Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Sibirya Kedisi Açıklaması

Uzun ve kabarık tüyleri ile asil ve göz alıcı bir görünüme sahip olan Sibirya kedisi, doğal mutasyonlar sonucu ortaya çıkmıştır. En zorlu hava şartlarına dahi direnç göstermelerinin ve soğuktan korunmalarının ardında onları koruyan tüyleri vardır. Kaslı ve güçlü vücut yapıları onlara mükemmel bir tırmanma yeteneği verir. Kulakları orta büyüklükte ve oval şekilli olur. Kafaları da vücutları ile orantılı bir büyüklüğe sahiptir ve yuvarlaktır. Gözleri tam olmasa da yine yuvarlak bir yapıdadır. Kuyrukları vücut uzunlukları ile kıyaslandığında daha kısadır ve kuyruklarında da tüyler kabarık bir forma sahiptir. Tüyleri birçok farklı renkte olabilir, ancak benekli kürklere sahip olmadıkları bilinmektedir.

Ailesi ile araları her zaman çok iyidir, onlara karşı sevgi dolu olurlar. Oyun oynamaya bayılırlar ancak sıkboğaz edilmeyi de sevmezler. Küçük çocuklarla aralarında güçlü bir bağ kurabilirler, yabancıları da pek yadırgamazlar. Hatta diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşabildikleri bilinmektedir. Maceracı bir ruha sahip olurlar, ev içerisinde en yükseklerde zaman geçirebilirler. Merak duyguları gelişmiştir, alçak sesli miyavlamalarına kanılmaması gerekir; kendileri konuşkanlıkları ile mükemmel bir arkadaş olabilirler. Diğer birçok cinsten farklı olarak suya bayılırlar. Enerji seviyeleri çok yüksektir, insanının peşinden bir an olsun ayrılmak istemezler. Kedi oyuncaklarına yoğun derecede ilgi gösterirler ve sevimli halleri ile aileye neşe katabilirler. Her ne kadar ırkın genel karakteristiklerinden bahsetsek de her birinin ayrı karaktere sahip olabileceğinin unutulmaması gerekir.

Sibirya Kedisi Nerenin Kedisi?

Doğal mutasyonlar sonucu ortaya çıkan ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir ırktır. Ana vatanı Rusya topraklarıdır. Sibirya’nın ormanlık ve vahşi ortamlarında yaşadıkları ve bölge halkı tarafından beslenerek günümüze dek ulaştıkları yönünde bilgilere ulaşmak mümkündür. Rusya ile ilgili efsanelerde de halk arasındaki hikâyelerde de sıklıkla onlardan bahsedilmektedir. 19. yüzyılda Avrupa ülkelerinde görülmeye başlamışlardır ve şovlarda da boy göstermişlerdir. 1990 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmadıkları bilinebilir. CFA tarafından 2000 yılında ayrı bir ırk olarak tanınmışlardır.

Sibirya Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama ömürleri 11 – 18 yıl arasında olur. Diğer tüm kediler gibi genetik hastalıklara yatkın oldukları bilinse de spesifik bir sağlık sorunları olmadığı söylenir. Yine de kalp kası hastalıkları için düzenli muayene olmasında fayda vardır. Uzun ömürlü olabilmesi için hem psikolojik hem de fiziksel sağlığının yerinde olması gerekir. Düzenli egzersizler ve sağlıklı beslenme ile onunla mutlu ve uzun bir ömür geçirme şansı arttırılabilir.

Sibirya Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Evet, fazlaca tüy döktükleri söylenebilir. Tüy sağlıklarının desteklenmesi, ölü tüylerinin ve derilerinin vücuttan uzaklaştırılması için haftada 2 – 3 kere hem fırçalanmaları hem de taranmaları gerekir. Tüylerinin parlaklığının korunması adına da bu rutin bakım süreci fayda sağlar. Kediler ve insanları arasındaki bağı güçlendiren aynı zamanda tüy dökülme sorununu da azaltan fırçalama ve tarama süreçlerinin aksatılmaması gerekir.

Sibirya Kedisi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hiçbir dostumuzun bakımı tüylerinin taranmasından veya fırçalanmasından ibaret değildir. Kulaklarının temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu esnada kulak temizleme çubukları kesinlikle tercih edilmemelidir, nemli bir bez bu iş için yeterli olacaktır. Tırnakları her 10 – 15 günde bir uzar, kısaltılmalıdır. Tırnakları kısaltılırken dikkatli olunmalıdır, tırnaklarının patilerine yakın kısmında bulunan pembemsi bölümde sinirler ve kan damarları bulunur. Diş ve diş eti sağlığı için de dişlerinin fırçalanması unutulmamalıdır. Bu cinsin suya bayıldığı bilindiğinden periyodik aralıklarla banyo yapmalarında bir sakınca yoktur.

Sibirya Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Dişi 1 yaşına yaklaştığında yavru doğurmaya hazır hale gelir. Gebeliği ortalama olarak 65 gün sürer. Doğuma yaklaştıkça sıcak, karanlık ve sessiz yerleri keşfetmeye çalışabilir. Karnı belirginleştikten sonra iştahında bariz bir artış meydana gelebilir. Döneme özgü ihtiyaçlarının karşılanması için daha yüksek kalori, protein, sağlıklı yağ ve mineral barındıran mamalara geçiş yapılması önerilir.

Sibirya Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her doğumda 3 – 4 yavru dünyaya getirebilirler. Yavruları doğduklarında göremezler ve duyamazlar. Yaklaşık 10 – 12 gün sonra duyularını kazanmaya başlarlar. Genellikle 2 aylık süreçte anne sütü içerler daha sonra katı besinlere yavaş yavaş geçebilirler. Yavruların sahiplendirilmesi için en uygun zaman dilimi 3 – 4 aylık oldukları süreçtir.

Sibirya Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Bizlerin tükettiği her gıda onlar için faydalı değildir, hatta bazı gıdalar zararlı dahi olabilir. Gelişim dönemlerine özel geliştirilen kaliteli kuru mamalar ile beslenmeleri önerilir. Sularının hep taze olması su içmeye istekli olmaları açısından önemlidir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Sibirya Kedisi Yorumları

Karakteri

Sevecen, sahibine düşkün, çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyi, zeki, korkusuz, iyi huylu, oyuncu.


Bakım

Bakımı zordur. Sık sık taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Siyah, kızıl, mavi, krem rengi, füme, kahverengi, açık gri.


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

Rusya


Vücut Yapısı

Büyük


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Sibirya Kedisi sahiplenmek istiyorsanız, Sibirya Kedisi sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Sibirya Kedisi dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Izmirseko kullanıcısının #42541 peti
LalisaManobanCat kullanıcısının #39255 peti
Ekinay kullanıcısının #66395 peti
hayvankurtarma kullanıcısının #13989 peti
serra-xx kullanıcısının #30241 peti
taiga kullanıcısının #241 peti
hamullucigdem kullanıcısının #7960 peti
MerveDerelifkm kullanıcısının #11121 peti
Mirabella kullanıcısının #21080 peti
Elifsiladogan kullanıcısının #81090 peti
Azranurakkaya kullanıcısının #82802 peti
siyajiyan kullanıcısının #22080 peti