Somali

Somali
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Somali Açıklaması

Uzun tüylü Abbyssinian kedileri olarak da bilinirler. Oldukça sevecen ve oyuncudurlar. Köpeklerle iyi anlaşırlarken kedilerle en iyi dost olmaları beklenmez. Çocuklar ile olan ilişkileri de genellikle çocuğa bağlı olarak değişir. Sürekli rahatsız edilmekten ve yalnız kalamamaktan keyif almayabilirler. Enerjileri yüksek olduğu için oyun ihtiyaçlarını karşılayacak bir aileye ihtiyaç duyarlar. Bu da onları daha sakin hayatları olan kişiler için uygun kılmaz.

Somali Kedisi Nerenin Kedisi?

Abbyssinian cinsinden genetik mutasyon ile ortaya çıktığı düşünülür. İngiltere’de Abbyssinianların yasa dışı melezlenmesi ile ortaya çıkmış olduklarına dair söylentiler de yaygındır. 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde Abbyssinian kökenli bu kediler dikkat çekti ve sonrasında yeni bir tür kabullenilmiş oldu. Abyssinia olarak da bilinen Etiyopya’nın komşusu Somali’nin adını aldılar ve oldukça popüler bir cins haline geldiler.

Somali Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama olarak 13 - 15 yıl yaşamaları beklenir. Genel olarak sağlıklı olduklarını söylemek mümkündür. Ancak akraba oldukları Abbyssinianların genetik sağlık sorunlarının onlarda biraz daha fazla ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Retina atrofisi, piruvat kiraz eksikliği, amiloidoz gibi sağlık sorunları olabilir.

Somali Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Doğru beslenme ve düzenli bakım ile tüy dökme miktarı oldukça azalır. Ancak herhangi bir sağlık sorunu olduğu zaman ya da mama değişimi gibi faktörler tüy dökülmesini arttırabilir. Mevsim geçişlerinde de tüy dökülmesi yoğunlaşır. Tüy dökülmesinin arttığı dönemlerde malt içeren takviyeler kullanılarak yutulan tüylerin doğal yollar ile vücuttan atılmasına yardımcı olmak gerekebilir.

Somali Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy dökülme miktarından bağımsız olarak her gün taranmaları tavsiye edilir. Taranmaktan keyif alırlar ve tüyleri yumuşak olduğu için taranma zorlayıcı bir bakım uygulaması değildir. Yatkınlıkları nedeniyle ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi ve düzenli olarak dişlerin fırçalanması önerilir. Kulak kirlerinin ayda bir kez temizlenmesi de rutin bakımlarına dahil edilmelidir.

Somali Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Bu cinsin sağlıklı bir şekilde hamile kalabilmesi için doğduktan sonraki 1,5 - 2 yıl arasında yetişkinliğe ulaşması beklenmelidir. Yetişkinliğe erişen dişiler için ortalama gebelik süresi 63 - 65 gündür. Gebeliğin sona ereceği annenin memelerinde biriken sütten ya da 37,5 derecenin altına düşen vücut ısısından anlaşılabilir.

Somali Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Sağlıklı bir dişinin her hamileliğinde ortalama 5 adet yavru doğurması beklenir. Bu cinsin standartlarının korunabilmesi için ya kendi cinsi ile ya da Abbyssian cinsi ile çiftleşmesine izin verilmiştir.

Somali Nasıl Beslenmeli?

Ortalamanın üzerinde hareket ettikleri için kalori ihtiyaçları diğer cinslere göre biraz daha fazladır. Kaliteli kalori içeren kedi maması çeşitleri arasından uygun olanlar yaşa ve genel sağlık ihtiyaçlarına göre ayrıştırılabilir. Seçim yaparken hamilelik ya da kısırlaştırma gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak önemlidir çünkü bu durumlarda kalori ihtiyacı dikkat çekici düzeyde değişebilmektedir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Somali Yorumları

Karakteri

Oldukça zeki, oyuncu, meraklı, dost canlısı, hareketli, atletik, şaşırtıcı, sevecen, yumuşak başlı, nazik.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Kızıl, kahverengi, tarçın, mavi, açık gri, lila.


Tüy Şekli

Orta


Çıkış Yeri

A.B.D


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Somali sahiplenmek istiyorsanız, Somali sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Somali dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Pascall kullanıcısının #367 peti
CatGirl kullanıcısının #3357 peti
HumaOktem kullanıcısının #15524 peti
gizemuslu kullanıcısının #16406 peti
Neslihankarabas12 kullanıcısının #47256 peti
Niloo kullanıcısının #51157 peti
moakdere kullanıcısının #20734 peti
Gomen kullanıcısının #18255 peti
ilaydaderen kullanıcısının #2522 peti
k425166 kullanıcısının #79413 peti
bulentyesilova kullanıcısının #65144 peti
Omerhal kullanıcısının #104367 peti