İguana

hasan2577

İguanam çok korkuyor inanılmaz derecede önceden böyle değildi yine kaçardı biraz Ama bukadar değildi kaçmak için akvaryumun içinde dört dönüyor benden çok korkuyo ilk sıralar elime aldığımda dururdu kaçmazdı kolay kolay şimdi kaçıyor korkuyor durmuyor elimde zıplıyor ne yapmalıyım sizce

6 CEVAP

tubanur

Akvaryumunun boyutları çok küçükse bu da onu strese sokmuş olabilir.

Ailenden biri onu çok korkutmuş olabilir bence. Tekrardan sana alışmasını sağla. Yani yavaş yavaş dene.

hasan2577

Tekrar alıştırmam için ne yapmam gerek ? Bu arada akvaryum çok küçük degil bence boyuna göre yeterli amaa yinede yarın gidip bitane büyük akvaryum alırım olmazsa

tubanur

İguana beslemedim fakat akvaryumlarının rahat hareket edebilip birazda gezinebileceği kadar geniş olması gerektiğini biliyorum. Alıştırmak içinde her hayvanda olduğu gibi ilgi önemli. Sizden zarar gelmeyeceğini anlasın. Elinizden yemek yedirin veya yemeğini kendinize çok yakın bir yere koyun. (bunu yaparken aç olmasına dikkat edin yoksa umrunda olmaz)

İguananıza yaklaşırkende sakin olmalısınız. Elinizi gizlice yaklaştırmaya çalışmayın ki kötü bir amacınızın olduğunu sanmasın.

ERCANGERDAN

iguanaların kafa kısmının hemen üstünde 3. bir göz vardır. bu göz , diğer gözleri kapalı dahi olsa ütten hareket eden gölgeleri sezer ve direk olarak savunma iç güdüsünü devreye sokar. eğer çok alışık bir canlı değilse ve akvaryuma genelde üstten elinizle müdahale ediyorsanız bu canlıyı sürekli strese sokar ve kaçma ya da kuyruk vurma, gerginlik belirtisi gibi tepkimelere yol açar. doğada bu tür üstten gelen yırtıcı kuş tehlikelerine karşı canlıların içinde barındırdığı içgüdüsel bir savuma şeklidir.

akvaryumlar, kuş kafesleri gibi yuvalar canlıyı her daim strese sokar. önden açılır bir teraryum ile canlınıza bakmanızı öneriririm