Kopek Eğitimi İçin Neler Yapılmalı

Pasa18

Merhaba. Kopeğim 2 aylık kafkaz çoban kopeği. Koruma amaçlı besliyoruz fakat bizimle çok fazla oynuyor. Acaba büyüdükten sonra değişir mi yoksa hep bizimle oynuycak mı? Değişmiycekse napmalıyız?

20 CEVAP

dollfacepersian

2 aylık bir köpek sadece yer,uyur ve oynar. Koruma beklemek tamamen hayal bence.
Köpeği sadece koruma için beslemeniz çok yanlış bence. Köpeğin cinsi ne olursa olsun karakterinde korumacılık yoksa koruma yapmaz. Yani köpeğiniz büyüsede oyuncu,koruma yapmayan bir kopek olabilir. Ayrıca korunmak için köpek almak yerine güvenli sistemi gibi daha kesin ve ihtiyacınıza tam olarak karşılayacak bir şey almanız daha mantıklı olurdu.

Cotontzu_Siri

Koruma amaçlı besliyorsanız sadece sizi görerek büyümesini sağlamalısınız, sosyalleştirmemelisiniz.

dollfacepersian

Pasa18
Dediğim gibi ırkı ne olursa olsun içinde karakterinde yoksa koruma yapmaz. Her kafkas çoban köpeği koruma yapmaz zaten." Koruma amaçlı besliyoruz fakat bizimle çok fazla oynuyor" derken sanki yavrudan koruma bekliyor ve sadece koruma için almışsınız gibi bir izlenim oluşuyor.
Büyüdüğünde ancak korumacı bir karakteri olup olmadığı anlaşılır. Şuan anlamak için çok küçük

Puppy730

Özet olarak, köpeğiniz büyüdüğünde oyuncu da olabilir, korumacı da olabilir. Şu an burda size cevap yazanlar, sadece koruma için alıp almadığınızı merak etti, öyle anlaşılıyor yazdığınızdan. Ayrıca koruma köpeği olsun diyorsanız, Siri'nin söylediğini yaparsınız ama yine de olmayabilir. Bence de koruma için güvenlik sistemi falan almanız daha mantıklı olurdu köpek yerine.

dollfacepersian

Cotontzu_Siri
Benim anladığım dışarıda bakılıyor ve evi koruması için alınmış.(Köpeğin sadece dışarıda resmi vardı)
Bence bir insana sürekli saldırmaya hazır insanlar yoksa ve tehlikede değilse köpeği koruma köpeği olarak yetiştirmek gereksiz. Çünkü hatırladığım kadarıyla verilen eğitim köpeği sürekli tetikte,her an saldırı olacak gibi beklemesine ve huzursuz hissetmesine neden oluyor. Bence bir köpek sahibini ölümüne koruma gibi ağır bir yük için kullanılmalı. Onlar çoğunlukla eğitim almadan bile bir şey olursa sahiplerini koruyan hayvanlar zaten. Birde bence lider köpek tehlike anında sürü üyelerini korur.İnsan lider ise tehlike anında sürü üyesini yani köpeğini korumalıdır. Benim şahsı fikrim bu şekilde

Pasa18

Dediğim gibi kafkaz çoban kopeği bu) ben istemesem de geninde korumacılık var. Şu an küçük olduğu için oynamasına da karşı değiliz ve tabi ki şu yaşında bizi korumasını da beklemiyoruz)) benim sorum şu büyüdüğünde de bizimle oynuycak mı yoksa genine uygun bir kopek mi olucak.

Pasa18

Karakter doğuştan gelmiyo büyüdükce gelişiyo bu yüzden oyun oynamasını sağlıyarak karakterini yanlış geliştirmiş ola biliriz. Benim sorum şu yöndeydi) koruma amaçlı dediğimi de siz nasıl anladınız bilmiyorum ama yine de teşekkürler)

Cotontzu_Siri

Mesela dışarıda dolaşırken sahibini koruması için eğitilebilir

dollfacepersian

Kafkas çoban köpeklerinin evde bakılmayacak bir ırk olduğunu biliyorum tabi ama küçük bir yavruyken aşıları daha bitmeden dışarıda olmaması gerektiğini de biliyorum.
Sizin "kopeğim beni ölümüne korusunuz" demediğinizin farkındayım. Ben onu yakın koruma eğitiminin alan köpeklerin durumu için kullanmıştım. Aslında o cevabın sizinle pek alakası yoktu. O cevabı,konuya girmeden önce kullanıcı ismini yazdığım arkadaşın yazdığı yorum için vermiştim.
Çoğunlukla eğitim almadan da sahiplerini koruyorlar demiştim ama önemi yok. Köpeğinizle oyun oynamanız aranızdaki bağı güçlendirdiği için ileride sizi koruyacak bir köpek olacaksa olumlu etkisi olacaktır bence

Pasa18

Güvenlik sistemi zaten var)

dollfacepersian

Güvenlik Sistemi varsa neden bir köpeğin sizi korumasına ihtiyaç duyuyorsunuz?

oyuncu başladıysa oyuncu gider zaten sizi benimsediği zaman istemesenizde koruyucu olacaktır.

Cotontzu_Siri

oyun oynamanın zararı olmaz, aksine sizi daha çok benimser ve faydası olur. önemli olan yabancılarla mesafesini korumak. ne kadar sosyalleştirirseniz koruma iç güdüsünü o kadar azaltırsınız. ben zaten insanlardan hoşlanmıyorum, onun da başkalarıyla arasındaki mesafeyi korumasını ve sadece benle ailemi benimsemesini istiyorum bu yüzden gece geç saatlerde dışarı çıkarmaya çalışıyorum.

Pasa18

Çok çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz ♡ )

Pasa18

Eğer malumatınız olsaydı bilmiş.olurdunuz ki bu cinsde olan kopekler apartman (ev) kopekleri değil ve bu şartlar altında yaşayamıyorlar. Ve ayrıca büyüdügünde çok iri yapılı olduğu için eve sığmaz. "Köpeğim beni ölümüne korusun" gibi bi cümle kullanmadım. "Eğitim almadan bile sahiplerini koruyorlar" demişsiniz benim aradığım cevap da buydu. Eğitimini olumsuz mu etkiliyoruz , oynatarak bi sakıncası olur mu diye soruyodum)