British Longhair

British Longhair
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

British Longhair Açıklaması

Uzun ve yumuşak tüyleri ile çok ama çok sevimli bir görünüme sahip olan British Longhair cinsi oldukça popülerdir. Kendi başlarına zaman geçirmekte tam bir usta oldukları bilinir. Yine de onlar en çok sahipleri ile zaman geçirmekten keyif alırlar. Çok aktif bir yapıları yoktur, oldukça sessizlerdir. Fazlaca hareket etmek ve gün içerisinde aktif kalmak cinsin kedilerinde sıklıkla rastlanan davranışlar arasında yer almaz. Bağımsız bir ruha sahiptirler.

Ayırt edici birçok British Longhair özellikleri bulunur. Örneğin bu cinsin 300'den fazla renk ve kürk desenine sahip olduğu bilinmektedir. British Longhair sarı, British Longhair beyaz ve British Longhair siyah kedilere rastlamak şaşırtıcı değildir. British Longhair renkleri ayırt edici bir çeşitlikte olsa da her bir renk ve tüy yapısının kendisine has büyüleyici bir görünümü vardır.

British Longhair cinsi kediler orta büyüklüktedir. Yuvarlak bir suratları, küçük kulakları ve yuvarlak büyük gözleri vardır. Yanakları belirgindir, kısa ve güçlü bacaklara sahip olurlar. Tüyleri uzun ve yumuşaktır. Yumuşak tüylerinin altında ise kaslı ve sağlam yapılı bir vücutları bulunur. Görünümleri British Shorthair ve İran kedisi ile büyük bir benzerlik gösteren bu cins sedanter bir yaşam tarzına yatkındır. Bu nedenle kilo almaya oldukça meyilli bir yapıları vardır, British Longhair mama tüketimi veteriner hekimlerce belirlenmelidir.

British Longhair Kedisi Nerenin Kedisi?

Büyük Britanya kökenli British Longhair cinsi kediler 20. Yüzyılın başlarında British Shorthair ve İran kedisi çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Uzun süre boyunca bu iki cins arasında gerçekleştirilen çiftleştirmelere rağmen uzun tüylü bir cinsin ortaya çıkması beklenmedik olarak kabul edilmiştir. 2009 yılında The International Cat Association tarafından ırk olarak tanımlansa da diğer birlikler aynı görüşte değildir. Nitekim bu cinsi ayrı bir ırk olarak tanımlayan kurum sayısı belirgin derecede kısıtlıdır. Her ne kadar British Shorthair cinsinin uzun tüylü versiyonu olarak düşünülse de British Longhair cinsi kedilerin ayırt edici yüz şekilleri ve karakter özellikleri bulunduğu gerçeği de göz ardı edilemez.

British Longhair Ne Kadar Yaşar?

Düzenli olarak veteriner hekim kontrollerine götürülen, temel aşıları yaptırılan, sağlıklı beslenen ve ideal kilosunda kalan British Longhair cinsi kedilerin ortalama olarak 15-17 yıl yaşadıkları bilinmektedir. British Longhair sahiplenme sürecinde olanların bu ortalama yaşam süresinin bakım ve koruyucu sağlık hizmetlerine başvurulup başvurulmadığı doğrultusunda değişebileceğini göz önünde bulundurmaları önerilir.

British Longhair Çok Tüy Döker mi?

Uzun tüylü kedi cinslerinin birçoğu gibi British Longhair cinsi kedilerde orta ve yüksek derecede tüy dökerler. Bu nedenle British Longhair bakımı süreçlerinin aksatılmaması gerekir. Tüy dökülme oranının azaltılması, tüy topağı riskinin minimize edilmesi için günlük olarak taranmaları; beslenmelerine de özen gösterilmesi önerilir.

British Longhair Bakımı Nasıl Olmalı?

British Longhair bakımı, az önce de belirtildiği gibi tüy bakımı söz konusu olduğunda büyük bir özen ve istikrar gerektirir. Tüyler günlük olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Aksi durumda yumuşak ve parlak renkli tüyleri matlaşıp sağlıksızlaşabilir. Aynı zamanda kendilerini temizlerken daha fazla miktarda tüy yutmaları da mümkün olabilir. Tüy bakımı haricinde uzayan tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi, dişlerinin fırçalanması, kulak ve göz çevresi bakımlarının da ihmal edilmemesi önemlidir.

British Longhair Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

British Longhair kedilerin gebelik süreleri 53 ila 65 gün arasında değişiklik gösterebilir. Tüm kedilerde olduğu gibi ilk doğumu yetişkinlik sürecine adım attıkları zaman yapmaları önemlidir. Dişi kedilerde çiftleşme sıklığının doğru ayarlanması kedilerin sağlığı için kritik bir öneme sahiptir.

British Longhair Kaç Yavru Doğurur?

Normal şartlar altında British Longhair batın başına 4-5 yavru dünyaya getirebilir. British Longhair yavru kedi sayısı dişinin genel sağlık durumuna ve kaçıncı doğumu olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Gebelik süreci boyunca veteriner hekimler tarafından kontrol edilmeleri gereklidir. Bu söylem tüm kediler için geçerliliğini korur.

British Longhair Nasıl Beslenmeli?

British Longhair kedi beslenmesinde genel kural geçerlidir. Kedilerin yaşam evrelerine uygun beslenmeleri sağlıklı olup olmayacakları üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Yaşamlarının ilk iki aylık döneminde anne sütü ile beslenmeleri bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve gelişimlerinin sorunsuz ilerleyebilmesi için önemli bir gerekliliktir. British Longhair yavru kedi beslenmesinde ise yavru kedilerin besin gereksinimlerini karşılamak için özel olarak formüle edilen yavru kedi mamaları tercih edilmelidir. Yetişkinlik döneminde yetişkin kedi mamaları ile beslenmeleri önerilen British Longhair'ler kısırlaştırıldıktan sonra kısırlaştırılmış kedi maması tüketmelidirler. Genel olarak oldukça sakin ve hatta tembelliğe meyilli oldukları bilindiğinden kilo alma risklerinin göz önünde bulundurulması önemlidir. Bu nedenle rutin veteriner hekim kontrollerinde kilolarının takibi ve günlük olarak tüketmeleri gereken mama miktarının güncellenmesi ihmal edilmemelidir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

British Longhair Yorumları

SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir British Longhair sahiplenmek istiyorsanız, British Longhair sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

British Longhair dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

didemuysl kullanıcısının #161582 peti
Rabiacingz kullanıcısının #100584 peti
Zeix kullanıcısının #109961 peti
Tubandlady kullanıcısının #141631 peti
Cemalchief kullanıcısının #129277 peti
PofudukLeo kullanıcısının #105402 peti
ozge1985 kullanıcısının #112130 peti
zehraasanli kullanıcısının #105945 peti
EmirinMikosu kullanıcısının #109610 peti
bayosmanbayanpamuk kullanıcısının #110070 peti
KeLeBeKciK kullanıcısının #141595 peti
Ezgiiguler kullanıcısının #160228 peti