Exotic Shorthair

Exotic Shorthair
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Exotic Shorthair Açıklaması

İran ve American Shorthair cinsinin çiftleşmesi sonucu üretilen Exotic Shorthair; sevimli suratı, sevgi dolu halleri, yumuşak mizacı ve bakımının kolaylığı ile günümüzde en popüler ırklardan biridir. Ortaya çıktıklarında uzun tüyleri olsa da zaman içerisinde tüyleri kısalmıştır. Günümüzde cins kısa, kalın, yumuşak ve kabarık bir kürke sahiptir. Üstelik kürklerinde matlaşma veya dolaşma da olmaz. Kulakları kısadır ve kafaları yuvarlak bir biçime sahiptir. Oldukça iri gözleri olduğu söylenebilir. Masum bakışları ile karşı koymanın imkansız olduğu bu ırkın en önemli özelliklerinden biri çok eğlenceli ve fazlaca meraklı olmasıdır. Sevdikleri ile vakit geçirmeyi sever, samimidir yine de bağımsızlığından ödün vermez. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar. Kesinlikle yalnız bırakılmamaları gerekir, depresyona girmeleri ihtimali yüksektir.

"Kısa tüylü Persian" olarak da bilinmektedir ancak ayırt edici karakteristik özellikleri onu benzersiz hale getirir. Atalarının en dikkat çeken özellikleri onda bir araya gelmiştir. Çok ses çıkaran bir tür değildir, sesleri nadiren duyulur. Rahatlarına epey düşkün olurlar. Kendi bölgelerini bilirler ve bu bölgenin hakimiyetini kolay kolay bırakmazlar. Huzurlu ve sevecen yapısı nazik davranışları ile birleşince mükemmel özelliklerle donatılan bir cins olduğu sonucuna varılabilir. Bir anda aile bireylerinin karşısına çıkıp sevimlilik yapabilirler. İlgi göremediklerinde ilgi çekmek için bildikleri ya da keşfettikleri tüm numaraları sergileme konusunda üstün bir başarı sergilerler. Aile bireyleri ile zaman geçirmek onların en büyük keyifleri olduğu için keskin zekâlarını kullanırlar. Kucakta olmaya bayılırlar ve bu pek çok tür ile sahip olunamayacak bir kucaklaşma fırsatı yaratırlar.

Exotic Shorthair Kedisi Nerenin Kedisi?

Menşe ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Persian ve American Shorthair cinslerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Geçmişleri eskiye dayanmaz, 1960 yılından bu yana insanlarla birlikte yaşamaktadırlar. Üretilmeleri aşamasında temel amaç değillerdir, birçok ırk gibi rastlantısal olarak geliştirilmişlerdir. 1950’li yıllarda British Shorthair sahiplerinin İran kedileri gibi yeşil gözlere ve gümüş renge sahip olan bir tür üretmek istemeleri sonucu yeni bir tür olarak doğmuşlardır. Genlerinde Persian baskınlığı vardır. Birçok özelliği ile dikkat çekmesi neticesinde büyük bir beğeni toplamışlar ve kısa sürede en çok tercih edilip popülerleşen cinslerden biri olmayı başarmışlardır.

Exotic Shorthair Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Yaşam süreleri birçok cinsle kıyaslandığında daha kısa olabilir. 8 – 15 yıl arasında yaşarlar. Genetik olarak birçok farklı hastalığa meyilli oldukları bilinmektedir. Bu hastalıklardan bazıları kalça displazisi, polikistik böbrek hastalığı, üst göz kapağının düzgün bir şekilde oluşmaması olarak tanımlanabilen göz kapağı agenezi, katarakt, kalp hastalıkları ve obezite olarak sıralanabilir. Bu cinsin fazla kilo almaya meyilli olduğu göz ardı edilmemeli ve günlük egzersizleri ihmal edilmemelidir. Aynı şekilde beslenmesi dahilinde kaliteli kuru mamalar verilmesi ve haftada 2 – 3 kere yaş mamalar ile sıvı alımlarının yeterli olduğundan emin olunması önerilmektedir.

Exotic Shorthair Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Hayır, onlarla ilgili en spesifik özelliklerden biri çok az tüy dökmeleridir. Bakımları gerçekten oldukça kolay olur. Haftada bir kere taranmaları ve fırçalanmaları tüy sağlıklarının desteklenmesi adına yeterli olacaktır. Göz kenarlarının temizlenmesi enfeksiyon oluşumunun engellenmesi adına önemlidir. Aynı zamanda tırnaklarının da düzenli olarak kesilmesi gerekir.

Exotic Shorthair Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Gebelik süreleri 65 güne kadar uzayabilir. Karınları ilk bir aydan sonra yavru sayısı ile de orantılı olarak belirgin hale gelir. Gebelik süreçlerinde beslenmelerine ve su tüketimlerine her zamankinden çok dikkat edilmelidir. Bu dönemde onlara veterinerlerin bilgisi dışında ilaç verilmemelidir. Gebeliğin sonlarına yakın ailesinden daha uzakta zaman geçirmek isteyebilir. Kendini güvende hissedeceği bir alan bulduğundan emin olunması gerekir.

Exotic Shorthair Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her doğumda ortalama 4 yavru dünyaya getirebilirler, yavru sayısı 2 – 8 arasında değişiklik gösterebilir. Vücut dışına çıkan her yavrunun kendi plasentası bulunur. Bu plasentanın çıktığından emin olunması gerekir, aksi takdirde dişide enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Bazılarında plasentayı yeme alışkanlığına rastlanabilir. Doğumdan sonra kordonu ısırarak koparan anne yavrularını temizledikten sonra hemen beslemeye hazır hale gelir. Bu süreçte içgüdülerinin oldukça güçlü olduğu unutulmamalı, onu rahatsız edecek tüm unsurlar ortamdan kaldırılmalıdır. Yavrular doğduktan yaklaşık 3 hafta sonra oyun oynayacak denli büyümüş olurlar.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Exotic Shorthair Yorumları

Karakteri

Sakin, sessiz, sevecen, sadık, uysal, sahibine düşkün, nazik, yumuşak huylu, uyumlu.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir. Temiz bir ortam, yeterli mama ve sevgi yeterlidir. Haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Kızıl, kahverengi, krem rengi, siyah, lila, füme, açık gri, altın sarısı.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Exotic Shorthair sahiplenmek istiyorsanız, Exotic Shorthair sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Exotic Shorthair dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Labradorlove110 kullanıcısının #52913 peti
nvarhaan kullanıcısının #21208 peti
sinemekinci kullanıcısının #19507 peti
denizdeveci kullanıcısının #63337 peti
Serkancalgan kullanıcısının #20172 peti
Gigileyda kullanıcısının #58000 peti
agantaa kullanıcısının #304 peti
pervin_karasay kullanıcısının #12461 peti
Toscana kullanıcısının #16474 peti
negatipol kullanıcısının #28309 peti
arikoglueg kullanıcısının #68547 peti
KremTheCat kullanıcısının #129415 peti