Kedimi Çifleştirmeli Miyim?

Merhaba arkadaşlar benim kedim şu an 19 aylık kedimi 1-1,5 yaşında çifleştirmeyi düşünüyordum ancak İnternette "kediler doğum yaptıkça ömrü kısalır" gibi bir bilgiyle karşılaştım. Arkadaşlar bir de kedim eyer doğum yaparsa ve doğum da bir sorun çıkarsa diye çok korkuyorum.

Sizce kedimi ilerleyen zamanlarda çifleştirmeli miyim???

26 CEVAP

aslihan_e

Bence Scottish fold asla doğum yapmamalı. Kedinizi seviyorsanız bunu ona yapmamalısınız. Eğer farklı bir cins olsaydı belki bir doğum ona zarar vermeyebilirdi ama çiftleştirmek hastalık bulaşma riskini almak demek.

Sezgek

Bakın daha yeni bir soru paylaşmışım gidin oradaki linke tıklayın ve linkteki videoyu izleyin sonrada gidin kedinizi KISIRLAŞTIRIN yapmayın bu hayvanlara bu eziyeti artık ya

aslihan_e

Tamam da cinsi ne olursa olsun çiftleştirdiğiniz kediden kötü bir hastalık kapabilir. O kedi sağlıklı sanarsınız hatta test yaptırsanız bile bir şey çıkmaz ama vücudunda aktif olmayan bir virüs barınıyordur sizin kedinize geçince sizinkinde aktifleşebilir. Neden ısrarla doğurtmak istiyorsunuz? Ayrıca Britishlerde de kötü genler barınabiliyor. Burayı Okuyun Bu kediler hamileliğe uygun olamayacak kadar nazikler. Satacak mısınız neden doğurtmak istiyorsunuz? Bebek istiyorsanız hali hazırda doğan ücretsiz sahiplendirme ilanlarından sahiplenin. Bir cana ev olmuş olursunuz.

aslihan_e

Eklem problemi dışında diyorsunuz, hayvanın zaten kemikleri sorunlu siz karnına çocukları koyup olan vitamin minerallerini çektireceksiniz, üstüne ağırlık yüklenecek, doğum sırasında felç bile kalabilir. Geçen biri yazmıştı hamile Scottish fold kedisinin bir ayağı aksatmaya başlamış neden oldu diye kara kara düşünüyordu. Neden olacak acaba...

aslihan_e

Siz kedim doğum yaparsa diye sordunuz ben de doğumdan bahsettim. Çiftleştirme konusunda hastalık kapma riski olduğunu da yazdım. Satacak mısınız demem sinirlendiğimi göstermez, satan birçok insan olduğu için sordum ama sinirlensem de normal çünkü hiçbir cana kimsenin zarar vermesini istemem ya da dünyaya genetik olarak sıkıntılı hayvanlar gelmesini istemem veya sokakta sürüyle açlıktan ölen yavru varken evdeki kediyi doğurtanlara anlam veremiyorum.

Emirrckr

Neden çiftleştirmeyi düşünüyorsunuz?
Açıkçası en başlarda bende henüz yavruyken kendi dişi kedim için hani bir kez anneliği tatsın diyordum,
Fakat geçen gün ilk kızgınlığına girdi hemen kısırlaştırma kararı aldık.
Kızgınlıkta zaten yeterince strese giriyorlar.
Ki hamile kalması da kolay değil ben nereden bulayım erkek kedi ve sağlıklı olduğundan nasıl emin olayım belki kalıtsal hastalığı var bilmiyoruz.
Tüm bunları geçtim 2 ay boyunca karnında yavru taşımasına ne gerek var?
Üstelik kedimiz oldukça hareketli.
Atlayıp zıplıyor ya düşük yapsa mesela.
Hamilelik süreci sağlıklı geçse dahi doğum esnasında çeşitli komplikasyonlar oluşabiliyor.
Yine bu aşamayı da sağlıklı şekilde atlatsak bile nerden baksak 2 ay boyunca o yavrulara ilgilenecek elbette iyi beslenirse sıkıntı yaşanmaz ama yine de vücudundan çeşitli vitaminler,mineraller kesilecek,kilo kaybı yaşayacak.
Doğum gerçekten onlar için yorucu bizler için çok tatlı ve sevimli anlar olsa da.
Ki yavrular hep küçük kalmıyor hızla büyüyecekler hepsini evde bakabilmek çok iyi bir bütçe ve sorumluluk ister,
Şayet sahiplendireceğim derseniz de bu devirde kime yeterince güvenebileceksiniz?
Maalesef herkes sizin kadar iyi bakamayabilir,ilgilenemeyebilir bunları da göz ardı etmemek lazım.

Bence tekrar düşünün,eğer çiftleştirirseniz hamile de kalacak,bu durum kaçınılmaz.

Arkadaşlar yanlış yazmışım kedim 10 aylık scottish fold

Arkadaşlar pardon yine bir yanlışlık yapmışım yazımda kedim bir tanesi yani çifleştirmek istediğim scottish değil british

Ve scottish fold olan kedimi de çifleştirmeyi düşünüyordum ancak neden çifleştirmemeliyim(eklem problemi dışında)

Bu yaklaşımınızı anlayamadım daha nazikçe söyleye bilirdiniz ayrıca asla ama asla satmak gibi bir isteğim de ihtiyacım da yok ayrıca kedileri doğurtmak istiyorum diye bir şey demedim sade çifleştirmeli miyim dedim

Sadece bilgi almaya çalışıyordum

bilgi için teşekkürler