Ankara Kedisi

Ankara Kedisi
Karakteri

Uzun süre okşanmaktan sıkılmadan hoşlanan, sessiz karakterli


Bakım

Oldukça bakım gerektirir; her gün taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Baskın beyaz renkli; gümüş rengi; altın sarısı; gölgeli ve duman rengi; kahverengi ve gri çizgili; kesit renkli; iki renkli; Himalaya desenli


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

Türkiye


Vücut Yapısı

Orta/Büyük

Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi
Ankara Kedisi Açıklaması
Avrupada "Angora" olarak tanınan Ankara kedileri uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir ve İran kedisi ile karıştırılır adını aldığı anavatanında üretilir ve saf Türk kedisidir.Avrupa'da ortaya çıkışı ilk kez 1620-1625 yılları arasındaki Haçlı seferleri sırasında bir Fransız bilim insanının bir kaç kediyi ülkesine götürmesi ve orada üretmesiyle gerçekleşmiştir. Avrupa'da büyük ilgi gören bu kediler büyük ilgi görmüştürler.
17.yy.da İtalyada tanınan Ankara kedisi için özel dernekler kurulmuştur.
Bu derneklerin en önemlisi olarak kabül edilen günümüze hala aktif şekilde çalışmalarını sürdüren Club Angora Turco Pietro Della Valle isimli dernek Ankara kedilerinin üretimini sağlamakta ve gelişimi için çalışmaktadır.
Düzenledikleri yarışmalar sayesinde ırkın gelişimine katkıda bulunmaktadır. 18. YY'da Marie Antoniette ve 14. Louis gibi pek çok önemli kişi Ankara kedisinin hayranı olmuş ve Avrupada üretimi devam etmiştir. Amerikan askeri personeli 1962 yılında bir çift Ankara kedisi Amerikaya götürerek bu ırkın Amerika'da da tanıtmış ve ilgi görmesini sağlamıştır. Günümüzde Amerika ve Avrupa'da saf Ankara kedisi üretimi yapılmaktadır.

Ankara kedileri ve İran kedileri melezlenmiş ve farklı renklere sahip uzun tüylü kediler üretilmiştir.Ankara kedilerinin safkanlığının korunması ve neslinin tükenmemesi için son yıllarda üretimine dikkat edilmiştir.

Ankara kedisi sahibine karşı son derece ilgili ve sevecendir o'nu her yerde takip eder.Evine ve sahibine oldukça düşkün olan bu tür enerjik,oyuncu,zeki ve meraklı olurlar. İnsanlara karşı oldukça yakın ve uyumludurlar. Oyunculuk özelliklerinin yanı sıra araştırmacılıklarıda bir hayli yüksektir.
Kendilerine has eğlence anlayışları vardır mobilyaların üzerinde gezer,ipliklerin arasında yuvarlanır veya bir şeyler kovalarlar ve genellikle akıllarına koyduklarını yaparlar. Ankara kedisi sahipleri kediyriyle eğlenceli vakit geçirebilir

Orta büyüklükteki kafaları keskin hatlara sahiptir.Burunları uzun ve üçgenimsi yapıdadır.Dik kulakları birbirlerine yakın olarak başın üst tarafında yer alır.Kulak uçları dik ve tüylüdür

Göz bebekleri dikey dikey bir badem şeklindedir,gözleri iri ve yuvarlaktır.Genellikle mavi göz rengine sahip bu kedilerin gözleri kehribar sarı, yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz gibi iki farklı renkte olabilir.
Harekeleri son derece zarif olan bu kedilerin uzun ve kaslı bir vücut yapısı vardır.

Tüyleri ipeksi ve beyaz yapıdadır. Oldukça sık olan bu tüyler tek tabakadan oluşur, aynı şekilde kuyrukları da bol tüylüdür, kuyruk tüyleri kabarık ve uzundur.
Ankara kedisinin uzun ve ipeksitüylerini sık sık taramak gerekmektedir.Eğer taranma aksatılırsa açılması zorlu kıtık problemi ortaya çıkabilir.

Ankara kedilerinin kendilerine has bir yürüyüş şekli vardır. Yürüken kuyruklarını sırtlarına doğru yatay biçimde kıvrık halde tutarlar.
Ankara kedilerinin en kalıtsal özelliği ise sağırlıktır, fakat bazı Ankara kedilerinde görülmeyebilir.
Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla
Ankara Kedisi Yorumları

Buckberry

Buckberry 11.04.2017 01:47

Taranma ihtiyacı %100 hareketlilik neredeyse 0 hic mi bilginiz yok nereden sallayip da yazdınız cok merak ediyorum. Su yazilari bu isi bilen egitimini almış kisilere yazdırın


05078916438

05078916438 25.01.2017 18:44

süper bir kedii
i


nifito

nifito 26.09.2015 14:12

Çok güzel bir kedi

SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Ankara Kedisi sahiplenmek istiyorsanız, Ankara Kedisi sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
SİTEDEKİLER
BENU kullanıcısının #4745 peti
Denizzzzzz kullanıcısının #13607 peti
Denizzzzzz kullanıcısının #13736 peti
kopekhayrani kullanıcısının #9116 peti
merimeri kullanıcısının #3460 peti
mlkbks kullanıcısının #3252 peti
kubraykin kullanıcısının #5925 peti
ohintogl kullanıcısının #7393 peti
kedi_sever123 kullanıcısının #4648 peti
emreztrkk37 kullanıcısının #7080 peti
beyzaozturrkkk kullanıcısının #8971 peti
mihriban1231 kullanıcısının #3953 peti
İSMİ NE OLACAK?

Ankara Kedisi dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri