Munchkin

Munchkin
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Munchkin Açıklaması

Eğlenceli, enerjik ve çocuklarla iyi anlaşan bu cins zaman zaman kibirli bakışları ile karakterizedir. Kısa bacakları, uzun tüyleri ve badem şeklindeki gözleri ile oldukça sevimli bir görünüme sahip olan bu cinsin düzenli olarak egzersiz yapması önemlidir. Kısa bacaklarına rağmen oldukça çeviktirler ve insanı şaşırtacak hareketler yapabilirler. Kalabalık aileler için ideal bir cins olarak bilinirler.

Munchkin Kedisi Nerenin Kedisi?

Kısa bacaklı kediler dünyanın pek çok yerinde gözlemlenmişlerdir ancak bu cinsin çıkışı Amerika’nın Louisiana Eyaleti’nde 1983 yılında gerçekleştirildiği düşünülmektedir. 1991 yılında TICA tarafından düzenlenen bir organizasyonda tanıtılmışlardır ve resmi olarak ırk standartları da bu tarihte belirlenmiştir.

Munchkin Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ufaklık olarak da adlandırılan bu cins için ortalama yaşam süresi 13 - 20 yıldır. Kalbe ve akciğerler baskı yapan lordoz bu cinste görülen sağlık problemleri arasında yer alır. Lordoz dışında cinslerine özgü bir sağlık sorunları yoktur.

Munchkin Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Çok fazla tüy dökmeleri beklenmez ancak mevsim geçişlerinde tüy dökülmesinde artış beklenmesi gerekir. İki tür tüy çeşidi ile doğabilirler. Uzun tüylü olanlar diğerlerine kıyasla daha fazla tüy dökerler. Uzun tüyler yutulduğu zaman sindirilmeyebilir. Bu nedenle topaklanmalar oluşur. Topaklanma sorunları için malt içeren takviyeler kullanılması önerilebilir.

Munchkin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bakımları genel olarak kolaydır. Özel bir ihtiyaçları yoktur. Uzun tüylü olanların haftada birkaç kez taranması yeterlidir. Kısa tüylü olanların ise haftada bir kere taranmaları yeterli olacaktır. Sosyal olma eğilimleri yüksek olduğu için taranmaları çok kolaydır. Ayda bir kez kulaklarının temizlenmesi, uzayan tırnakların düzenli olarak kesilmesi ve sadece çok kirlendikleri zaman banyo yapmaları genel bakımları için fazlasıyla yeterlidir.

Munchkin Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Bu cinsin 9 - 12 ay içerisinde yetişkin boyutlarına ulaşması beklenir. Yetişkinlikle beraber hamile kalabilirler. Hamilelik 63 - 65 gün arasında sürer. Doğumun başlayacağı vücut ısısının 37,5 derecenin altına düşmesi ile anlaşılabilir. Doğum başlamadan 48 saat kadar önce memelerde süt birikmesi de doğum için habercidir.

Munchkin Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Sağlıklı ve yetişkin bir dişinin ortalama olarak 3 - 5 adet yavru doğurması beklenir. Yavru sayısı dişinin kaç yaşında hamile kaldığına göre ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. İlk doğumda yavru sayısı 1 - 3 arasında olurken dişinin 3 yaşından sonraki hamileliklerinde 4 - 5 yavru doğurması beklenir.

Munchkin Nasıl Beslenmeli?

Özel beslenme ihtiyaçları cins olarak yoktur ancak her hayvanın sağlık durumuna uygun mama seçimi yapılması tavsiye edilir. Yaş, kısırlaştırma, kilo gibi farklı faktörlere göre kedi maması seçimi yapılmalıdır. Hamile ve emziren kedilerin enerji ihtiyacı normalden %50 daha fazladır, kısırlaştırılmış kedilerin kilo alma eğilimi yüksektir. Bu tür durumları göz önünde bulundurarak doğru mamayı bulmak gerekir. Sitemizde bulunan kedi maması çeşitleri arasından seçim yaparken ürün açıklamalarına ve kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Munchkin Yorumları

Karakteri

Oldukça hızlı, hareketli ,cesur, sosyal, meraklı, iyi huylu, eğitilebilir


Bakım

Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Herhangi bir renk veya şekil görülebilir.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Munchkin sahiplenmek istiyorsanız, Munchkin sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Munchkin dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

seymakalkan kullanıcısının #564 peti
laccbbldl kullanıcısının #6033 peti
Albora1 kullanıcısının #839 peti
xaerao kullanıcısının #53295 peti
zehratorlak kullanıcısının #2679 peti
AslihanAR kullanıcısının #51501 peti
Aliyeal kullanıcısının #41746 peti
florexrence kullanıcısının #36362 peti
elifguezel kullanıcısının #38697 peti
helinbytr kullanıcısının #47288 peti
saziyekskn kullanıcısının #47328 peti
Mchtyzgc kullanıcısının #50724 peti