Kaplumbağadan Anlayanlar?

Cennet29

Teyzemin kaplumbağası son zamanlarda hızlı büyüdü ve kabuğu düzgün gelişmedi. Sırtında göçük var ve kuyruk tarafındaki kabukta aşağı doğru anormal büyümüş. Kaplumbağalardan anlayan veteriner yok. Besleyen yda bakımından anlayan varsa yardımcı olabilir mi

10 CEVAP

Cennet29

@patipatipatik aslında şehrimdeki ve şehir dışında ki veterinere götürdük ama alanları dışı olduğu için pek anlamadılar. Bu kaplumbağa senelerce minik bi kapta yaşadı. Sonra ben araştırdım büyük bi kutudan ona yeni kap yaptım alt katı su dolu üst katı kuru alan olarak. Ama o büyük kapta hemen hasta oldu hareketsizleşti. Tekrar küçük kaba geçirdik. Ztn bacaklarından biride felçli gibi çok iyi kullanamıyor. Küçük kabının içerisinde bitane taşı var bide suya indiği ufak kısım istediği zaman taşına çıkıyo çok hareket edeceği bi alanı yok ama böyle daha mutlu sanki birde sürekli üşüdüğü için kutusu peteğin üzerinde duruyo

Bizde de kaplumbağa var. Kabuğu yumuşamış, yetersiz beslenmeden kaynaklı olabilir. Petshopların dediği gibi kafası büyüklüğünde yem vermemelisiniz. Gövdesine oranla 1/3 kadar verebilirsiniz. Ek besin de vermelisiniz. Petshoplarda sebzeli kaplumbağa yemleri var onlardan alabilirsiniz, kuru karides bir de salatalığın iç sulu kısmından verebilirsiniz.

şuan 15 yaşında olan bir su kaplumbağam var ve kendimce bir şeyler söyleyeyim. eğer kabuğu yumuşaksa muhtemelen hastadır hatta kaplumbağalarımdan birini bu sebepten veterinere götürdüm ve muhtemelen kanser olduğunu söyledi. eğer yalnızca şekil açısındansa bulunduğu kaptaki su seviyesinden olabilir çünkü kaplumbağalar gelişirken su kabukları için oldukça önemliymiş. eğer başka bir problemi yoksa hasta değildir diye düşünüyorum. ama yine de egzotik hayvanlara bakan veterinerler var ve bazı petshoplar da anlıyor hastalıklarından. imkanınız varsa mutlaka danışın derim.

@Cennet29 ben de benzer bir sorun yaşadım. maalesef suya dalmayı seven hayvanlar olsalar da bebeklikten beri öyle alıştıkları ve biraz da bilinçsizlikten yapacak pek bir şey olmuyor. bence nerede mutluysa orada kalsın ama bacağındaki sorun önemli olabilir herhangi bir şişlik falan varsa özellikle. kabuk konusunda dediğim gibi bir yumuşama, halsizlik ve iştahsızlık falan yoksa bence bir sorun yoktur. yine de bazı petshoplar ne sorun olduğunu anlayabilir dediğim gibi. ayrıca güneşlendirmeyi ve evin içinde gezinmesine de izin vermeyi unutmayın. birde eğer yaşı ileriyse daha çok yeşil yemle besleyin, kafası kadar bir miktar yeterli olacaktır. karides çok vermeyin ama yeşil yemden yemiyorsa verin.

Cennet29

Güncel

Cennet29

Size msj attm bakabilir misiniz

Cennet29

@patipatipatik bacağı senelerdir öyle götürdük bi kaç yere anlamadılar. Size msj attm bakabilir misiniz yem önerisi iyi olur