Mavi Rus

Mavi Rus
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Mavi Rus Açıklaması

Canlı ve sevecen bir arkadaş arayanların kalbini fethedecek özelliklere sahip olan Mavi Rus, orta büyüklükte bir vücuda sahiptir. Alerji yapma riski en düşük ırklardan biri olmasının yanı sıra ayırt edici güzelliği ile de dünya genelinde tercih edildiği bilinmektedir. Yetişkinlik döneminde ortalama ağırlıkları 4 - 5 kilogram olur ancak 7 kilograma kadar da gelişebilirler. Yumuşak ve kısa tüyleri mavimsi gri renktedir. İri kulakları vardır ve tüyleri kulaklarında seyrelir. Uzun ve kaslı bacakları onların ne kadar atletik olduğunu gözler önüne serer. Kuyruk yapıları uzundur, kuyrukları uç kısma doğru incelir. Kafa yapıları üçgenimsi bir şekilde olmakla birlikte başlarının üst kısmı düzleşir. Gözleri arasında diğer cinslerle kıyaslandığında daha belirgin bir mesafe bulunur. Bu mesafe parlak yeşil gözlerinin ön plana çıkmasına neden olur.

Sahip oldukları fiziksel özelliklerin çeşitliliğine karakterlerinde de rastlamak mümkündür. Çok sevecen bir yapıları vardır, aile bireylerine karşı büyük bir sevgi beslerler. Nazik bir doğaları vardır, sesleri incedir. Çok zeki oldukları bilinir ve bu özellikleri onların ayırt edici nitelikleri arasında yer alır. Kendilerini sahiplerine adamaya yatkın oldukları ve gözlerinin her daim onların üzerinde olduğu bilinmektedir. Diğer birçok kedi türüyle de köpeklerle de insanlarla da iyi anlaşırlar. Sevgi dolu yapıları gereği sahiplerinden uzun süre ayrı kalmak istemezler. Eğitimleri ile ilgilenildiğinde pozitif sonuçlar alınabilir. Aile bireyleri içerisinde yalnızca bir kişiye aşırı bağlanma eğilimi gösterirler. İlk defa gördükleri bir yere götürüldüklerinde huzursuzlanabilirler ve çekingen tavırlar sergileyebilirler. Aynı şekilde ilk kez tanıştıkları kişilere karşı da başlangıçta mesafeli olabilirler.

Mavi Rus Kedisi Nerenin Kedisi?

Menşe ülkesinin Rusya olduğu düşünülür. İnanışa göre İngiliz denizciler onları görmüş ve güzelliklerinden büyülenerek Britanya topraklarına götürmüşlerdir. Cyristal Palace binasında ilk kez 1871 yılında sergilenmişlerdir. O zamandan bu yana popülerliklerini sürdürmüşlerdir. 1960’lı yıllarda İngiliz yetiştiriciler ırktaki davranış ve fiziksel özellik değişimlerinden rahatsız olmuşlar ve Rusya’dan yeniden bu canlıları almışlardır. Amerika Birleşik Devletleri’ne 1900’lü yıllarda ulaşan bu cins 1912 yılında CFA tarafından tanınmıştır.

Mavi Rus Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süresi 15 – 18 yıl olarak belirtilmektedir. Genel anlamda oldukça sağlıklı oldukları söylenebilir. Yine de ortalama yaşam süreleri hakkında verdiğimiz bilgiler genel özellik taşır. Bazılarının 25 yıl kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. Düzenli olarak veteriner kontrolüne giden, sağlıklı beslenen ve aktivite düzeyi yeterli olanlar uzun ve mutlu bir ömür sürebilirler. Kilo almaya meyilli oldukları bilinir.

Mavi Rus Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Orta seviyede tüy döktükleri söylenebilir. Dönemsel olarak; beslenmelerine ve genel sağlık durumları ile de orantılı şekilde tüy dökme miktarlarında artış ya da azalma meydana gelebilir. Haftada 2 – 3 kez fırçalanmaları ve taranmaları tüy bakımları kapsamında yeterli olacaktır.

Mavi Rus Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy bakımlarına ek olarak ihmal edilmemesi gereken bir diğer süreç kulaklarının temizliğidir. Kulak bölgesinde biriken kirler ve kulak salgıları zaman içerisinde enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Kulak temizliği nemli bir bez aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ve dişlerinin fırçalanması da ihmal edilmemelidir. Bu cinsin diğerlerine göre kum temizliği konusunda daha hassas olduğu bilinmektedir. Kumu her gün temizlenmeli; durumuna göre ortalama 10 – 15 günde bir değiştirilmelidir.

Mavi Rus Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Gebelik süreçleri 58 – 65 gün aralığında sürer. Dişilerin gebelik sürecinin ortalarından sonra çekingen tavırlar sergilediği ve yavrularını koruma içgüdüsüyle karın bölgelerine dokunulmasına çok izin vermedikleri bilinmektedir. Huzurlu ve sakin ortam arayışında olurlar.

Mavi Rus Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her batında ortalama 4 - 6 yavru dünyaya getirirler. Yavru sayısını etkileyen birçok farklı faktörün olduğu gerçeğinin unutulmaması gerekir. Dişinin yaşı, genel sağlık durumu, erkeğin genetik özellikleri gibi unsurlar yavru sayısını etkileyebilir. Yavrular dünyaya geldikten sonraki ilk 3 haftalık süreçte hareket etmeye ve oyun oynamaya başlarlar. Minimum 2 aylık olmadan önce sahiplendirilmemeleri tavsiye edilir.

Mavi Rus Nasıl Beslenmeli?

Her kedinin yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemindeki ihtiyaçları farklılaşır. Kısırlaştırma süreci de beslenme ihtiyaçlarının değişmesine yol açar. Gelişim dönemlerine özgü kuru mamalar ile beslenmeleri, sağlıklarının korunması adına önemli bir gerekliliktir. Genetik olarak kilo almaya müsait oldukları ifade edildiği için veteriner kontrolleri sırasında kilo ölçümlerinin yapılması ihmal edilmemelidir. Beslenmelerine yaş mamalar da eklenebilir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Mavi Rus Yorumları

Karakteri

Nazik, utangaç, hassas, sessiz, zeki, uyumlu, oyuncu, sevecen.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Açık gri, mavi, krem rengi, füme, kahverengi.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

İngiltere


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Mavi Rus sahiplenmek istiyorsanız, Mavi Rus sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Mavi Rus dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Renklipati kullanıcısının #88969 peti
canakavi kullanıcısının #13394 peti
Queeninannesi kullanıcısının #8194 peti
sarbas kullanıcısının #775 peti
Elviss kullanıcısının #10444 peti
Lunaveelmas kullanıcısının #84175 peti
Lunaveelmas kullanıcısının #87345 peti
zzeynepbetul kullanıcısının #59492 peti
patipati kullanıcısının #336 peti
Sedanurdrl kullanıcısının #36288 peti
Bilgeylmz kullanıcısının #20003 peti
bozkir kullanıcısının #19470 peti