Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Siyam Kedisi Açıklaması

Dünya genelinde en popüler ırklar arasında yer alan Siyam cinsi kediler; meraklı, zeki, talepkâr ve sevgi dolu olurlar. Tüm gün sahipleri ile konuşabilir, son derece başarılı ve özel bir şekilde diyalog kurabilirler. Kendilerine has özellikleri ve mavi gözleri ile son derece asil bir görünümleri olduğunu söylemek mümkündür. Oldukça aktif olurlar, oyun oynamaya tek kelimeyle bayılırlar. En eski ırklardan biri olmasının verdiği içgüdüsel öz güven her hareketlerine yansır. Ayırt edici bir görünümleri vardır. Kürk renkleri farklılaşabilir ve kürk renklerinin karakterleri üzerinde etkili olduğu kabul edilir. Sahiplerine ve aile bireylerine sevgi dolu yaklaşabilirler. Hatta onlara korumacı bir tavırla yaklaştıkları da söylenebilir. Diğer hayvanlarla orta derecede bir samimiyet kurabilirler. Çok zeki oldukları bilinen bu cins eğitim söz konusu olduğunda yüksek başarı sağlayamaz. Boyun eğmeyen ve inatçı bir yapıları olduğundan eğitim süreci zorlu geçebilir.

Orta boyutlara sahip bu cinsin narin ancak kaslı bir bedeni bulunur. Saf olmaları halinde tüyleri kısa ve kahverengi ya da krem renklerde olur. Yüzlerinin bir bölümü; kulaklarının, bacaklarının, patilerinin ve kuyruğunun tamamı ise koyu kahverengi olur. Göz renkleri de onlarla özdeşleşmiştir. Mavi renkli gözleri zaman zaman şaşı olabilir. Burun yapısı orta uzunluktadır ve baş yapısı da ters üçgen şekline yakındır. Uzun bir gövdesi bulunur, şaşırtıcı derecede çevik ve atiktir.

Siyam Kedisi Nerenin Kedisi?

Evcilleştirilen ilk kediler arasında yer alan bu cinsin menşei Tayland’dır. Çok eski zamanlarda tapınaklarda rahiplerle ve saraylarda kraliyet mensupları ile yaşadıkları bilinmektedir. Avrupa’ya 1871 yılında çıkarıldıkları bir şov ile tanıtılmışlardır. 1879 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne Bangkok konsolosu tarafından hediye edilmişlerdir. O günden bugüne dünya genelinde bir bilinirlik kazanmışlardır. Cins o kadar popüler hale gelmiştir ki farklı renklerinin üretilmek istenmesi sonucu alt cinsler ortaya çıkmıştır.

Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süreleri 8 – 15 yıl dolaylarındadır. Bazılarının 20 yaşını geçtikleri de bilinmektedir. Genetik yatkınlıklarının olduğu bazı kanser türleri bulunmaktadır. Aynı zamanda kronik öksürük ve kusma gibi sorunları diğer ırklarla kıyaslandığında daha fazla olabilmektedir. Daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürebilmeleri adına rutin veteriner kontrollerinin aksatılmaması önemli bir gerekliliktir. Beslenmeleri ve hareket düzeyleri de yakından takip edilmelidir.

Siyam Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy döktükleri söylenebilir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında mevsim gereği tüy dökülme miktarlarında artış yaşanır. Bu dönemlerde her gün fırçalanmaları ya da taranmaları tavsiye edilir. Tüy dökme mevsimleri dışında haftada 1 – 2 kere fırçalanmaları yeterli olacaktır. Tüy bakımları cilt sağlıklarının korunması adına da önemli bir gerekliliktir.

Siyam Kedisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Tüy bakımına ek olarak dişlerinin düzenli bir şekilde fırçalanması gerekir. Genel olarak kedilerin diş ve ağız sağlığı hastalıkları riskleri fazla olduğu için diş temizliğinin ihmal edilmemesi gerekir. Tırnaklarının da birkaç haftada bir kesilmesi bakım sürecinin önemli bir parçası olarak görülmelidir.

Siyam Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Gebelik süreleri 58 – 65 gün arasında değişiklik gösterebilir. Dişinin ilk doğumu yetişkinlik dönemine geldiği zaman yaptırılmalıdır. Henüz yetişkinliğe erişmeyen bir dişi için gebelik süreci zorlu ve sıkıntılı geçebilir. Yavru sayısına da bağlı olarak gebeliğin ilk ayından itibaren karınları belirginleşmeye başlar. Hamilelik boyunca düzenli veteriner kontrollerine gitmeleri gerekir.

Siyam Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Normal şartlar altında her batında ortalama 4 yavru dünyaya getirirler. Ancak bu cinsin yavru sayısı ile ilgili bir dünya rekoru bulunmaktadır. 1970 yılında İngiltere’de tam 19 yavru dünyaya getiren bir Siamese olduğu bilinmektedir. Yavrular doğduktan hemen sonra anneleri tarafından kordonları koparılır, plasentaları çıkarılır ve temizlenirler. Bu andan itibaren anneleri onları emzirmeye başlar. Yavrular doğduklarında tek renk olurlar, ilerleyen zamanlarda spesifik renk koyulaşmaları yaşarlar.

Siyam Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Beslenmeleri oldukça önemlidir. Her ne kadar atletik bir vücutları olsa da kilo alma potansiyellerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Nitekim obezite konusunda da dünya rekorlarını ellerinde tutmaya devam ederler. Kaliteli kuru mamalar besin, mineral ve vitamin ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli olacaktır. Sularının her zaman taze olması gerekir, haftada 2 – 3 kere yaş mama yiyebilirler.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Siyam Kedisi Yorumları

Karakteri

Zeki, konuşkan, hareketli, sosyal, diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinen, sahibine düşkün, sevgi dolu, dost canlısı.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Kahverengi, mavi, lila, tarçın, kızıl, krem rengi.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

Tayland


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Siyam Kedisi sahiplenmek istiyorsanız, Siyam Kedisi sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Siyam Kedisi dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

kedilimadam kullanıcısının #22000 peti
kedilimadam kullanıcısının #23364 peti
sophiee kullanıcısının #26956 peti
ygiz_mrtt kullanıcısının #44558 peti
gamzeuzunlar kullanıcısının #27091 peti
shorlock kullanıcısının #24473 peti
evkedisimia kullanıcısının #63581 peti
tango kullanıcısının #24 peti
Fulyakopuk kullanıcısının #20758 peti
doren07 kullanıcısının #34991 peti
vrlfth kullanıcısının #355 peti
Glman kullanıcısının #13600 peti