Chartreux

Chartreux
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Chartreux Açıklaması

Kurşuni - mavi renkleri ve asil duruşları ile çok sevilen ırklardan biri olan Chartreux, büyük ve yuvarlak bir kafaya sahiptir. Kafaları, kısa boyunları ile birleşir ve bu fiziksel yapı onlara karizmatik bir duruş katar. Yüz hatları yumuşaktır. Çeneleri dolgun ve güçlüdür. Kulakları yüzlerine oranla büyük ve belirgin şekildedir. Dar ve küçük bir ağız yapıları vardır. Gözleri sarı, bakır ve turuncu renge sahip olur. Orta büyüklükteki vücutları geniş bir yapıdadır. Bakışları çok anlamlı olur, avcılık içgüdüleri fazlasıyla gelişmiştir. Vücutları ile orantılı bacakları kaslıdır ve çok atletik oldukları söylenebilir.

Karakterleri gereği ilgiye çok düşkün oldukları ya da sahiplerinin kucaklarından inmediklerini söylemek doğru olmayacaktır. Çok cana yakın ve sevgisini belli eden bir kedi sahiplenmek isteyenlerin beklentilerini karşılayamayabilirler. Büyük çoğunluğunun çok sosyal olmadığı gerçeği unutulmamalıdır. Yine de insanlarına karşı büyük bir sevgi besledikleri ve onların peşinden ayrılmadıkları bilinmektedir. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla anlaşabilirler, sadece alışmaları gerekir. İlk kez gördükleri kişilere karşı mesafeli tavırlarını korurlar, onları gözlemleyip güvenmeden yanlarına yaklaşmazlar. Sadık olurlar ve disiplinli davranışları dikkat çeker. Ödüllendirilmeye pozitif reaksiyon verdikleri için eğitimleri üzerine düşülürse başarılı sonuçlar alınabilir. Sesleri nadiren duyulur, birçok diğer cinse oranla sessiz kabul edilirler. Yaşam tarzları ve beklentileri gereği apartman hayatı için çok uygundurlar.

Chartreux Kedisi Nerenin Kedisi?

Menşe ülkesi Fransa’dır. Geçmişinin 18. yüzyıla ve hatta daha çok daha geriye gittiği düşünülür. Bu açıdan Fransa’daki en eski ırklardan biri olma unvanına sahiptir. Haklarında birçok rivayet de bulunur. İsimleri ilk kez 1723 yılında yayımlanan Uluslararası Ticaret Sözlüğü kapsamında geçmiştir. 1900’lü yılların başlarında Fransa’da sokakta yaşadıkları bilinmektedir. O zamanlar yeterince değer görmedikleri söylenebilir. I. Dünya Savaşı’ndan sonra evlere girmeye başlamışlardır. 1930’lu yıllarda Avrupa’da düzenlenen şovlarda yer almışlardır. Fransız tarihinde çok önemli bir yere sahip olan General Gharles de Gaulle bu cinse hayranlık beslemekteydi ve Gris Gris adlı Chartreux türü bir kedisi olduğu bilinmektedir.

Chartreux Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süreleri 11 – 15 yıl olarak ifade edilmektedir. Tüm cinsler potansiyel olarak bazı genetik hastalıklara yatkın olurlar. Onlar göreceli olarak sağlıklı ırklar arasında yer alır. Kalça ve diz kapağı eklem hastalıkları bu cins özelinde öncelikle dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarıdır. Kilo almamaları riskin arttırılmaması adına çok önemlidir.

Chartreux Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Tüy dökme oranları orta derecededir. Bakımları çok zorlu değildir ancak mücadele gerektirebilir. Haftada 1 – 2 kere taranmaları ve fırçalanmaları önerilir ancak mizaçları gereği fırçalanmayı pek sevmedikleri söylenebilir. Yine de bu özellikleri her biri için değişebilir.

Chartreux Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy bakımlarına ek olarak tırnak bakımlarının da aksatılmaması gerekir. Tırnakları her 10 – 15 günde bir kesilecek uzunluğa erişir. Ağız ve diş hastalıklarına yatkın olurlar ve bu nedenle dişlerinin fırçalanmasına alışmaları gerekir.

Chartreux Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Dişilerin çiftleşecek olgunluğa geçmesi 7 ay – 12 ay arasındaki süreçte gerçekleşir. Gebelikleri genel olarak 65 gün boyunca devam eder. Karınları belirginleştiğinde yalnız ve daha güvende kalma ihtiyacı hissettikleri bilinmektedir. Gebelik döneminde besin ihtiyaçlarında bariz farklılıklar oluşur. Tüm hamile kediler gibi daha çok proteine, daha çok sağlıklı yağa, daha çok kaloriye ihtiyaç duyarlar.

Chartreux Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her batında ortalama 4 yavru dünyaya getirirler. Yavrular doğar doğmaz anneleri tarafından emmeye hazır hale getirilir. Kordonları koparılır, plasentaları çıkarılır ve süt içmeye başlayabilirler. Dünyaya geldikten sonraki ilk 10 – 12 gün içerisinde dünyayı göremezler ve annelerinin kokusu haricindeki tüm kokulardan tedirgin olurlar. Daha sonra gözleri açılır ve 12 dişleri çıkmış olur. Annelerinin yanlarından ayrılmaları için en ideal zaman dilimi 12 – 16 haftalık oldukları dönemdir. Daha uzun birlikte olurlarsa sosyal açıdan kendilerini daha fazla geliştirebilirler. 3 haftalık olduklarından itibaren hareketlenirler ve kendi aralarında oyunlar oynamaya başlarlar.

Chartreux Nasıl Beslenmeli?

Genel sağlık durumlarına, aktivite düzeylerine, ek bir hastalıklarının olup olmamasına göre tükettikleri mama miktarının ayarlanması gerekir. Kilo almaya meyilli olurlar bu nedenle kilo kontrollerinin sağlanması önemlidir. Kaliteli içeriklerle zenginleştirilen hazır kuru mamalar besin ihtiyaçlarının karşılanması adına yeterli olacaktır. Aynı zamanda yaş mamalara da bayıldıkları unutulmamalıdır. Haftada 2 – 3 gün yaş mama tüketmeleri önerilir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Chartreux Yorumları

Karakteri

Sevecen, sadık, uyumlu, sessiz, arkadaş canlısı.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Füme, açık gri-mavi.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

Fransa


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Chartreux sahiplenmek istiyorsanız, Chartreux sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Chartreux dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

07emn kullanıcısının #5345 peti
merinet kullanıcısının #13699 peti
selincoruh kullanıcısının #4258 peti
ilkeidil kullanıcısının #6526 peti
ard_tnc kullanıcısının #31371 peti
echelonmember kullanıcısının #27324 peti
Ceren172 kullanıcısının #13201 peti
Asli35 kullanıcısının #39776 peti
odilesgun kullanıcısının #63136 peti
gremlin35 kullanıcısının #15591 peti
Mervechef kullanıcısının #39608 peti
Smokyrussian kullanıcısının #38037 peti