Pappilon

Pappilon
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Pappilon Açıklaması

Düz ve uzun tüylere sahip, süs köpeği sınıflandırmasında yer alan, ciddi derecede akıllı ve enerjik bir cinstir Pappilon. Sahiplerine çok fazla bağlı olurlar ve onları mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Kolay eğitilebilirler ve komutları uygulama konusunda istekli davranırlar. Orta derecede hassas olan bu cins yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz, onlar her zaman aileleri ile birlikte olmalı ve onlarla zaman geçirmelidir. Aşırı sevimli olurlar ve diğer köpeklere de yabancılara da anlayışlı davranırlar. Soğuk havaları tolere ederler ancak sıcak havalar pek onlara göre değildir. Enerji seviyeleri oldukça yüksektir ve kilo almaya orta derecede yatkın oldukları için günlük egzersizlerinin aksatılmaması gerekir. Diğer küçük ırklarla kıyaslandığında daha az havladıkları bilinmektedir. Oyun oynamaya bayılırlar ve apartman yaşamına çok başarılı bir şekilde adapte olurlar. Kulaklarının yapısı kelebeği andırdığı için bu türün ismi "kelebek" anlamına gelen "papillon" olarak konulmuştur. Ona karşı nazik davranılmalıdır, oyunlar sırasında da sert hareketlerden kaçınılmamalıdır. Bu nedenle küçük çocuklu aileler için önerilen bir cins değildir.

Pappilon Kaç Kilo Olmalı?

Az önce de belirttiğimiz gibi Papillon ırkı süs köpeği sınıflandırmasında yer alır ve oldukça küçüktürler. Hem erkeklerinin hem de dişilerinin ağırlıkları 3 – 5 kilogram civarında olur, boyları da 20 – 28 cm aralığında kalır. Boyutları nedeniyle kolaylıkla taşınabilirler ve olası bir tehlike anında rahatlıkla kucağa alınarak korunabilirler.

Pappilon Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Belçika ve Fransa menşe ülkeleridir. 16. Yüzyılda Goya, Rubens ve Rembrant gibi dünyaca ünlü birçok ressam tarafından resmedilmişler ve Avrupa’daki aristokratların en yakın arkadaşları olmuşlardır. Atalarının cüce spaniel ırkı olduğu söylenir. Enerjik yapılarının kaynağının atalarının atletik doğalarından kaynaklandığı kabul edilmektedir. 1915 yılında AKC tarafından kayıt edilmişlerdir ve tarihe damga vuran birçok kişinin vazgeçilmez arkadaşları olmayı başarmışlardır.

Pappilon Kaç Tane Yavru Doğurur?

Bu ırkın dişileri her bir doğumda ortalama olarak 3 yavruyu dünyaya getirirler. Çok küçük bir ırk oldukları için doğumları problemli olabilir. Dişiler gebelik sürecinde de doğumda da çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Özellikle pelvik yapılarının dar olması ve yavruların vücutlarına oranla büyük bir kafayla dünyaya gelmesi doğum şeklinin sezaryen olmasını gerektirebilir. Gebelik süreçleri yaklaşık 63 gün sürmektedir ve bu süreçte veteriner kontrolü önerilir. Bu cinsin dişilerinin de fazla sıklıkta çiftleştirilmemesi gerekir. Aksi takdirde hem dişinin hem de yavruların sağlıkları riske girebilir.

Pappilon Çok Tüy Döker mi?

Uzun ve düz tüyleri nedeniyle bu cinsin çok fazla tüy dökeceği düşüncesi büyük bir yanılgı olacaktır. Az tüy döktükleri ve tüy bakımı yapıldığında bu sorunun giderek azaldığı bilinmektedir. Miktar mevsim dönümlerinde artış gösterebilir. Onların ayda 2 – 3 kez fırçalanmaları ve taranmaları yeterlidir. Her ay banyoya ihtiyaç duyarlar, tüylerinin yapısı ve hareketlilikleri onların kolay bir şekilde kirlenmesine neden olabilir. Tırnakları hızlı bir şekilde uzadığı için düzenli olarak kısaltılmalıdır. Diş bakımlarının da kesinlikle aksatılmaması gerekir.

Pappilon Kaç Saat Uyur?

Sevimli dostunuzun sürekli uyuyan bir cins olmasını istiyorsanız Pappillon sizin için doğru bir tercih olmayacaktır. Kucakta yatmaya bayılsalar da genel olarak oldukça hareketli olurlar ve uykuya çok fazla ihtiyaç duymazlar. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku onlar için yeterli olacaktır. Uyumadıkları zamanlarda sizlerle zaman geçirmek ve oyun oynamak onları çok mutlu edecektir. Çok yoğun egzersiz yapıldığı günlerde uyku sürelerinde bir miktar artış yaşanabilir.

Pappilon Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok akıllı ve sahiplerini mutlu etme ihtiyacı hisseden bir türdür. Komutları kolay bir şekilde öğrenir ve sorunsuz bir şekilde uygulayabilir. Erken süreçte sosyalleştirilmeleri her cinste olduğu gibi önemlidir. Böylece havlama eğilimleri azalabilir ve diğer hayvanlarla karşılaştıklarında sıkıntı çıkarma olasılıkları düşer. Eğitim süreçlerinde onlar ödüllendirilmeli ve nazikçe yaklaşılmalıdır. Liderin siz olduğunu anlaması işinizi kolaylaştırır, böylelikle kısa sürede kendisine öğretilen komutları başarıyla uygulamaya başlar.

Pappilon Nasıl Beslenmeli?

Kaliteli içeriklere sahip küçük ırk köpek mamaları ile bu sevimli dostunuzun sağlığına katkı sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde iki öğün beslenmesi önerilse de her birinin ihtiyaçları değişebileceği için veterinerlerin önerilerini takip etmelisiniz. Yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemindeki ihtiyaçlarına uygun olarak mama seçimi yapmalısınız. Sitemiz üzerinden ürün içeriklerini inceleyebilir, onun için en doğru tercihi yorumları okuyarak verebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Pappilon Yorumları

Diğer Adları

Epagneul Nain, Continental Toy Spaniel


Renkleri

Beyazla birlikte herhangi bir renkte lekeler


Çıkış Yeri

Fransa


Çıkış Tarihi

1500'ler


Familya

Spanyel (uzun tüylü ve uzun sarkık kulaklı köpek), spitz, arkadaş


Orjinal İşlevi

Süs köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

4-5/4-5 kg


Boy (Erkek/Dişi)

20-28/20-28 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Pappilon sahiplenmek istiyorsanız, Pappilon sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Pappilon dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

gokcenngurbuz kullanıcısının #6219 peti
Aysoooooooooo kullanıcısının #14117 peti
Iloayda kullanıcısının #26294 peti
Aysoooooooooo kullanıcısının #14118 peti
ugur_ferit kullanıcısının #28469 peti
Thegoldenfly7 kullanıcısının #2405 peti
Aysegul85 kullanıcısının #2226 peti
tuc3112 kullanıcısının #16825 peti
serracs kullanıcısının #63231 peti
Tde kullanıcısının #55276 peti
Berkan33 kullanıcısının #27391 peti
Angelll kullanıcısının #1518 peti