Ragdoll

Ragdoll
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Ragdoll Açıklaması

Büyük kedi ırkları arasında yer alırlar. Erkekleri ortalama 5- 9 kilogram ağırlığında olup, dişilerinde ise bu aralık 4-7 kilogram şeklinde değişmektedir. Geniş bir gövdeye ve kaslı bacaklara sahiptirler. Baş yapısı gövdeyle uyumlu olarak büyük, kulakları ise geniş ve diktir. Kürkü yumuşak ve ipeksidir. Tüyleri genelde beyaz renktedir. Ancak mavi, çikolata ya da kahve renklilerine de rastlanabilir. 3 ya da 4 yaşına geldiklerinde tüyleri esas rengine kavuşacaktır. Kalın ve uzun tüylerle kaplı kuyrukları vardır. Gözleri ise genelde mavi renktedir.

İnsanlarla rahatlıkla iletişim kurabilme yetenekleriyle ünlenmişlerdir. Oldukça sevecen ve uyumludurlar. Fazla hareket etmeyi pek sevmezler. Kucağınıza gelip kendilerini sevdirmeyi severler. Ev içerisinde sizi takip etmekten zevk alırlar. Gelişmiş zekaları sayesinde rahatlıkla eğitebilirler. Doğru bir eğitimle birçok oyunu öğrenebilirler. İnsanlara çok düşkündürler. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. İri yapılarına kıyasla narindirler. Bu nedenle park, bahçe gibi açık alanlar yerine ev gibi kapalı alanlarda bakılmaları daha uygundur.

Ragdoll Nerenin Kedisi?

1960'lı yılların başlarında, Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde Ann Baker tarafından üretilmiş bir türdür. Amerika'da ayrı bir tür olarak kabul edilmesi ise 1993 yılında gerçekleşmiştir.

Ragdoll Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Özenli bakılması halinde, ortalama ömrü 12-17 yıl arasında değişir. Erginliğe geçişleri diğer kedilere göre daha yavaştır.

Ragdoll Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Tüy yapısı sık ve gür olan bu türün tüy bakımı aslında oldukça kolaydır. Tüylerinin haftada iki kez fırçalanması yeterlidir. Küçük yaştan itibaren taranmaları bu aktiviteyi sevmelerine sebep olacaktır. Genel olarak tüy dökme eğilimleri az - orta olarak nitelendirilen bu ırkın, bahar aylarında tüy dökme eğilimlerinde artış görülür.

Ragdoll Kedisinin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Genel bakımları da tüy bakımları gibi kolaydır. Sürekli yıkanmalarına gerek yoktur. İki haftada bir yıkamak yeterli olacaktır. Tırnakları çabuk uzamaz. Bu sebeple 2-3 haftalık periyotlarda kısaltılmaları yeterlidir. Dişlerini düzenli olarak temizlemek iyi olacaktır. Diş ve diş eti hastalıklarına yatkın bir bünyeye sahiptir. Hareketli olarak nitelendirilen bir kedi türü değildir. Bünyeleri obeziteye yatkındır. Bu sebeple düzenli oyun ve egzersize ihtiyaç duyarlar. Genetik yapıları sebebiyle bir kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopatiye yatkınlıkları vardır.

Ragdoll Kedisinin Hamilelik Süresi Ne Kadardır?

1 yaşını tamamlamış ve gerekli sağlık kontrolleri yapılmış bir dişi, çiftleşmek için uygun olgunluğa erişmiş olacaktır. Gebelik süreleri 63-68 gün aralığında değişmektedir.

Ragdoll Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Sağlıklı bir dişi her doğumda yaklaşık beş yavru verebilmektedir. 80-120 gram aralığında doğan yavrular, ilk doğduklarında tamamen beyaz renkte olurlar. Kordonları ise 2-3 gün içerisinde kendiliğinden düşecektir.

Ragdoll Kedisi Nasıl Beslenmeli?

İri olarak nitelendirilen bu tür için, protein ve lif değeri yüksek, kuru kedi mamaları uygun olacaktır. Obeziteye yatkınlıkları nedeniyle veteriner hekim ile birlikte beslenmeleri kontrol altında tutulmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Ragdoll Yorumları

Karakteri

Nazik, sakin, sessiz, çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyi, zeki, dost canlısı, kucak kedisi.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Beyaz, kahverengi, lila, mavi, krem rengi.


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Büyük


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Ragdoll sahiplenmek istiyorsanız, Ragdoll sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Ragdoll dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

KedimVar kullanıcısının #15554 peti
Nayeli kullanıcısının #5747 peti
gamzeuzunlar kullanıcısının #8299 peti
gulmerve kullanıcısının #35832 peti
Nayeli kullanıcısının #9156 peti
Gokberk39 kullanıcısının #49034 peti
Maviprenses42 kullanıcısının #7284 peti
Alika kullanıcısının #23879 peti
icrieze kullanıcısının #31664 peti
Mihrimah kullanıcısının #22420 peti
vethekim kullanıcısının #818 peti
lokum_sakiz kullanıcısının #44194 peti