fazla doğum yapmak dişiler için doğru değildir ve sağlıklı yavru sayısını olumsuz yönde etkiler. Doğacak yavru sayısı dişinin genel sağlığına, erkeğin sperm kalitesine ve kaç kere çiftleştiklerine göre değişiklik gösterir.

Maremma Çoban Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Orta düzeyde tüy dökerler ve tüy bakımları çok zor değildir. Profesyonel tıraşa ihtiyaç duymazlar. Haftada 3 - 4 kere taranıp fırçalandıkları zaman gevşeyen tüyler toplanır ve dökülme kontrol altına alınır.

Maremma Çoban Köpeği Kaç Saat Uyur?

Pek çok yetişkin köpek gibi günde 12 - 14 saatlik uyku onlar için de yeterli olacaktır. Yavruların gelişim döneminde 20 - 22 saat uyuması normaldir. 7 yaşın üzerindeki köpekler ise 16 - 18 saat kadar uyumaya ihtiyaç duyarlar.

Maremma Çoban Köpeği Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Zekaları ile tanınmazlar ancak eğitimleri çok zor değildir. Deneyimli bir köpek sahibi ile eğitimleri çok daha kolaydır. Bir komutu 40 - 80 tekrarda öğrenirler. Kalabalık ve birden fazla evcil hayvanı olan ailelerle yaşayacakları zaman erken dönemde sosyalleşmeleri gerekir.

Maremma Çoban Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırk köpekler için hazırlanan mamalar onlar için doğru seçim olacaktır. Kilo alma potansiyelleri yüksek olduğu için kilolarının düzenli olarak takip edilmesi önerilir. İnsanların yediği yiyecekler onlar için sağlıksız olacaktır. Mide sorunları yaşamamaları için günde iki ya da üç öğün kuru mama yemeleri tavsiye edilir. Sitemizdeki köpek maması çeşitleri arasından mama seçerken köpeğin yaşını, sağlık durumunu ve özel beslenme ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak mama seçimi yapılması önerilir. Kilo aldıkları zaman porsiyon ayarlamasının gözden geçirilmesi ve egzersiz miktarının arttırılması şarttır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Maremma Çoban Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Pastore Maremmano, Abruzzese


Renkleri

Beyaz, gri-beyaz


Çıkış Yeri

Fransa


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çoban köpeği (koyun sürüsü)


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği, sürü koruma


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği, sürü köpeği, bekçi-koruma


Ortalama Ömrü

10-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

35-45/30-40 kg


Boy (Erkek/Dişi)

65-73/60-68 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Maremma Çoban Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Maremma Çoban Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Maremma Çoban Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

enginsev kullanıcısının #46296 peti
Kazim3574 kullanıcısının #74880 peti
sivathedog kullanıcısının #172882 peti