Pekingese

Pekingese
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Pekingese Açıklaması

Kucağınızdan inmeyecek bu sevimli dostun kökeni antik zamanlara dayanmaktadır. Küçük ırk köpekler arasında yer alan Pekingese, ülkemizde çoğunlukla "Pekinez" olarak bilinir. Apartman yaşamına muhteşem şekilde adapte olan ve ilk kez köpek sahibi olanları dahi zorlamayan bu minik dostumuz aile bireylerine büyük bir aşkla bağlanır. Minimal egzersiz ihtiyacı vardır ve gün içerisinde onunla oynanan kısa oyunlar dahi onun ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Sıcak havalarla arası pek iyi olmasa da soğuk iklimler onun keyfini yerine getirebilir. Ailesine karşı çok sadıktır ancak yabancılara karşı oldukça temkinli yaklaşır. Gözlerine bakınca dahi fark edilen parlak zekası onun kolay eğitilebileceği şeklinde yorumlanmamalıdır. Zaman zaman asil ruhunun kontrolü ele aldığı ve dostumuzu biraz inatçı yapabildiği bilinmektedir. Kilo almaya oldukça müsait olan Pekinez cinsi dostlarımızın beslenmelerine ciddi bir özen gösterilmesi gerekir. Elbette tüy bakımı da ihmal edilmemelidir. Boyun ve omuz bölgesinde uzayan ve ona küçük bir aslan görünümü sunan tüyleri çeşitli renklerde olabilir.

Pekingese Kaç Kilo Olmalı?

Pekinez cinsi köpeklerin ağırlığı cinsiyete ve gelişim evresine göre değişebilmektedir. Genel bir söylemde bulunmak gerekirse minik dostlarımızın ağırlıklarının 3,2 – 7 kg aralığında olabileceğini ifade edebiliriz. Hareket düzeyi düşük olan ve az bir besinle dahi ihtiyacını karşılayabilen dostlarımızın obeziteye göz ardı edilmemesi gereken bir yatkınlıkları vardır. Bu nedenle beslenmelerinin belli bir düzen içerisinde sağlanması gerekir.

Pekingese Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Pekingese Çin menşeili bir ırktır. Üstelik kraliyet mensubu da sayılabilir. Bir Çin efsanesinde Pekinez cinsinin Buda tarafından bir aslanın köpek boyutuna küçültülmesi ile ortaya çıktığı yazılmaktadır. O kadar antik bir cinstir ki geçmişi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır, kökeninin 4000 yıl kadar önceye gittiği varsayımlarına rastlamak mümkündür. 1860’lı yıllarda İngiltere’nin Pekin’i işgal etmesiyle Batı’da tanınmaya başlayan bu ırk Kraliçe Viktoria’ya hediye olarak Pekin’den getirilmiştir. AKC tarafından 1906 yılında tanınmıştır. Onu diğerlerinden ayıran bir özellik da kötü ruhları kovmasıyla efsane haline gelen Foo cinsinin devamı olduğu fikridir, ki bu fikir geçmiş dönemde Çin’de yaşayan insanların onu gördüğünde selam verme zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Onu çalmanın cezası ise oldukça ağırdı ve bu suç işlendiğinde kişi ölümle cezalandırılırdı.

Pekingese Kaç Tane Yavru Doğurur?

Oldukça gururlu ve mağrur bu tüylü dostlarımızın doğum süreçleri oldukça zorlu geçebilir, bu nedenle doğum sırasında bir veterinerin gözetiminin sağlanması önerilmektedir. Her bir doğumda dünyaya 2-4 arasında Pekingese yavrusu gelebilir. Bu sayı dişinin büyüklüğüne, genel sağlık durumuna ve yaşına göre de değişiklik gösterebilir. Gebelik süreci yaklaşık 63 gün devam etmektedir.

Pekingese Çok Tüy Döker mi?

Pekinez cinsi dostunuzu kolay bir şekilde taşıyabilir, onunla birlikte keyifli yolculuklar yapabilirsiniz. Ancak dışarı her çıktığınızda o uzun ve ipeksi tüylerinin kirlendiğini görürsünüz. Tüy bakımına ciddi bir özen göstermeye zamanı ya da isteği olmayanlar için zorlu bir cins olan Pekingese özünde çok tüy dökmez. Orta derecede tüy dökme sorunu bulunur. Gözlerinin önüne düşen tüylerin dönemsel olarak kısaltılması onun konforu adına oldukça önemlidir. Yüzündeki kıvrımlar ise her gün temizlenmelidir. Aksi halde kıvrımlarda biriken kirler enfeksiyon oluşumuna ve cilt tahrişlerine neden olabilir.

Pekingese Kaç Saat Uyur?

Sevgi dolu Pekingese cinsi köpeklerin uyku ihtiyacı standart seviyede seyreder. Onunla ne kadar vakit geçirildiği ve boş zamanlarında oyalanacak aktivite imkanlarının olup olmadığı uyku süresini etkileyebilir. Yetişkinler genel anlamda 12 saat uyurlar ve basık burunları nedeniyle bu süreçte bol bol horlarlar.

Pekingese Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok sevimli bir görüntüye sahip olsalar da görüntüleri ile hiç uymayacak şekilde cesur ve kararlı olabilen cinsin eğitimi yavruluk döneminden itibaren özenle verilmelidir. Sosyalleşmeleri çok önemli olduğu için mümkün olduğunca farklı insanlarla, evcil hayvanlarla tanıştırılması gerekir. Oldukça akıllı olduklarından eğitim sürecinde ciddi sorunlar yaşanmayacaktır, yine de liderliğin ona bırakılmaması gerekmektedir.

Pekingese Nasıl Beslenmeli?

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Pekinez'ler az yerler ve çabuk doyarlar. Beslenmelerindeki artış onların kilo almasına neden olabilir. Küçük ırklara özel mamalar onun için gerekli besinlerin sağlanması adına yeterlidir. Mama miktarı onun yaşına, genel sağlık durumuna ve aktivite düzeyine göre belirlenebilir. Sitemiz üzerinden en kaliteli mamaları inceleyebilir, yorumları okuyarak tüylü dostunuz için en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Pekingese Yorumları

Diğer Adları

Pekinli, Lion Dog, Peking Palasthund, Aslan Köpek


Renkleri

Bütün renkler ve şekiller görülebilir.


Çıkış Yeri

Çin


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Arkadaş


Orjinal İşlevi

Süs köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

13-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

6-7/6-7 kg


Boy (Erkek/Dişi)

15-23/15-23 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Pekingese sahiplenmek istiyorsanız, Pekingese sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Pekingese dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

fulyafulya kullanıcısının #1497 peti
Aleynademirtas kullanıcısının #88340 peti
oyku97 kullanıcısının #31729 peti
Huseyindemir kullanıcısının #2691 peti
merveKismir kullanıcısının #4028 peti
Harun0618 kullanıcısının #25747 peti
merveKismir kullanıcısının #4027 peti
ekintekelioglu kullanıcısının #881 peti
pelinn_denizz kullanıcısının #1156 peti
azmsym kullanıcısının #2341 peti
cigdemmozz kullanıcısının #2712 peti
ozansevki kullanıcısının #3961 peti